1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bir rektör seçiminin ardından
Bir rektör seçiminin ardından

Bir rektör seçiminin ardından

Üniversite!. Yani, özgür düşüncenin mutlak egemenliğinde, bilimin üretildiği ve bu bağlamda, aklın ve toplumların gelişim doğrultusunun belirlenip çizildiği en uç öğrenim ve öğretim kurumu.

A+A-

Üniversite!. Yani, özgür düşüncenin mutlak egemenliğinde, bilimin üretildiği ve bu bağlamda, aklın ve toplumların gelişim doğrultusunun belirlenip çizildiği en uç öğrenim ve öğretim kurumu.

Kuşkusuz, orada bireysel inanç ve sair insani duygular da özgür bir biçimde yaşanır ancak, Üniversitenin asıl amacı olan işlevine engel olmama koşuluyla..

Düşünce özgürlüğünün yaşama geçirilebilmesi için, yönetimde özerklik vazgeçilemez bir koşuldur. Öyle ki, bu koşuldan soyutlanmış bir üniversite kavramının tanımı olanaksız olur.

Atatürk devrimlerinin kapsamında ve gerçek amacı doğrultusunda kurulup yaşama geçirilen üniversiteler, zaman içersinde yaşanan darbeler ve demokratik (!) seçimlerle gelen siyasal iktidarların (meşrep ve düşüncelerine göre) despotik ya da teokratik istençlerin etkinlik alanına sokulmuş olması da, inkar edilemez bir gerçektir.

Siyasal iktidarla üniversite arasında bir vesayet kurumu oluşturulmuş (YÖK) ve bu oluşum ile, özgür düşünce üzerinde baskı aracı olarak kullanılmakla yetinilmeyip, üniversiteler savaşım alanına dönüştürülmüştür.

İşte bu (ahval ve şerait) içersinde Kocaeli Üniversitesinde rektör seçimi gerçekleştirilmiştir.

Ve Kocaeli Üniversitesi, Sayın Prof. Sezer Komsuoğlu’nun şahsında özgür düşünceyi adeta nitelikli bir çoğunlukta aday olarak belirleyip erginliğini kanıtlamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu seçime onay vermesi ve onu rektör olarak ataması ise, hem Cumhurbaşkanlığı makamının, hem de Üniversitenin onur ve saygınlıklarına gölge düşmesini engellemiştir.

Sayın Komsuoğlu’nun yeniden Rektör seçilmesi, O’nun bir siyasal kurumda birlikte politika yapmaktan büyük onur duyduğum milletvekili rahmetli Ahmet Şener’in kızı olması yanında, Hasta-Hekim ilişkisinden kaynaklanan tanışıklığı dostluğa dönüştürdüğümüz bilim adamı ve Kocaeli Üniversitesi’nin kurucusu Sayın Prof. Baki Komsuoğlu’nun eşi olması, elbette insani duygular içersinde bizi ayrıca hoşnut kılmış olsa da, asıl olan, O’nun bilimsel kişiliği ile özgür düşünceyi ve bu bağlamda Kocaeli Üniversitesi’ni ve daha da önemlisi, laik, demokratik hukuk devleti kavramını içeren Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmiş olmasıdır.

Yeniden üstlendikleri görev nedeniyle kendisini kutluyor ve bunu yerine getirirken Kocaeli halkını temsil ettiğime tüm içtenliğimle inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.