1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bir kez de sade vatandaş gibi esnafı dolaşın
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir kez de sade vatandaş gibi esnafı dolaşın

A+A-

Öncelikle KOTO başkanı Murat Özdağ’ı kutlamak isterim. Özdağ, KOTO Başkanlığına uzanan yolda çok takdire değer bir mücadele vermiş, KOTO üyelerine çok büyük vaatlerde bulunmuştu. Seçimlerde, Keleş ve Ekşi gibi dev rakiplerini bozguna uğratarak büyük bir zafer kazandı.

Seçimi kazanıp, iş başa yaptıktan sonra, ekip arkadaşlarının bir bölümünü yanlış seçtiğini gördü. Bir de KOTO’nun çok hantal yapısını, aslında yetkilerinin ve manevra alanının sınırlı olduğunu fark etti. Çok büyük vaatleri vardı, büyük bölümünde adım atamadı.

Özdağ’ın KOTO Başkanlığı dönemi, kent ve ülke siyasetinin de çok karmaşık dönemine rastladı.  KOTO’nun üyelerine bilgisayar ortamında daha iyi hizmet verebilmesi adına güzel adımlar atıldı. Arslanbey OSB’de KOTO adına çok şık bir Mesleki Teknik Anadolu Lisesi yapılması da önemli bir adımdı. Birkaç başarılı Fuar organizasyonu da Özdağ’ın hanesine artı olarak yazılabilir.

Ancak KOTO’nun asıl işlevi, asıl ilgi alanı, pratik uygulamalar ve çözümler düşünmesi gereken asıl konu, İzmit şehir merkezi esnafının içine düştüğü açmaz olmalıydı. Pazar günü bu sütunlardaki yazımda İzmit esnafının içinde bulunduğu durumu anlatmaya çalışan bir yazı yazmıştım. Pazartesi günü KOTO öncülüğünde “Kocaeli’de yaşıyorum, Kocaeli’de harcıyorum” sloganıyla bir kampanya başlatılmasından da bu nedenle ayrı bir memnuniyet duydum.

………

Umuyorum “Kocaeli’de yaşıyorum, Kocaeli’de harcıyorum” sloganı yerleşir. Bundan sonraki bayram dönemlerinde daha güçlü biçimde bu slogan haykırılır, bu kampanyanın içini dolduran yenilikler yaratılır. Özdağ’ın hala İzmit için büyük Alışveriş Festivali  konseri, Tarkan ayarında ünlü sanatçı konseri sözü var ve bunu de bekliyoruz.

Pazartesi günü sabahı KOTO’nun davetiyle kentin Valisi, Büyükşehir Başkanı, İzmit Belediye Başkanı ve KOTO Başkanı Özdağ buluştular, kampanyayı başlattılar. Vali Güzeloğlu, Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu, İzmit Başkanı Doğan ve KOTO Başkanı Özdağ’ın birlikte şehir merkezi esnaflarını ziyaret etmesi, onlarla bayramlaşıp, alışveriş yapması elbette güzeldi. Ama bu ziyaretler, peşlerinde koruma ve gazeteci ordusuyla birlikte yapıldı. Küçücük dükkanlara ordu girer gibi girildi. Vali de, başkanlar da samimi insanlar olmalarına, içten davranmalarına karşın, olay şeklen resmiydi, ciddiydi.

……….

Ben, eşinin rahatsızlığı nedeniyle Nevzat Doğan’ı hariç tutarak-Doğan da cici kızlarını, annesini alıp çıkabilir-  Vali’yi Büyükşehir Belediye Başkanını ve KOTO Başkanını, herhangi bir hazırlık yapmaksızın, yanlarına sadece eş ve çocuklarını alarak İzmit şehir merkezinde  gerçek bir bayram alışverişi gezmesine davet ediyorum.

Başkan Karaosmanoğlu’nun eşi Behiye Hanım’ı tanıyorum. Evine misafir olmuşluğum, hazırladığı kahvaltı sofrasında bulunmuşluğum var. Behiye Hanım, son derece tatlı, alabildiğine samimi, lafını Başkan dahil kimseden esirgemeyen dobra bir kişilik. Taksın Başkan koluna Behiye Hanım’ı.. Alsın yanına torunlarını, gelinlerini de..

Kendisi kullansın arabasını.

Görsün şehir merkezinde bayram alışverişine çıkmanın ne denli ciddi bir trafik sorunu içinde kalmak olduğunu. Bir mağazaya gözü takıldığında o mağazaya yakın bir yerde arabası için park yeri bulamamanın nasıl büyük bir sıkıntı olduğunu. Yanlarında koruma, fotoğraf çeken belediye görevlisi veya gazeteci de olmasın..

Dükkanına girdiği esnaf,  Başkan’a içini döksün. Ben kefilim, eminim. İzmit esnafının ağzından bir tek kötü laf çıkmaz. Başkan’ı- veya başka bir kent büyüğünü- üzecek sitem de duyamazsınız. Ama dert küpü bizim esnaf. Trafikten şikayetçi, otoparktan şikayetçi, seyyarlardan şikayetçi. Bayram alışverişi için gelen Başkan’a, ya da Vali’ye, ya da KOTO Başkanına fırsat bulup derdini anlatsın.

Bizim esnaf nabız tutar.. Bizim esnaf, aslında siyasetçiler için, kent yöneticileri için bulunmaz bir referans kaynağıdır. Rehberdir, arkadaştır..

“Kampanya yaptım, hadi gazetecileri de alalım, hep birlikte dükkanlara doluşup gösteriş yapalım” yerine, Vali, KOTO Başkanı, Büyükşehir Başkanı tek tek, aileleri ile, protokol kurallarının hepsini bir kenara bırakarak esnafları samimiyetle dolaşsınlar.

Her şey-çikolata, şeker, baklava, gömlek, kravat- beleş gelmiyor ya. Onların da bayramlık alışveriş için ihtiyaçları var. Mendil aslınlar, çorap alsınlar, ziyarete gelecek konuklara veya bayram sabahı kapılarını çalacak çoluk çocuğa tutacakları  karık şekeri tezgahtan kendileri seçsinler..

Ruhuna girsinler İzmit esnafının.. Esnaf onları içini boşaltsın.. Onlar  kent esnafının gözüyle kentin sorunlarını dinlesin, anlasın..

İhtiyacımız var bu diyaloglara.. İhtiyacımız var samimiyete. Göz göze gelmeye, birbirimize içimizi dökmeye. Tekrar ediyorum, KOTO’nun “Kocaeli’de yaşıyorum, Kocaeli’de harcıyorum” sloganlı kampanyasını takdir ediyorum. İyi bir başlangıç olarak görüyor, devamını diliyorum.. Ama bu kentte kent yöneticileri ile kent insanları artık sadece  düğünlerce, camilerde, iftar sofralarında dini sohbet toplantılarında bir araya gelir oldular..

daha yakın olmaya, kent yöneticilerimizin tek başlarına ya da aileleriyle gidip, kent esnafının dükkanında bir taburenin üzerine oturup, esnafın büyük bir haz duyarak ikram edeceği çayı yudumlamasına ihtiyaç var.

Birbirimizi daha iyi anlamak için göz göze gelmeliyiz. Samimiyetimizi kaybettik, yeniden samimi olmalıyız. Bayram dönemleri bulunmaz bir fırsattır.

Bu yazı toplam 407 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum