1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bir şehir, bu kadar sahipsiz olabilir mi?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir şehir, bu kadar sahipsiz olabilir mi?

A+A-

Bu şehri gerçekten çok seviyorum. Çok sevdiğim için de, bu şehrin sahipsizliğine çok üzülüyorum.

Bir şehrin yönetiminde hatalar, eksikler olabilir.. Misal, tramvay hattı döşerken, bir acemi iş makinası operatörü, gaz borusunu patlatabilir. Kazadır, ihmaldir.

Ya da kentin belediyesi, çok önemli bir yolda çalışma yaparken, “Bu yol 22 Mayıs’a kadar bitecek ve açılacak” der de, haziran ayının ortasına gelindiği halde o yolda iş bitmeye bilir. Hesap hatasıdır. Beklenmeyen sorunlar çıkmış olabilir.

Kent yöneticileri, kent halkının büyük bölümünün duygularına rağmen, Kocaelispor yerine, Birlikspor’u destekleyebilir.

Ya da kent yöneticileri,. Futbol, basketbol, voleybol gibi kitle sporları yerine; yağlı pehlivan güreşlerini çok sevdiği için tercih ediyor olabilir. Bugün size anlatacağım olay, hepsinden farklı. Bu şehrin sahipsizliğini gösteren, bu kentte insanların bazı sorunlarının hiç umursanmadığını gösteren ekstrem bir örnek. İzahı yok. Bahanesi yok..

………..

Malum, yüksek hızlı tren için yeni demiryolu yapıldı. Yeni demiryolu yapılırken İzmit’in Cumhuriyet Mahallesi çok çile çekti. Plajyolu bölgesinde yeni yaya köprüsü yapıldı. Bu köprü, lüks ya da fantezi değil. Plajyolu bölgesinde oturan insanların, evlerine ulaşabilmeleri için kullandıkları yegane yol üzerinde bulunuyor. Yani insanlar bu köprüden geçmeye mecbur. Çünkü, eve gitmek için başka yol bulunmuyor.

Aslında bu yaya köprüsünün inşaatı da olması gerekenden çok uzun sürmüştü. İnsanlar çile çekmişti. 1 yılı aşkın zaman önce köprü bitti, açıldı. Bu köprünün çok dik merdivenleri var. Plajyolu bölgesinde yaşayan yaşlı, bedensel engelli insanlar var. Köprü yapılırken, bir de asansör yapıldı. Ama köprü açılalı bir yılı aşkın zaman geçmesine rağmen, bu asansör çalıştırılamadı.

Asansör arızalı falan sanmayın. Plajyolu bölgesindeki bu köprü asansörüne elektrik enerjisi bağlanamadı. Sedaş, elektriği bağlamak için bir muhatap, bir abone arıyor.  Büyükşehir kabullenmiyor. İzmit Belediyesi de öyle. Devlet Demir Yolları veya Karayolları da  “Ben elektrik abonesi olmam. Bu köprünün asansör elektriğinin parasını ödemem” diyor. Sedaş da bu nedenle elektrik bağlamıyor.

Evet, yaya köprüsü bir yıl önce açıldı. Ama yaşlılar, engelliler, ellerinde bebek arabası olanlar kullansın diye yapılan asansörü, bugüne kadar elektrik bağlanamadığı için hiç çalışmadı.

KUMBARA KOYSUNLAR, PARA VERELİM

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mustafa Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe yazmış. Sonuç alamamış, İzmit Belediyesi’ne dilekçe yazmış. “Ne olur şu köprünün asansörüne elektrik bağlatın. Mahallemin insanları çok sıkıntı çekiyor” demiş. Asansöre elektrik bağlansa, aylık ne fatura gelecek. Olsun olsun 100-150 TL. taş patlasın 200 TL. Yok. Kimse üstlenmiyor. Muhtar DDY’ye dilekçe yazmış. Onlar da oralı değil. Bu kentten büyük para kazanan Sedaş insafa gelse de şu elektriği bağlasa. O da yanaşmıyor. Mahalle sakinleri, “Asansörü açsınlar. Yanına kumbara koysunlar. Kullanan 1 TL para atar, elektrik faturası ödenir” diyorlar.

Sürünüyor insanlar. Yaşlılar perişan. Engelliler perişan.. Üstgeçidin asansörüne elektrik bağlanmıyor, çalışmıyor.

