1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bir ömre, kaç bahar sığar?
Bir ömre, kaç bahar sığar?

Bir ömre, kaç bahar sığar?

Meteoroloji’nin korkuttuğu kadar olmasa da, geçen hafta kış kışlığını yaptı.. Kar yağmadı, yağmadı, eyvah önümüzdeki yaz susuz kalacağız falan diyorduk, gayet güzel kar da yağdı. Cemreler

A+A-

Meteoroloji’nin korkuttuğu kadar olmasa da, geçen hafta  kış kışlığını yaptı..

Kar yağmadı, yağmadı, eyvah önümüzdeki yaz susuz kalacağız falan diyorduk, gayet güzel kar da yağdı. Cemreler düştü..

Hala soğuk günler olacak mutlaka. 19 Mayıs’a kadar sobalar, kaloriferler de yanacak.

Ama geçen cumartesi günü bahar da yüzünü gösterdi. O karlı günler bitti, hava hemen ısınmadı ama, bahar güneşi yüzünü gösterdi.

Cumartesi günü çok güzeldi hava. Dün de öyle. Meteoroloji’ye göre, bugün de pırıl pırıl aydınlık, güneyli bir hava var. Bugün gündüz sıcaklık 13-15 dereceye kadar yükselecek.

Özetle, işte yine geldi dostlar; artık önümüz bahar..

Bu bahar, 12 Haziran seçimleri için en heyecanlı dönem olacak. Aday adaylarının en çok koşturacağı, acaba nereye yetişsem, kiminle görüşüp, konuşsam da listedeki yerimi sağlamlaştırsam diye düşünüp duracağı, evini, ailesini unutup, sabahlara kadar uykusuz kalacağı bir bahar olacak.

AKP’de aday adaylığı için başvuru süresi bu akşam sona eriyor.

Bugün MHP’de aday adaylığı başvuruları başlıyor. CHP’de de bugün yarın başlayacak.

Siyasete çok meraklı bir toplumuz.. Biraz parayı bulan, biraz  kendisini  “Ben artık önemli adam oldum” diye görmeye başlayan, hemen siyasete girip, milletvekili olmak istiyor.

Çok iyi niyetliler var. Gerçekten siyasetle halka hizmet etmek isteyen, bunun için çırpınan, çok samimi, çok iyiniyetli insanlar var.

Hergün her siyasi partiden ortalama 7-8 aday adayı ile görüşüyorum. Kimileri ile ilk kez tanışıyorum. Kimileri, öteden beri tanıdıklarım. Ziyaret ediyorlar, konuşuyoruz. Sanki ben çok siyasetten anlarmışım gibi, akıl danışıyorlar. Hep aynı şeyi söylüyorum:

“-Çok fazla havaya girmeyin. Kendinizi helak etmeyin. Bu yarışın kuralı yok. Aday listesini kim yapacak, hangi ölçülere göre yapacak?.. Sizin adınız genel başkanın önüne geldiğinde, O’nun kafasında kimbilir kaç tilki dolaşıyor olacak. Hırsınız olsun. İsteyin, çalışın ama, hayat siyasetten ibaretmiş, milletvekili aday listesinde seçilebilir sırada  adınız olmazsa, hayatın anlamı kalmamış gibi bir duruma düşmeyin..”

Gerçekten çok zor iş bu dönemde herhangi bir partiden aday adayı olmak. AKP, CHP, MHP dışındaki partilere gitseniz, zaten adam yok. Pek çoğunda, listenin birinci sırasına oturuverirsiniz. Ama o partilerden de seçilme şansınız yok.

AKP’de en az 60-70 kişi..

CHP’de hele bir kayıtlar açılsın, hele hele bir de ön seçim garanti olsun, eminim aday adayı sayısı AKP’yi geçer.

MHP’de de en az 20-25 aday adayı bekleniyor.

11 Nisan’a kadar.. Ne yaptıklarını bilemez halde dolaşacaklar. Bir gün partilerinin il örgütüne, öbürgün ilçe örgütlerine gidecekler. Filanca aday adayının, rakibinin Ankara’ya parti genel merkezine gidip, kulis yaptığını duyacak, “Aman geride kalmayayım” diyerek ötekiler de Ankara’ya gidip, genel merkez binası çevresinde dolaşacaklar.

Geceleri rüyalarında partilerinin genel başkanı ile karşılıklı oturmuş, kendilerini konuşurken, milletvekili adayı gösterilmeleri halinde partiye kaç bin oy getireceklerini anlatıp, seçilirlerse nasıl genel başkanın emrinde, memleket hizmetinde çalışacaklarını anlatırken görecekler.

11 Nisan’a kadar. Neredeyse bir ay..

Ömür törpüsü  bu dönem aday adayları için..

Oysa dışarıda bahar…

İzmit Belediyesi’nin müzisyenleri çıktı Yürüyüş yoluna.. Akşam üstü oynak şarkılar çalıyorlar..

Kıvrılın Maşukiye’den yukarıya, oralarda hala kar var..

Gidin Kerpe Koyu’na. Karadeniz  pampa liman.. Karagöz’de fındık kabuğu sobası çıtır çıtır yanarken, hala Hamsi var, Tekir var..

Bakın koca Japonya.. En ileri teknoloji. En çalışkan, en zengin millet.. Bir vurdu 8. 9, feleğini şaşırdı Japonlar..

Birden bire hayat durdu.

Ne bilgisayar çalışıyor, ne metrolar hareket ediyor..

Yani dostlar, kimse için yarın belli değil..

Ama en azından bugün bahar..

Hırs yapmamak lazım. “Ben mutlaka milletvekili olmalıyım. Bu işe en çok ben yakışırım. Bu memleketi ancak ben kurtarırım” diye saplantıya girmemek, sadece adaylığa ve milletvekilliğine kapılıp, bu erken Bahar’ı ıskalamamak lazım…

Memleket işleri, nasıl olsa yürür. Her siyasi parti Kocaeli listesi için nasıl olsa 11 tane isim bulur. 12 Haziran’da birileri milletvekili seçilecektir.

Hayat olağan akışında yoluna devam edecek..

Oturup şöyle bir düşünün bakalım; aklınızın ererek, sağlığınızda sorun olmadan yaşayabileceğiniz daha kaç Bahar var önünüzde?..

Bunlardan biri başladı.

Sevgili siyasetçi dostlar. Her partinin çok değerli aday adayı büyüklerim, kardeşlerim, yaşıtlarım..

Benim rahmetli babam, “Siyasetçinin başının üzerine koca popolu bir Arap oturur. Bacakları, siyasetçinin gözlerini kapatır. Etrafını göremez” derdi.

Atın sırtınızdaki koca popolu Arabı.. Adaylık meselesine takılıp kalmayın..

Hayat devam ediyor..

Gitti karlar, soğuklar.. Geldi çok güzel yeni bir bahar..

Sayın bakalım, sayabiliyor musunuz?.. Önünüzde daha kaç tane böyle bahar var?...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.