1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bir tatil daha bitti
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir tatil daha bitti

A+A-
Kurban Bayramı arefesi olan 3 Ekim Cuma günü İzmit’te bırakın arabanızla bir yerden bir yere gitmeyi, sokakta yürümek bile çok zordu. 
Çok kalabalıktı İzmit cuma günü..
İyi de bayramın 1 nci gününe rastlayan  4 Ekim Cumartesi günü birden bire bu kadar insan  nereye gitmişti?.. 
Uçağı yok, treni yok.. Yolculuk için sadece karayoluna- otobüs ve özel otomobil- mahkum bir kentte  insanlar bir günde nereye kaybolmuştu?.. 
Aslında bayramın birinci günü de çok kalabalık olan yerler vardı. Hava güzeldi. Sabah, Bayram namazı için camiler doldu. Bayram namazı bittikten sonra,  Bağçeşme’ye, Asri Mezarlığa, Kent Mezarlığına giden yollar tıkandı. Kurban kesim alanlarına doğru, Durhasan’daki mezbahaya, İzmit’in hayvancılık merkezi Karatepe köyüne ulaşımı sağlayan yollarda yoğun kalabalık vardı. 
Şehir merkezi boştu.. 
Elbette uzun bayram tatilinden yararlanıp, memleketlerine, aile büyüklerine gidenler vardı. Elbette yine bu tatilden yararlanıp, tatile kaçanlar da vardı. Ama öyle sanıyorum ki,  İzmitlilerin büyük bölümü güzel sonbahar havasında bayram günlerini evlerinde oturup, dinlenerek geçirmeyi tercih etmişti. 
………
Gürültü yoktu İzmit’te.. Trafik sorunu yoktu. Park sorunu yoktu. Su kesilmedi, elektrik kesilmedi.. Hava ılıktı, gaz kullanmaya pek gerek olmadı. Tuhaftır, İzmit’te ticaret tamamen durmuştu. Küçüğü, büyüğü bütün dükkanlar kapalıydı. Biz bayram günlerinde de gazete yaptık, emin olun şehir merkezinde açık gazete satan bayi sayısı da çok azdı. 
Daha iki ay önce, uzun bir Ramazan Bayramı tatilinden çıkmıştık. Ama İzmit, bir kez daha yan gelip yatıyordu. 
Kimse, sokak ortalarında kurban kesmedi. 
Temizlik ekipleri gayet iyi çalıştılar. Şehrin her yerinde, boş trafikte çöp toplayan ekipler de rahat çalıştılar. 
Bayram günlerinde bu şehirde olup, sokağa çıkanlar, şehir merkezini alabildiğine sessiz ve hareketsiz görünce, şehrin yakın bölgelerindeki AVM’lere gittiler. Cem Yılmaz’ın çok doğru bir zamanlama ile, arefe günü sinemalarda gösterime giren “Pek Yakında” isimli filmini sinemalarda bayram günleri onbinlerce kişi gişelerde kuyruğa girerek izlediler. 
……..
Uzun tatillerde boşalan İzmit çok mu güzel, çok mu daha fazla yaşanası; yoksa bu alışık olmadığımız aşırı sessizlik ve dinginlik beni rahatsız mı ediyor, inanın karar veremiyorum. İzmit’in boşalmasının güzel tarafları da var. İnsanı rahatsız eden hali de var. 
Bayramın ikinci günü her yerde bayramlaşmalar vardı. Kent Bayramlaşması bence sönüktü. Güzel bir gelenek.. Kuşku yok ki iyi değerlendirilse kuşaklar boyu sürmesi gereken, her geçen yıl daha geliştirilmesi, daha cazip hale getirilmesi gereken bir etkinlik. Ama bence artık tadı kaçıyor. Çok fazla politize oldu. Tamamen iktidar partisinin bayram günü toplantısı haline geldi. Bu nedenle pek tadı kalmadı diye düşünüyorum. 
………
Sessiz, sakin İzmit’te pek olay da yaşanmadı. Kurban Bayramının birinci günü, kurban keserken veya kurban etini parçalarken kendisini yaralayan insanlar dışında, hastanelere neredeyse başvuru yoktu. Ambulanslar bağıra bağıra geçmedi, itfaiye görevlileri pek fazla yerlerinden kımıldamadı. Ne büyük trafik kazası, ne cinayet, ne büyük bir soygun. Bayramda İzmit  tam bir huzur kentiydi. 
Bayramın 2 nci günü sabahı erken saatlerde İzmit Cedit Mahallesi’nde üzücü bir olay yaşandı. 22 yaşındaki genç bir kadın, ablası ile birlikte paylaştığı 2 nci kattaki evin balkonundan kendisini aşağıdaki demir korkulukların üzerine atarak intihar etti. 
Canına kıyan genç kadın yakınlarının verdiği bilgiye göre, psikolojik sorunlar yaşıyordu. Kendisini balkondan aşağıya atmadan bir gün önce hastaneye götürülmüştü. Antidepresan verilip, evine gönderilmişti. İzmit’te bir psikiyatri hastanesi olsa, oraya sevkedilse, bir-iki gece  müşahade altında tutulsa, belki düzelecek, hayata küsmeyecek ve yaşayacaktı. 
……
Şimdi bugün, İzmit’te hayat yeniden başlayacak. Bankalara kredi kartı borçlarını yatırma günü bugün.. Elektrik, gaz, su faturalarını ödeme günü. 
Yeniden bütün dükkanlar açılacak. Yeniden okullarda eğitim başlayacak. Hayatın koşuşturması, karmaşası, sıkışıklığı yeniden İzmit’te bütün çıplaklığı ile gözlerimizin önüne serilecek. 
Bu yazıyı, bayram günlerinde İzmit dışında olanları bilgilendirmek için yazıyorum. Biz buradaydık. Kayda değer, çok önemli bir şey olmadı. Bayramı İzmit dışında geçirenler, sadece güzel, ılık sonbahar günlerinde bu şehrin sakin halinin nasıl olduğunu görme fırsatını çıkardılar. 
Bu şehrin psikiyatri hastanesine ihtiyacı var. 
Bu şehrin, insanların uçakla Türkiye’nin her yerine gidip gelebileceği havaalanına ihtiyacı var. 
Bu şehrin, trenden daha fazla yararlanmaya hakkı var. 
Her bayram tatilinde memleketine koşan, kendisini bu kente ait hissetmeyen insanların, bu şehre çok daha fazla saygı göstermesine, bu şehri sahiplenmesine ihtiyaç var. 
Güzel şehir bu şehir. Her mevsimde güzel.. 
En çok sevgiye, sevilmeye ihtiyacı var. 
Hele siz bu şehri bir sevin.. Göreceksiniz, o sevginin karşılığını bu şehir fazlasıyla size geri verecektir.
Bu yazı toplam 892 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.