1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bir tuhaflık var !
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir tuhaflık var !

A+A-
Önümüzdeki günlerde iktidar partisinden milletvekilliği aday adaylığı için başvuru yapmaya  hazırlanan bir tanıdıkla sohbet ediyoruz..8 bin TL’yi denkleştirmiş. Bu hafta içinde başvurusunu yapacak. 
Çok seçim dönemi geçirdim ve artık deneyimliyim. Kafasına aday olmayı koymuş, siyasete tam konsantre olmuş insanların hayallerini karatmanın bir anlamı yok. Çünkü, anlamıyorlar. Üstelik sizi kötü belliyor, sanki düşman gibi görüyorlar. Bu nedenle  böyle dönemlerde çok kişiye gaz veririm, “Aday adayı olanlar senden iyi mi?.. Parti senin gibisini bulmuş, elbette değerlendirmeli.İyi yapıyorsun, ben de arkandayım” derim. Ama sevdiğim, düzgün insan olarak bildiklerime aklımdan geçenleri doğrudan söylerim. AKP’den aday adaylığına hazırlanan bu mütevazı dosta da öyle yaptım:
“- Bence boşuna hevesleniyorsun. AKP’de çok fazla önemli ve güçlü isim var. Seçilecek sıradan adaylığı sana yedirmezler. Aday adayı olurken 8 bin TL vereceksin. Sonra, en az 
1-1.5 ay oradan oraya koşturacak, 25-30 bin TL daha para harcayacaksın. Hem paran gidecek, hem hayal kırıklığına uğrayacak, kendini aldatılmış, harcanmış hissedeceksin. Bence bu sevdadan vazgeç” dedim. 
Alınmadı sözlerime..  Tam tersine, “Haklısın” dedi. Ama farklı bir yaklaşım ortaya koydu:
“- Ankara’ya gittim. Bazı temaslar yaptım. AKP Genel Merkezindeki hava çok farklı. Bu dönem, AK Parti kadrolarında çok büyük değişiklikler olacak. Kocaeli listesinden zaten Nihat Ergün ile Muzaffer Baştopçu eksiliyorlar. Değişim bu iki isimle sınırla kalmayacak. Üstelik, aday listesi hazırlanırken, partinin Kocaeli’deki kanaat önderlerinin de görüşleri alınacak ama, bu görüşlerin çok fazla belirleyici etkisi olmayacak. Kamuoyu yoklamalarına çok itibar edilecek. Temayül yoklamalarının sonuçları bu dönem geçmişe göre daha belirleyici olacak. Bunları üst üste koyduğum zaman, şansımın senin düşündüğün kadar düşük olduğunu sanmıyorum.” 
…………
Anladım ki, Ankara’da AKP’de birileri insanlara gaz veriyor. Hemen her sorana, “Git başvurunu yap. Senin gibi insanlar bize lazım. Yeni Türkiye’yi seninle birlikte inşa edebiliriz” diyorlar. 
Bu gazı kaç kişi aldı, bilmiyorum.. Ama AKP’de aday adayı sayısı şimdiden 20’ye yaklaştı. Belli ki 20 Şubat’a kadar katlanarak artacak. 
Bir tuhaflık var bu dönem AKP’de.. Yerel teşkilatlarda değil, ama Ankara’da parti genel merkezinin havasında bir tuhaflık var.. Tamam, “Paralelcilere” kesinlikle geçit yok. Bunun dışında, Davutoğlu ve ekibinin tavrı,  Recep Tayyip Erdoğan ve ekibinden daha farklı. 
Bakın, meclis’te AKP’lilerin oyları ile Yüce Divan’a gitmekten kurtulan 4 eski Bakan’dn ikisi;  Zafer Çağlayan ve Muammer Güler  “Yeniden aday olmayacağız” diye açıklama yaptılar. Çok iyi biliyorlardı ki, zaten aday adayı olsalar, Davutoğlu üzerlerini çizecekti, “Namusu koruma” yoluna gittiler. Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar için de durum aynıdır.  Hala partinin başında Erdoğan olsa, belki bu dört eski Bakan inadına yeniden milletvekili yapılırdı. Ama Davutoğlu liderliğindeki partide böyle bir şansları bulunmuyor. 
Bir temizlik ve yenileşme hareketi başlıyor AKP’de.  Hiç kimse, milletvekillikleri döneminde İlyas Şeker, Zeki Aygün, M.Ali Okur, Sibel Gönül hakkında en küçük bir şaibeden söz edemez. Bu dört milletvekilinin tembel oldukları da söylenemez. Ama AKP’deki değişim rüzgarı, siyaseten çok güçlü konuma gelen, Kocaeli teşkilatlarını da dizayn eden Fikri Işık dışındaki isimleri de bir yerlere savurabilir.
Taze aday adaylarına Ankara’dan da bu gaz veriliyor gibi bir durum var. 
AKP’de çok önemli isimler başvuru yapıyorlar. Bir Oya Tuncel var.. Parti genel merkezi ile çok uzun süredir çok yakın temas halinde. Yıllardır pek çok göreve talip olup, bir hayli deneyim kazanan, havayı çok iyi koklayabilecek durumdaki bir İsmail Barış var. Gebze İlçe Başkanlığından istifa eden Cemalettin Kaflı gibi önemli bir isim var. 
İmad Erdoğan durduk yerde kendisini riske atacak, çok rahat bir görevi bırakıp maceraya girecek biri değildir. Recep Bilal Şengün gibi önemli bir ismin, bugüne kadar olmayacak duaya amin dediğine hiç tanık olmadım. Kim ne derse desin, arkasında teşkilat gücü ve görev dönemi ile ilgili çok parlak bir sicil bulunan Mahmut Civelek var.. Daha pek çok önemli isim de 20 Şubat’a kadar AKP’de başvuru yapacaklar.. 
Görünüşe göre, Bakan Fikri Işık ile 3 dönem süresini tamamlamamış 4 mevcut milletvekilini listenin ilk 5 sırasına yerleştirirseniz; geriye kalan  “Umut verici 3 sıra” için  bu kadar önemli isimler kendilerini riske atalar mıydı?
……….
Bu tuhaflık sadece AKP’ye özgü de değil.. MHP’de bu dönem çok önemli isimler kendilerini ortaya attılar. Zaten Lütfü Türkkan var. Üstelik bence gayet başarılı. Buna rağmen, MHP’de her dönemin adayı eski tüfekler ortada. Dr.İlhan Tan,  Süleyman Pekin bir işaret almadan  isimlerini riske atabilecek insanlar olabilir mi?.. 
CHP’de elbette yöntem bekleniyor.  Yöntem atama olursa  kolları sıvayacak partililer, yöntem  temayül olursa ya da yöntem resmi ön seçim olursa kendilerini ortaya atacak potansiyel isimler var.. CHP’liler de Ankara’dan sinyal bekliyor. 
Ama özellikle sanki AKP’de farklı bir şeyler oluyor gibi bir durum var. AKP’de teşkilatlar çok yeni. Aday belirlemede, anket ve temayül organizasyonları dışında teşkilatların pek dahli olmayacak. Partideki diğer önemli isimlerin çoğunun da kendi siyasi geleceklerine yönelik hesapları, önce kendi  başlarını kurtarma sorunları var.. Her şey Ankara’da olacak, Ankara’da bitecek. 
7 Nisan’da AKP önümüze nasıl bir liste koyarsa koysun, emin olun sürpriz sayılmayacak.
Bu yazı toplam 421 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.