1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Bir Tavsiye : Tiyatro
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Tavsiye : Tiyatro

A+A-
Yıllar önce- ben ortaokul ve lisedeyken-  yine bu gazetede tiyatro ve sinema ile ilgili yazılar yazar, röportajlar yapardık bir arkadaşım ile. Her hafta gittiğimiz tiyatrolardan bahseder, ilimize gelen oyuncularla röportajlar yapar, izlediğimiz sinemaları anlatırdık köşemizde. Oldukça eğlenceli ve bana bolca katkısı olduğuna inandığım günlerdi benim için.O yıllar geride kalmış olmasına karşın hala aynı fikirde olduğum bir konu var.  Bu şehirde tiyatronun hatırı sayılır bir önemi olduğunu ve özellikle İzmit Şehir Tiyatroları’nın  oyuncularını, perde arkasındakilerini oldukça başarılı bulur,  yıllar  içinde de oluşmuş seyirci kitlesinin sadık ve kaliteli olduğunu düşünürüm.  Bunu zaten her ayın başında tükenen biletlerden ve salonun tıklım tıklım olmasından da kolaylıkla anlayabilirsiniz. Oyunların güzelliği, edebi yönleri, derinlikleri, oyuncuların ilimiz sınırlarını aşan ünleri ve başarıları da birleşince gerçekten bu anlamda haksız olmadığımı düşünüyorum. Ben de eşimle birlikte hem bizim fırsat bulduğumuz hem de ancak bilet bulabildiğimiz geçtiğimiz hafta İzmit Şehir Tiyatroları’nın bu seneki oyunu olan V. Frank’i izlemeye gittik. Oyunu kendi adıma ele alacak olursam oldukça güzeldi. Oyunun çoğu yerinde üniversite yıllarında okuduğumuz tiyatro metinlerini , hocalarımı hatırlayarak geçmişi özlemle andım.  Elbette zevkler farklıdır, kimi daha çok komedi, kimi daha çok dram ister.  Herkesin bu tarz konularda farklı tercihlerini, beğenilerini anlayabiliyorum. Yalnız şöyle birşey var ki eğer ki siz de başarılı oyunculuklar  ve bunun yanı sıra kaliteli , derin bir hikaye, dekor, müzik, kostüm arıyorsanız bence en kısa zamanda tiyatroya giderek bu arayışa bir son verebilirisiniz. 
Bu Hafta...
Her şeyden önce kendinizi sevin. 
Ne olursa olsun öncelikli olarak kendinizi düşünün. Bir şey sizi rahatsız ediyorsa dile getirin, bir şey sizi mutsuz ediyorsa da yapmayın.
Kimsenin sizi kırmasına, ya da zorla bir şey yaptırmasına  izin vermeyin.
Yardıma ihtiyacı olan herhangi birine  el uzatın.
Bakıma muhtaç bir hayvanı besleyin, koruyun.
Karşılıksız olarak iyilik yapın.
Güzel ve iyi şeyler düşünün. 
Hayal kurun, hayalleri olanları da teşvik edin. Her hayal bir gün gerçek olabiir.
Umudu, sabrı ve duayı asla bırakmayın.
Farkında olun. Yine de çoğu şeyi görmezden gelin. 
Güzel müzikler dinleyin, sağlıklı besinler tüketin. 
Gülümsemeye devam edin.
Anka Kuşu ve Oduncu Hikayesi ile “Doğruluk” Üzerine 
Fakir bir oduncu ormanda derin bir uçurumun kenarında ağaç kesiyordu. Geç olmuştu ve oduncu yorulmuştu. Ağaç kesmeye, sabah güneş ışıklarıyla beraber başlamıştı.Yorulduğu için de balta darbeleri iyice güçsüzleşmişti. Baltayı tutmakta zorlanıyordu. Bu yüzden balta elinden kayıp uçuruma düştü. Oduncu mutsuz ve çaresizdi.Baltası onun yaşamını sürdürmesi için kazanç sağlayabileceği tek aletti. Yeni bir balta alabilecek parası da yoktu.Ellerini ovuşturup ağlamaya başladığı sırada çok güzel bir kuş yanında belirdi. Bu, Anka Kuşu’ ydu.  Anka Kuşu oduncuya üzüldüğü şeyin ne olduğunu sordu. Oduncu kuşa başından geçenleri anlattı. Anka Kuşu hemen uçurumdan aşağıya doğru uçtu ve oduncunun baltasını alıp getirdi.Kuş yukarı çıktığında oduncu, kuşun getirdiği baltanın altın olduğunu gördü. Anka Kuşu oduncuya baltayı göstererek sordu: “Bu senin mi?” Oduncu cevapladı: “Hayır benim değil.” Anka Kuşu altın baltayı yere bırakıp uçurumun derinliğine doğru tekrar kanat çarptı. Bu sefer de gümüş bir balta ile geri döndü fakat oduncu baltasının sıradan bir balta olduğunu söyledi. Üçüncü kez uçurumdan aşağı uçan Anka Kuşu bu defa geri geldiğinde pençelerinde, o zamana kadar başka oduncular tarafından kaybedilmiş tüm baltalar vardı. Oduncu bu baltaların arasından  kendi baltasını seçti. Fakir oduncu baltasının bulunmasına çok sevinmişti, kuşa teşekkür etti. Kuş oduncunun dürüstlüğünü takdir etti ve ödül olarak altın ve gümüş olan baltaları da hediye etti. Mutlu oduncu hazinesiyle birlikte evine döndü. Dürüst oduncunun başından geçenler zaman içinde köy halkı tarafından duyuldu. Onun iyi şansını yakalamak isteyen herkes ormana koştu. Köylüler , baltalarını saklayıp kaybettiklerini söyleyerek yalandan ağlamaya başladılar. Feryat ederek Anka Kuşu’nu yardıma çağırdılar.  Elbette Anka Kuşu geldi. Her birine önce altın sonra gümüş baltaları getirdi. Oduncuların her biri aç gözlü davranıp bu baltaların kendilerinin olduğunu söylediler. Fakat Anka Kuşu’nun getirdiği baltaları ellerine alır almaz baltalar oduncuların ellerinde yok oldu. Çaresiz köylerine dönmeye karar veren oduncular baltalarını hiçbir yerde bulamadılar.
Bu yazı toplam 449 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.