1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. BİR ŞEHİR KÜTÜPHANESİ OLSA…
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR ŞEHİR KÜTÜPHANESİ OLSA…

A+A-

İnsanlık tarihinin en önemli keşiflerinden biri kuşkusuz yazıdır. Yazı mevcut bilgilere göre M.Ö 3500 yılında Sümerler tarafından bulunmuş. Papirus, kağıt ve matbaaya geçiş ise uzun bir hikaye. Yazılan ilk kitabın ahşap kalıp ile baskısının M.S. 868 yılına ait ve Çin’de olduğu belirtiliyor. Kil ve ahşap tabletlerden elektronik tabletlere gelinceye kadar da epeyce bir zaman geçti ve mesafe kaydedildi.

Bu arada kağıt bulunmadan ağaç yaprağından kabuğuna, ipeğe kadar farklı malzemelere yazı yazıldığı biliniyor. Dünyada en eski Kütüphane ise Asur Devleti Hükümdarı Asurbanipal tarafından M.Ö. 625 yılında kurulan Ninova Kütüphanesi.

Teknoloji gelişse de kütüphaneye hala ihtiyaç duyuyoruz, duymalıyız. Her ne kadar dijital çağda olsak, dijital bir nesil de yetişiyor olsa insanda dokunma duygusu devam ettikçe bir kitaba dokunmak, gerçek kitaplar arasından ilgi duyduğunuzu seçmek merak etmek hala insanca bir duygu ve devam edecek. Ayrıca kütüphaneler zaten dijital kütüphane hizmeti ve veriyor. Bilgi kirliliğinin bu kadar çok olduğu bir dönemde kütüphane kaynaklarına güvenmek ise daha akıllıca bir durum.

Kütüphane öğrenmek ve zamanı değerlendirmek, araştırmak için önemli bir yer. Bilgi kaynağı. Her şehrin binlerce kitaplık şehir kütüphanesi olmalı diye düşünüyorum. Bazı şehirlerde var. Belki bir Milli Kütüphane, Beyazıt Devlet kütüphanesi olmayacak ama şehirlerde cazip, konforlu, kitap sayısı çok, bilinenin dışında, gitmeyi özendirecek, yaşam alanı şeklinde kütüphaneler olabilir.

Türkiye’de her ilde ve ilçede Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İl Halk Kütüphaneleri, bazı belediyelerin kütüphaneleri ve elbette kurumların ve üniversitelerin kütüphaneleri var.

Genel olarak halka açık modern şehir kütüphaneleri olsa, içinde atölyeler, etkinlik alanları, çocuklar için ayrı bölümler, kafeterya, konforlu okuma koltukları vs. Her şey değişip dönüşürken kütüphaneler de elbette değişip dönüşüyor. Kim gider ki demeyin kütüphanelerin sessiz sedasız okuyucuları var. Çoğunluk ödünç kitap sistemini kullanıyor.

Kocaeli’deki Kütüphaneler

Kocaeli’de halka açık olarak ilçeler de dahil olmak üzere halk kütüphaneleri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Sekapark Bilim Merkezi bünyesindeki kütüphanesi, ayrıca Derince’ de yeni açılan Millet Kıraathanesi’nde Bilkider’in kütüphanesi var. Kütüphane yönetimlerinin de konuya geleceğe yönelik daha farklı bakması gerekebilir.

Kütüphanelerde çoğunlukla öğrenciler ders çalışıyorlar. Bazen yer bile bulunmayabiliyor.  Belediyeler öğrencilerin ders çalışmaları için ayrı etüt binaları oluşturabilirler veya kütüphane alanları büyük olsa bazı bölümler ders çalışma alanı olarak kullanılabilir. Böylelikle kütüphanelerden gerçek okuyucular faydalanabilir.

Bunca derdin arasında derdin kütüphane mi diyebilirsiniz. Herkes çocuğunun okumasını ve öğrenmesini istiyor. Kütüphanelerin faydası malum. Demek ki okumayı teşvik edici çalışmalar yapılmalı. Yetişkin, genç ve çocukların internette oyunlar, gereksiz günlük bilgiler ile zaman geçirmesinden herkes şikayetçi ise kütüphanelerin de desteklenmesi gerek. Kitap okumak düşünmeyi öğretir. Bilinçsiz kullanılan bilgisayar, internet ve oyunların zararlarını ise sanırım herkes biliyor.

Aynı Yerde ve Aynı Anda Dünya Kitap Okuma Rekoru

Kocaeli’ deki kitap fuarlarının büyüklüğü,  hareketliliği ve istikrarı, Kocaeli’ deki nitelikli insan kaynağı, öğrenci sayısı göz önüne alındığında Kocaeli’ ye büyük ve modern bir kütüphane yakışır.

Bu arada hatırlatalım 8 Eylül “Dünya Okuma Günü” ydü. 26 Ekim 1966 yılında UNESCO tarafından kabul edilen “Dünya Okuma Günü” 1967 yılından bu yana kutlanıyor.

Ayrıca bu yıl Kitap fuarında Kocaeli olarak “Aynı yerde ve aynı anda Dünya Kitap Okuma Rekoru” nu neden denemiyoruz? Bence denemeliyiz.

Sözün özü; Her şehre bir “şehir kütüphanesi” lazım. Niçin bizim şehirlerimizde de büyük modern kütüphaneler olmasın? Kitap,  düşünmek, düşünce üretmek, hala çok kıymetli.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: Tümay [email protected] /Facebook: Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1498 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.