Sadece asansör değil. Köprüde hiç elektrik bağlantısı olmadığı için gece köprü üzerindeki aydınlatma lambaları da yanmıyor. Hava kararınca köprü de zifiri karanlık.

……….

Burası İzmit değerli okurlar. Türkiye’nin en çok vergi veren, en çok üreten, en çok ihracat yapan; denizini, ormanlarını, doğasını, havasını bu ülkeye feda etmiş, bu nedenle trafiği berbat olmuş, insanları kansere yakalanmış Kocaeli kentinin merkezi İzmit.. Çok önemli, bir grup insanın her gün kullanmaya mecbur olduğu bir üst geçitteki asansör, elektrik bağlantısı yapılamadığı için, 1 yılı aşkın süreden beri kullanılamıyor.

Bir şehir, özellikle bu şehir, böylesine ihmal edilmeyi, böylesine umursanmıyor olmayı, böylesine sahipsiz bırakılmayı hak eder mi?.. Bu şehre yapılan bu muamele beni çok rahatsız ediyor. Siz ne düşünürsünüz bilemiyorum.

Pide: 3.75 veya 5 TL

Kocaeli Fırıncılar Odası’nın açıkladığı resmi Ramazan Pidesi: 430 Gr. 2.50 TL. Bu fiyat, ikili pide fiyatı.

Kocaeli’de Ramazan Pidesi’nin asıl birim fiyatı 215 Gram 1.25 TL. Kabul ediyorum.  Çok küçük pide kuru oluyor. Üretimi zor.  215 gramlık pide üretmenin mantığı da yok.

Ancak pide fiyatları açıklanınca, Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’ya söylemiştim: “Bu şehirde 1.50 TL’lik pide bulamayız” demiştim. Şehir merkezinde çok göz önündeki fırınlar her halde üretiyordur. Ben, akşamları Balaban’a giderken Kartepe ilçesinden pidemi alıyor. Ya 3.75 TL’lik üçlü pide, ya 5 TL’lik 4’lü pide satıyor fırınlar. 2.50 TL’lik pide henüz bulamadım.  3’lü, 4’lü pide çok büyük benim için. Ziyan oluyor, israf oluyor. Eşim ertesi gün artan pideleri naylon poşetlere koyuyor,  çevrede hayvancılık yapan, kümesi bulunan üreticilere götürüyor.

Ama yazık günah.. Fırıncılar, Ramazan ayını kendileri için “Vurgun ayı” görüyorlar. “Ne versek, kaça versek bu millet nasıl olsa alacak” diye düşünüyorlar. Müdahale eden de yok. Halkın çıkarlarını koruyan, israfı önlemek için kuralları uygulayan da yok.

Ramazan’ın üç günü geride kaldı. Sözde bu kentte pide 2.50 TL’den satılacaktı. Ben 3.75 veya 5 TL’den alıyorum. 2.50’lik pide henüz bulamadım. Fırıncılar Odası Başkanı’na saygıyla duyururum.

Ne olur, herkes biraz işini yapsın

Ramazan ayının kendine has özellikleri var. Özellikle İzmit’te Ramazan ayının özellikleri çok net biçimde görülebilir.

Bu yıl,  daha çok kafe-lokanta gündüz saatlerinde açık. Üstelik, kaldırımları işgal eden kafelerde, gün içinde yiyip-içen insan sayısı da bir hayli fazla. Öğlene kadar İzmit şehir içinde ve D-100’de trafik nispeten rahat oluyor. Ama öğleden sonra, hele hele saat 16.00’dan sonra, şehir merkezi alabildiğine kalabalık hale geliyor. İnsanlar yiyecek alımı için koşturuyorlar. Marketlerde kasaların önünde çok uzun kuyruklar oluşuyor. Reyonların önü kalabalıklaşıyor.

Tabii,  şehir içindeki trafik de karmaşık hale geliyor. Ramazan’ın ilk günü, saat 17.00’den sonra, şehir merkezine indim. Leyla Atakan Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, İnönü Caddesi, alabildiğine kalabalık ve sıkışıktı. Aslında ortalıkta üzerlerinde fosforlu giysileri ile çok sayıda motosikletli veya yaya trafik polisi de vardı. Ama dikkat ettim. Hiç biri görevini layıkıyla yapmıyordu.

