1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. BİR PİRİNÇ TANESİ KADAR BİLE GIDADAKİ İSRAFA DAHİL MİSİNİZ?
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR PİRİNÇ TANESİ KADAR BİLE GIDADAKİ İSRAFA DAHİL MİSİNİZ?

A+A-

Gıdanın kıymetini anlatmaya gerek yok. Ama ya israfı? Evlerde, toplu yemek yenilen yerlerde, çeşitli davetlerde, turizm sektöründe ve her şey dahil sistemde büyük boyutlarda israf var. Herkes kendi israfını görüp “ bu kadardan bir şey olmaz “ diyorsa yanılıyor. Gölcükler göl, göller deniz, denizler okyanus olur.

Gıda israfında okyanus boyutundayız. Ülkemizde gıdanın çok olması, ulaşılabilir olması, hala az da olsa üretilebiliyor olması israfı devam ettirerek kaynağı sonsuzmuş gibi algılatıyor.

Gelecek 10 yılın en önemli meselelerinden biri “gıda” olacak. Şimdiden sıkıntısı yaşanıyor ama herkes farkında değil. Gıda ile ilgili işler yapanlar durumun vahametinin farkındalar. Ya anlatamıyorlar ya da dinleyen yok.

Gıdayı koruma, pişirme, tüketme, ihtiyaç kadar alma konusunda hala eğitime ihtiyaç var. Bu bilinç nasıl gelişemiyor şaşıyorum. İsraf etmeme ile ilgili yapılan güzel çalışmalar olsa da bilinç ve davranış boyutuna henüz geçemedik.

Bizler yokluktan dolayı at pisliklerinden arpaları toplayıp öğütüp yiyen nine ve dedelerimizi unuttuk. Onların gayretlerinin miraslarını yiyen mirasyedileriz. Memleket büyük ve verimli. 100 yıl dayandı. Bundan sonrası Allah kerim.

Japonlar küçük çocuklara Hiroşima’yı gösterip unutmamalarını sağlıyorlar ve çalışma, üretmenin önemini anlatıyorlar. Biz küçük çocuklara bu konuda ne veriyoruz? Lütfen kendinizi ve yakın çevrenizi düşünün. Çocuklar doğru gıda tüketimi konusunda ne öğreniyorlar.

Anneler, babalar aileler bu günün 20-45 yaş ebeveynleri kendileri bu konuya ne kadar dikkat edip çocuklarına örnek olabiliyorlar. Bu konuda da devlete sorumluluğu atmak, devlet kampanya yapsın demek, çözümden kaçmak ve kolaycılık olur. Zaten, bireylerin bilmesi gereken bir durum bu kendileri ve çocukları için en azından. Devlet de kampanyayı gerekli görüyorsa yapar ama böyle bir kampanya bence vatandaşlar açısından ayıp. Bilgisizliği, gelecek öngörüsüzlüğünü ve sorumsuzluğu çağrıştırıyor.

Diyeceksiniz ki, dünyada çöpe giden gıda miktarı yıllık 1,6 milyar ton, karşılığı 1,2 trilyon dolar. Dünyadaki gıdaların yaklaşık üçte biri israf ediliyor. Yani tek sorumlu Türkiye değil. Elbette değil ama herkes kendi kapısının önünü süpürmeli değil mi? Nerde millet olarak kültürümüz, değerlerimiz ve dinimiz?

Dünyada açlık çeken yaklaşık 870 milyon insan var. Dünyada açlık çekenlerin rakamsal boyuta da etkilemiyor insanları. Birçok kişi gıda konusundan ne zaman etkilenecek biliyor

Konu elbette baştan sona tanıdık bir konu. Fakat bilmek ve uygulamak başkadır. Bildiklerinizi ne kadar uygulayıp örnek olabiliyorsunuz bu konuda. Herkesin kendi hayatında elbette birçok örneği vardır israf ve tasarruf konusunda.

Önemli olan israfta değil, tasarrufta örnek olmak. Önce yakın çevreden başlayarak, başkalarına da anlatabilmek. Bu gün biliyoruz ki sağlık az miktarda, az çeşit ve dengeli yemekten geçiyor. Kaç kişi uyum sağlayabiliyor. İsrafa kaçmadan yiyebiliyor.

Ramazan’da iftar sofralarındaki gösterişi, israfı, düşüncesizliği düşünün. Neden herkes birbirine az tüketim konusunda örnek olmaz da gösterişi örnek alır ve aldırtır bu konu da işin başka bir boyutu.

Dışarıda yemek yemek çok yaygın. Yemeğin görsel kısmı ile sağlıklı kısmını kaç kişi ayırt edebiliyor. Konu çok derin.

Önemli olan gıdayı israf etmeden dengeli tüketip, gelecek nesillere de gıda bırakabilmek. Aksi takdirde çocuklarınız yiyecek bulamayacaklar. Bir pirinç tanesi kadar bile gıdadaki israfa dahil misiniz, değil misiniz, gıda konusunda geleceğin ipotek altına alınmasına ne kadar katkınız var? Önce bunu fark etmek lazım.

Sözün özü; Yarın, çöpe attıklarınıza siz, çocuklarınız, torunlarınız muhtaç olabilirsiniz.

Bu yazı toplam 1434 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.