1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Bir telefon bile yeter!
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir telefon bile yeter!

A+A-

Geçmişte Kocaelispor amatör kulüpten bir futbolcuyu beğendiğinde, izlenen tek bir yol vardı. Çağırılırdı futbolcunun velisi, “Oğlunu istiyoruz, git kulübünden bonservisini alıp bize getir” denirdi. Kocaelispor’dan kimse, futbolcunun oynadığı kulüple muhatap olmazdı. Veli gider amatör kulübe, “Oğlumun istikbali söz konusu, bonservisini verin” derdi. Kulüp bonservisi verirdi vermesine ama Kocaelispor’un kendilerini yok sayan zihniyetine de isyan eder, tepki gösterirdi. Sırf bu yüzden amatör kulüpler Kocaelispor’dan soğumuş, uzaklaşmıştır. Amatör kulübün aslında Kocaelispor’dan maddi bir beklentisi yoktur, bizi adam yerine koyun gelip futbolcuyu istesinler, kuru bir teşekkür etsinler yeter diyorlardı. 


BAŞKAN BAHRİ YAVUZ NE YAPTI? 
Bu gerçeği bir kez daha hatırlattıktan sonra kısa bir süre önce yaşanan olaya sözü getirmek istiyorum. Kocaelispor alt yapı kurmayları İhsaniyespor’dan 19 yaşındaki Yusuf adlı futbolcuyu çok beğenmişler, “Bu çocukta istikbal var” diye düşünüp durumu Başkan Bahri Yavuz’a aktarmışlar. Yavuz, geçmiş yönetimlerin yaptığı gibi araya velisini koyup emri vaki ile duygusallıkla futbolcunun bonservisini kulübünden pek ala alabilirdi. Ancak o yöntem yanlıştı ve kulüpler o yüzden Kocaelispor’dan soğumuştu. Başkan Bahri Yavuz her şeyin farkındaydı, onun için de göreve geldiğinden bu yana amatör kulüpleri kucaklayan, onları sahiplenen bir anlayış içerisindeydi. 


 AMATÖR KULÜPLER BUNU BEKLİYOR 
Ne yapacağını iyi biliyordu. Muhatabı İhsaniyespor Kulübünün başkanıydı, bir yerden telefonunu buldu, aradı. Futbolcuya talip olduklarını söyledi. İhsaniyespor Başkanı Serkan Başoğlu Kocaelispor Başkanından gelen bu telefona şaşırmış ve bi o kadar da sevinmişti.  İhsaniyespor Başkanı Başoğlu, “Biz eskiden Kocaelispor Başkanının yanına bile yaklaşamazdık. Bahri Yavuz büyük incelik gösterdi, beni aradı. Kocaelispor’a bir futbolcumuzu vermekten gurur duyarız” diyor. İşte budur, işte amatör kulübün Kocaelispor’dan beklentisi budur.  Siz samimi olun, emeğe saygı duyarak karşıdakini adam yerine koyun; amatör kulüplerin Kocaelispor sevgisi o kadar büyük ki, örnekte görüldüğü gibi istediğinizi almak için bir telefon bile yeter.

Akademi Ligi Kocaelispor’a hayırlı olsun 

Sağlam bir alt yapı oluşumu sağlamak ve kendi ayakların üzerinde yol almak için TFF’nin hayata geçirdiği Akademi Ligi oluşumunda yer almanın çok önemli olduğunu birçok kez yazdım. Kocaelispor son iki yıl amatörde olduğu için bu oluşuma davet edilmedi. Çünkü Akademi Ligi sadece profesyonel kulüplerin alt yapılarına açıktı. Kocaelispor’un yeniden Süper Lig’e çıkmasının ardından Akademi Ligi kapıları açıldı. Ancak lige katılım şartlarını yerine getirmek hiç kolay değildi. TFF çok detaylı katılım şartnamesi hazırlamıştı. En başta tesise, sahalara ihtiyaç vardı, üstüne bir de ciddi bir maliyet gerektiriyordu. 5 farklı kategoriden dünya kadar maçtan, deplasmandan söz ediyoruz. Kocaelispor’un yaşadığı zorluklar ortada. A takım için bile antrenman sahası bulmakta zorlanırken, TFF’ye Akademi Lig için sabit bir yer göstermek, maçlar için iki saha ayarlamak çok güçtü. 


YÖNETİM KURULUNA VE GÜNAYDIN’A ALKIŞ 
Doğrusu kulübün şartlarına bakınca Akademi Ligine katılımın çok zor olduğunu görüyor, yönetimden olumsuz bir karar çıkar sanıyordum. Çok şükür ki, korktuğum olmadı. Kocaelispor yönetimi, alt yapı koordinatörü sevgili Aydın Günaydın’ın da görüşünü alarak lige katılım kararı aldı. Dün sevgili Günaydın’dan aldım müjdeli haberi. Nasıl sevindiğimi anlatamam. Bu kentteki zengin potansiyel, bu kentin yetenekli çocukları ve elbette Kocaelispor’un geleceği adınaydı bu sevincim.  Yönetim kurulunu şartları zorlayarak aldıkları bu karar için içtenlikle kutluyorum. Bu kararın alınmasında önemli etkisi olan sevgili Aydın Günaydın’a teşekkürlerimi iletiyorum. Akademi Lig oluşumunun ne denli gerekli olduğunu içinde olduğumuz süreçte, yaşayarak daha iyi anlayacağız. 


