1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. BİR TEK ANNEM OLSUN BANA BİRŞEY OLMAZ
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR TEK ANNEM OLSUN BANA BİRŞEY OLMAZ

A+A-

               Annesi mutfakta bulaşık yıkarken, küçük oğlu gelir ve annesine bir kağıt uzatır. Annesi ıslak ellerini kuruladıktan sonra kağıdı eline alır ve okumaya başlar. Kağıt’ta şunlar yazılıdır. Bahçedeki çimleri biçtiğim için beş lira, odamı temizlediğim için 1 lira, alışverişe gittiğim için 50 kuruş, küçük kardeşime baktığım için 2 lira, çöpü attığım için 1 lira, iyi bir karne getirdiğim içinde 5 lira istiyorum. Anne kağıdı okuduktan sonra oğluna manalı gözlerle bakar ve kağıdın arka yüzüne şunları yazar.

               Seni 9 ay karnımda taşıdım bedava, hasta olduğunda başında bekleyip dua ettim bedava, yıllar boyu senin için değişik nedenlerle gözyaşı döktüm bedava, senin için çok geceler uykusuz kaldım bedava, yemeğini hazırlayıp, giysilerini yıkadım, ütüledim bedava bunların hepsini topladığın zaman gerçek sevginin bedelini görürsün yavrum çünkü bedavadır.

              Annesinin yazdıklarını okuyan oğlunun gözleri bir anda dolar ve annesine bakarak annecim seni çok seviyorum der ve eline kalemi alarak kağıdın en altına ‘hepsi ödenmiştir’ diye yazar. İşte annelik böyle bir şey dünya üzerinde bu kadar fedakarlığı yapacak başka kimi bulabilirsiniz. Bakın bugünkü Anneler günü anısına sizlere yaşanmış başka bir olayı daha anlatayım. Bir annenin yüzü birçok yaradan dolayı çok kötü görünüyormuş.

               Bu yüzden kızı evine ne arkadaşlarını çağırıyor ne de annesinin okula gelmesine izin veriyormuş. Annesinin görüntüsünden o kadar çok utanıyormuş ki bazen onu annelikten reddedecek gibi hissediyormuş kendini. Annesi kızının üniversiteyi kazandığı gün onu karşısına almış ve bir sırrını açıklamış. Yavrum biliyorum görüntüm nedeniyle benden utanıyorsun. Seni çok iyi anlıyorum ve bu yüzden sana hiç kızamadım biliyor musun.

               Ama bilmen gereken bir şey var. Sen bebekken bir gün evimizde yangın çıktı. Yangın o kadar hızlı yayıldı ki sen kucağımdaydın ve daha evi terk edemeden alevler her yeri sarmıştı. Seni alevlerden korumanın tek yolu seni kucağımda sımsıkı sarıp, sana bedenimi siper etmekti. O gün vücudumun birçok yeri yandı ama senin saçının bir teline bile zarar gelmedi. Ve ben o gün hayat verdiğim kızımın bugünkü başarısını görünce, ne kadar doğru  bir şey yaptığımı anlıyorum.

               Kız bunları duyunca bir anda dili tutulmuş. Öyle bir utanç duymuştu ki annesine sımsıkı sarılıp, ağlamaya başladı ve defalarca ondan özür diledi. O günden sonra her gittiği yere göğsünü gere gere annesini de götürdü ve tüm arkadaşlarıyla tanıştırdı. Annesine şöyle dedi: anneciğim sana yaptıklarımı düşünüp, utanıyorum. Okumayı bilmediğin için utandım senden, samana benzettiğim saçların yüzünden hep kızdım sana, hafif şaşı gözlerin yüzünden hep kaçtım senden, ama geriye bakıp düşününce o zamanki aile geleneği yüzünden hiç okuyamadın. Ama kızını en iyi okullar da okuttun.

               Hiç makyaj malzemen olmadı, ama kızına en güzellerini aldın. Ben hep herşeyin fazlasını istedim senden. Buna rağmen utanılan kişi sen oldun. Arkadaşlarım bana senden daha değerli oldu. Onlar hep benden alırken, sen hep verdin. Anneciğim bunların hepsinden utanç duyuyorum. Ama bana en çok koyan ne oldu biliyor musun? Tabutun içinde bembeyaz teninle gözlerin kapalı huzur içinde uyurken, hayatım boyunca seni hiç uyurken görmediğimi fark ettim.

               Çünkü arkamdan her şeyi düzene koyup, benden sonra uyudun hep. Ben uyanmadan her şeyimi hazır etmek için hep benden önce uyandın. Ama ben senin değerini çok geç anladım diyerek ağlamaya devam ediyor. Öyle değilmi dostlar. Bizler insanoğlu olarak herkesin değerini hep öldükten sonra anlamıyormuyuz.Bir sorun kendinize bakalım. Lütfen gelin bundan sonra annelerimiz hayatta iken onların  kıymetini bilelim.Öldükten sonra değer bilmişiz neye yarar.Sadece senede birgün anneler gününde hatırlayıp.Yasak savmayalım. Bakın onların hakkını ne yapsak ödeyemeyiz.Yapılan onca fedakârlıktan sonra cennet boşuna annelerin ayakları altına konmamış öyle değilmi. Tüm annelerin anneler gününü en içten dileklerimle kutlar sevgi ve saygılarımı sunarım.Herkese iyi pazarlar…

Bu yazı toplam 2249 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.