1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bir konağı daha kurtardık
Bir konağı daha kurtardık

Bir konağı daha kurtardık

İzmit Belediyesi’nin Tarih Koridoru Projesi kapsamında TOKİ tarafından aslına uygun restore edilen Sarı Konak (Sirkeciler Konağı) düzenlenen törenle açıldı. İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yukarıpazar Caddesi’nde

A+A-

İzmit Belediyesi’nin Tarih Koridoru Projesi kapsamında TOKİ tarafından aslına uygun restore edilen Sarı Konak (Sirkeciler Konağı) düzenlenen törenle açıldı. İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yukarıpazar Caddesi’nde bulunan Sarı Konak, çeşitli zamanlarda çıkan yangınlarda 3 kez yanmış, önemli zararlar görmüştü. Restorasyonu tamamlanan Sarı Konak’ta İZMEK kursları (karakatür, ney, bağlama, hat-tezhib vb) verilmeye başlandı.

Sarı Konak’ın restorasyonu için yaklaşık 600 bin TL harcama yapıldı. Sarı Konakla birlikte Elbeyoğlu Konağı, Yeşil Konak, Kapanca Sokak’taki eski Papaz Evi, 16 parsel Kemal Amca’nın evi ve Akçakoca Konakları’da restore edildi. Bir bölümü tamamlandı bir bölümünün de restorasyonu devam ediyor. Milletvekilleri Fikri Işık ve İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan ve Hacı Hasan Mahallesi Muhtarı Süleyman Şen’in de katıldığı törende, İzmit Belediyesi’nin İlköğretim Okulları öğrencileri arasında düzenlediği “İsraf Etme, İkram Et” adlı resim yaraşmasında dereceye girenlere de ödülleri verildi. Öğrencilerin her birine bisiklet hediye edildi.

Muhtar Şen, geçmişte tahrip edilen eseri yapan İzmit Belediyesi ve diğer kurumlara  teşekkür etti, mahallesinin altyapı eksikliklerini söyledi. Konağın restorasyonu için çok emekler sarf ettiklerini bürokratik engellerle karşılaştıklarını belirten İzmit Belediye Başkanı Doğan, “Tarih koridoru projesini yaparken “Koruma Kurulu ‘korumama’ kurulu olarak karşımıza çıkıyor. Koruma Kurulu’nun geciktirmesine rağmen biz tarihi eserlerimizi koruyacağız.”dedi. TOKİ’nin eski başkanı Erdoğan Bayraktar’a teşekkür eden Doğan, “Tarih koridoru projemizi ile İzmit’e yakışanları yapıyoruz. Bir dönem tarih art niyet veya ufuksuzluk nedeniyle tarumar edildi. Vali Konağı ile tarihin üzerine yapıldı Hamamlar, kervansaraylar üzerine binalar yapıldı. Keşke yapılmasaydı, sahip çıkılsaydı.”dedi.

“Tarihi mirasa gözümüz gibi bakıyoruz” diyen Karaosmanoğlu da geçmişe saygı göstermeyenlerden hayır gelmeyeceğini söyledi, emeği geçenlere teşekkür etti. Şeker de Ecdad yadigarı eserlerin onarıldığını belirten, “Sayıları yüzlerle olan tarihi eserlerimize Kocaeli’de sahip çıkalım”dedi.

Fikri Işık, Sibel Gönül başta olmak üzere katkı sağlayanlara teşekkür etti şöyle konuştu, “Bu mahallenin kızı Sibel Hanım’ın bu konağın restorasyonunda katkısı çok oldu. Belediye Başkanlarımız takipçileri oldu. TOKİ’ye de teşekkür ediyoruz.”dedi. Mahalle kültürlerinin yaşatılması gerektiğini belirten Işık, “Bir bu binaya bakın, bir de şehir merkezindeki beton yığınlarına. Estetik ve sağlamlığını görün. Son zamanlarda sağlam binalar da yapılmaya başlandı.”dedi.

Konuşmaların ardından konağın açılışı yapıldı. Konağı içi gezildi.

RESİM YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLER

1.SINIF

1.Nilsu Karaağaç-Türkan Dereli İlkokulu-1/E

2.Sena Cil-Türkan Dereli İlkokulu-1/E

3.Şevval Zehra Uslu-Kuvayi Milliye İlkokulu-1/D

Mansiyon: Sema Diş-Kuvayi Milliye İlkokulu-1/D

2.SINIF

1.Aslı Kılıç-Nuh Çimento İlköğretim Okulu-2/A

2.Bartu Taha Kahraman-Yarbay Refik Cesur İlköğretim-2/B

3.Nisanur Efe-Tavşantepe İlkokulu-2/D

Mansiyon: Egemen Arda Çelikli-Kılıçaslan İlkokulu-2/A

3.SINIF

1.Dilara Kara-Kılıçaslan İlkokulu-3/B

2.Nuray Tetik-Tavşantepe İlkokulu-3/D

3.Ömer Faruk Ataç-Tavşantepe İlkokulu-3/D

Mansiyon: Busenur Kan-Tavşantepe İlkokulu-3/D

4.SINIF

1.Elanur Özkul-Ulubatlı Hasan İlkokulu-4/A

2.Handenur Karadaş-Yarbay Refik Cesur İlkokulu-4/B

3.Yaren Öztürk-Fevzi Çakmak İlkokulu-4/B

Mansiyon: Beyza Halil-Yarbay Refik Cesur İlkokulu-4/B

5.SINIF

1.Seher Kor-Albay İbrahim Karaoğlanoğlu-5/C

2.Ömer Yalçın-Albay İbrahim Karaoğlanoğlu-5/B

3.Serdar Çumanoğlu-Albay İbrahim Karaoğlanoğlu-5B

Mansiyon: Murat Can Kılıç-Albay İbrahim Karaoğlanoğlu-5/B

6.SINIF

1.Öykü Çataloğlu-28 Haziran Ortaokulu-6-D

2.Berra Alyüz-28 Haziran Ortaokulu-6/D

3.Elif Zeynep Candaran-28 Haziran Ortaokulu-6/B

Mansiyon: İrem Nur Beyaz-28 Haziran Ortaokulu-6/D

7.SINIF

1.Sevil Can Alkan-Fevzi Çakmak Ortaokulu-7/A

2.Cemile İliman-28 Haziran Ortaokulu-6/B

3.Beril Karaman-Fevzi Çakmak Ortaokulu-7/B

Mansiyon: Enes Bilgin-Kılıçaslan Ortaokulu-7/A

8.SINIF

1.Gizem Aktop-Fevzi Çakmak Ortaokulu-8/A

2.Didar Yılmaz-Fevzi Çakmak Ortaokulu-8/A

3.Vicdan Onan-Fevzi Çakmak Ortaokulu-8/A

Mansiyon: Esra Dak-Kılıçaslan Ortaokulu-8/A 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.