BÜYÜKŞEHİR VİNSAN TESİSLERİ’Nİ VERECEKTİR
Bu noktada kulübün ciddi bir lojistik desteğe ihtiyacı olacak. Çünkü çalışacak sabit bir yer ve maçlar için de iki saha göstermek mecburi. Kulüp Kağıtçı ile Avni Kalkavan’ı istemiş ancak İl Müdürlüğü hakkı olarak olumsuz yanıt vermiş. Her iki saha amatörlerin yükünü çekiyor. Hem idman, hem maçlar buralarda yapılıyor. Kocaelispor’a tahsis edilirse, ciddi bir sıkıntı, mağduriyet olur. İl Müdürlüğü Vinsan’daki sentetik çim sahaya yönlendirmiş ki, zaten başka da alternatif yok gibi. Büyükşehir Belediyesi geçen yıl Vinsan’daki doğal çim sahayı A takıma açarak güzellik yapmıştı. Şimdi aynı güzelliği sentetik çim saha için bekliyoruz. İnanıyorum Büyükşehir Belediyesi olumlu bir yanıt verecektir. Tabi, Vinsan’daki sentetik çim sahada antrenman yapan amatör kulüplerin sıkıntı yaşaması söz konusu alacak. Belki de Kocaelispor’a tepki gösterilecek. Ancak idare etmemiz gerekiyor.


İZMİT BELEDİYE BAŞKANI DOĞAN’DAN BEKLENEN 
 Aslında soruna çözüm bulmanın bir yolu var. İzmit Belediyesi’nin Alikahya’da yaptırdığı alt yapı tesislerindeki saha küçük olduğu için Kocaelispor TFF’ye sabit çalışma yeri olarak burayı gösteremiyor. Ancak buradaki sahayı TFF’nin istediği standartlara getirmenin çok zor olmadığı yönünde bilgiler aldım. Oradaki alanın yeterli olduğu, sadece sahanın yerini çapraz olarak değiştirmek gerektiği söyleniyor. Tabi bir de prefabrik soyunma odasının taşınması lazım. Bu işten anlaşan biri gelmiş, incelemiş. 15 günlük iş demiş. Öyle yüksek bir maliyet de gerekmiyormuş. İzmit Belediyesi sağ olsun bir güzellik yaptı, tesisi Kocaelispor alt yapısına verdi. Ancak Akademi Ligi için buradaki sahayı kriterlere uygun hala getirmek gerekiyor. Bu yapılırsa Kocaelispor kendi tesislerinde antrenmanlarını yapar, Vinsan’daki sentetik saha da amatör kulüplere kalır.
 İzmit Belediyesi için bu işi halletmek çocuk oyuncağı gibi bir şey. İnanıyorum Başkan Nevzat Doğan bu konuya gerekli hassasiyeti, duyarlılığı gösterecektir. Sonuçta bu ilin çocukları, gençleri için hayırlı bir hizmet bu. Başkan Doğan onların hayır duasını alacaktır.   

Ramazan molası bitti, bu akşam başlıyoruz

Geçmiş yıllarda yaz dönemi de Kocaeli TV’deki Top Ağlarda programlarına ara vermiyor, transferdi, yeni sezon hazırlıklarıydı gündeme dair konuları masaya yatırıyorduk. Bu yılki düşüncemiz de aynıydı ancak TV yönetimi ramazan ayında özel programlar olduğu için Top Ağlarda yayınına bir ay süreyle ara vermemizi rica etti. Bu yüzden ramazanda program yapmadık. Bayramın hemen ertesinde molayı bitirerek canlı yayınlarımıza kaldığımız yerden başlıyoruz. Bu akşam yorumcularım Hayri Kara, İbrahim Gürsel, Necip Öztaş ve asistanım Furkan Akbal ile birlikte Kocaeli TV stüdyosunda olacağız. Yine 21.00’de başlayıp, 23.00’te bitireceğiz. Soru ve görüşleriniz için Furkan Akbal laptopunun başında olacak. Kocaelispor ağırlıklı olmak kaydıyla profesyonel takımlarımızdaki tüm gelişmeleri, olup bitenleri yorumlayacağız. Epeyce ara verdiğimiz için konular birikti. Bu akşam konuşacak, tartışacak çok konumuz olacak. Herkesi Kocaeli TV ekranının karşısına bekliyor, iyi seyirler diliyoruz. 

 

Bu yazı toplam 1108 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.