Cumhuriyet Caddesi, Hürriyet Caddesi, Atatürk Bulvarı, Leyla Atakan Caddesi, Cengiz Topel Caddesi, bilirsiniz hep birlikte Leyla Atakan Caddesi üzerindeki eski demiryolu geçidi kavşağında kesişir. Bu bölgede araçlar birbirine girmiş. İnsanlar oruç kafa öfkeli. Her yönden araba gelmiş. Sürücüler camdan başlarını çıkartmış, el kol hareketleri ile birbirlerine bağırıyorlar. Trafik ilerlemiyor. Cumhuriyet Caddesi’nde araçların ucu, neredeyse 1 nci Geçite kadar uzanmış. Yol tıkanmış. O bölgede çok sayıda trafik polisi var. Bir tanesi bile yoldaki bu karmaşadan bu sıkışıklıktan kendisine vazife çıkartmıyor.

Aynı tablo, Baç kavşağında var. Gidin, M.Ali Paşa’da var. Sanki sıkışan trafiğe müdahale etmek, düzene koymak trafik polislerinin işi değil. Vatandaş kavga ederek, birbirine söverek, arabaları hafif hafif birbirine tokuşturarak sorunu çözmeye çalışıyor.

Yazık, ayıp.. Herkesin işini yapması gerekiyor. Bu şehirde, özellikle şehir merkezinde Ramazan günlerinde saat 16.00’dan sonra trafik daha da içinden çıkılmaz hale geliyor. Çok sıkışık kavşaklarda trafik polisleri biraz işlerini yapmaya özen gösterseler, çile bu kadar büyük olmayacaktır.

Erdoğan’dan bekliyordum

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olmasının ötesinde Müslümanlık adına çok önemli bir insan, ırkçılıkla mücadelede önemli bir önder olan Muhammet Ali’nin geçen cumartesi günü vefatını öğrenince, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bu önemli kişinin cenaze törenine gidebileceğini aklımdan geçirmiştim.

Muhammet Ali’nin ailesi de, cenaze töreninin tarihini uzun tutarak ve herkese çağrı yaparak, aslında Müslüman ülkelerin liderlerini de dolaylı bicinde davet etmişlerdi. Nitekim, Cuma günü ABD’nin Louisville kentinde düzenlenecek cenaze törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı açıklandı.

Erdoğan,  bu gece yola çıkacak. Özel uçağın bulunması, her türlü lükse sahip olmak, çok fazla önemli değil.. ABD’deki cenaze törenine katılmak, nereden baksanız 15 saat gidiş, 15 saat dönüş uçuşu demek. Cumhurbaşkanı bunu göze alıyor. Bence önemli bir olay.

Erdoğan’ın Muhammet Ali’nin cenaze töreni için ABD’ye gideceği açıklanınca, sosyal medyada hemen çeşitli fanteziler de ortaya atılmaya başlanmış. ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’in de bu cenaze törenine katılabileceği, karşılaşabilecekleri yönünde yorumlar var. Böyle bir şeyin olması mümkün değil elbette. Cumhurbaşkanı yarın gece uçacak, Cuma gecesi dönüşe geçecek. Yorucu bir seyahat olacak. Ama eminim, bütün dünyanın takip edeceği cenaze töreninde en çok ilgi çeken isim Recep Tayyip Erdoğan olacaktır.

Sahuru bekleyen futbolseverlere

Avrupa Futbol Şampiyonası 10 Haziran Cuma günü başlayacak. Fransa’da bir ay devam edecek şampiyonada maçlar 16.00-19.00 ve 22.00’de oynanacak. Yani günde iki maç iftardan önce, bir maç iftardan sonra.

Şu sıralar  “Copa Amerika” yani, “Amerika Futbol Şampiyonası” devam ediyor. Maçlar ABD’de oynanıyor. Brezilya, Arjantin, Uruguay, Meksika gibi futbolun çok güçlü ülkeleri var.

Copa Amerika’daki maçlar, bizim saatimizle, sabaha karşı oynanıyor. Her gece  03.00 ve 05.30’da maç var. aSpor ve aHaber kanalları bu maçları yayınlıyor. Sahur sonrası, uyku tutmazsa, tok karınla uyumak istemezseniz, tavsiye ederim. Müthiş maçlar oluyor.

Bu yazı toplam 3320 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum