1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bir yerde bir tuhaflık var
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir yerde bir tuhaflık var

A+A-
Türkiye’de artık neredeyse hiç güvenilir kişi ve kurum kalmadı. Herkesi ve her şeyi damgaladık.
Kimileri “Paralelci”, kimileri “Şeriatçı”, kimileri “IŞİD’çi”, kimileri “İktidar yalakası”, kimileri “Ulusalcı”, kimileri “Katı Kemalist”, kimileri “AKP düşmanı”… 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emniyete; yargıdan Meclis’e kadar  her kurum hakkında insanlar  mutlaka bir kulp bulabiliyor. Özellikle medyanın tarafsızlığına kimseler inanmıyor. 
Bu bağlamda,  Türkiye’deki kamuoyu araştırma şirketlerine ve araştırmacılara da artık kimseler güvenmiyor. 
Önceki gün ulusal ajanslarda ORC isimli bir araştırma şirketinin 15-25 Ekim tarihleri arasında yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçları yayınlandı. ORC, Türkiye’de birkaç yıldan beri faaliyet gösteren uluslararası bir araştırma firması..En azından şimdilik “İktidar yanlısı-AKP yalakası”, ya da “İktidar karşıtı-AKP düşmanı” olarak  değerlendirmek  haksızlık olsa gerektir. Üstelik önümüzde daha taze ve daha kapsamlı bir siyasi araştırma ile ilgili veri yok. Bu nedenle, ORC firmasının 15-25 Ekim tarihleri arasında Türkiye’nin 30 büyükşehrinde, toplam 11.350 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptığı araştırmanın sonuçlarına itibar etmemiz gerekiyor. 
………
Araştırma sonuçları bana ilginç geldi. 15-25 Ekim tarihleri arası ile kasım ortasında olduğumuz bu günler arasında kuşkusuz Türkiye’de ve ilimizde önemli siyasi gelişmeler yaşandı. Anketin yapıldığı tarihlerde, 10 Ağustos seçimlerinin gereği yapılmış, Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmuş, yerine Ahmet Davutoğlu Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı görevini üstlenmişti. Ama son kömür madeni faciası, Atatürk Orman Çiftliği arazisine, yargı kararına rağmen yapılan 1.5 milyar TL’ye malolan 1000 odalı AK Saray tartışmaları, Soma’daki 6 bin zeytin ağacının katli gibi sansasyonel konular da ortada yoktu. Kendilerine peşmerge diyen silahlı Kürt gruplar, adeta gövde gösterisi yaparak ülkemiz topraklarından geçmemişlerdi. 
ORC’nin anketine göre, 30 büyükşehirdeki sonuçlar toplandığında, AKP’nin Türkiye genelindeki oy oranı yüzde 47.3 olarak gözüküyor. Bu rakam, 30 Mart yerel seçimlerinde partinin aldığı yüzde 45.6’nın üzerinde. Ama 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı yüzde 52’lik oy oranının bir hayli altında. 
ORC anketinin Kocaeli sonuçlarına baktığımızda çok farklı rakamlar görüyoruz. Ankette, AKP’nin Türkiye genelindeki oy oranı yüzde 47.3’ken, Kocaeli’deki oy oranı yüzde 54 civarında. CHP’nin Kocaeli’deki oy oranı ile, Türkiye’deki oy oranı hemen hemen aynı, yüzde 24 civarında.  MHP’nin oyu ise, Türkiye genelinde yüzde 15.2, Kocaeli’de  yüzde 11.9 olarak gözüküyor. CHP ve MHP’nin son anketlere göre Kocaeli’deki oy oranları, 30 Mart yerel seçimlerinde aldıkları oyların altında. 
Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve MHP ayrı ayrı partili adaylar göstermediği için, 
10 Ağustos’taki oy oranları ile bu anketi karşılaştırmak mümkün değil. 
Tabii, ulusal ölçekte olduğu gibi, yerel ölçekte de anketin yapıldığı 15-25 Ekim tarihleri ile,  şimdiki tablo açısından önemli farklılıklar var. Anketin yapıldığı dönemde, henüz AKP’de kongreler sürecine fiilen girilmemişti. Şimdilerde parti içinde biraz daha belirgin kırgınlıklardan söz edilebilir. 
Ama, eğer ORC anketinin sonuçlarına güveneceksek, ilimizde ortaya çıkan tabloda önemli tuhaflıklar olduğunu söyleyebiliriz. 
İktidar partisi, çok önemli konularda ciddi tepkiler almasına, eleştirilmesine rağmen, Türkiye genelinde çok ciddi oy kaybı yaşamıyor. Ama en azından bir miktar geriliyor.  10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a halkın yüzde 52’si oy vermişken, 15-25 Ekim arasında  “Önümüzdeki genel seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusuna  “AKP’ye” yanıtı verenlerin oranı yüzde 47’ye geriliyor.
Kocaeli’de ise, trafik sorunu, ulaşım sorunu bütün ihtişamı ile ortada duruyor. Çözüm yok. Kentin her köşesinden sürüler halinde dolaşan sokak köpeklerinden şikayetler, çığlıklar yükseliyor. Bu kentte hala spor yok. Kültür, sanat, eğlence yok.. İktidar partisinin ibret-i alem için kurduğu futbol takımı bal-börekle beslenirken, kentin takımı Kocaelispor antrenman yapacak saha bulamıyor.. 
Müteahhitler rahatsız. İş çevreleri rahatsız. Yerel seçimlerden buyana kentte yapılmış yeni bir proje, sorunların çözümü yönünde atılmış bir somut adım yok. Sokağa çıksanız, birkaç kişi ile konuşsanız; hele hele bu gazeteye gelip, 3-4 saat farklı konularda şikayete gelen insanları dinleseniz  Sanırsınız ki AKP bitmiş.. 
Ama ankete bakıyorsunuz, tablo öyle değil.. AKP hala bu şehirde oy oranını yükseltiyor, CHP ve MHP yerinde sayıyor.
……..
Kuşkusuz ORC anketini çok ciddi bir veri olarak önümüze koyamayız. Ama ana hatları ile bir tablo çıkartabiliriz. Önümüzdeki seçimlerde de yüzde 10’luk ülke barajını ancak üç parti geçebilecek.  Hiç kuşkusuz bu tabloyu gören HDP de yine bağımsız adaylarla Meclis’e girmeye çalışacak. Türkiye genelindeki yüzde 47’lik oy oranı, AKP’ye hedeflediği “Anayasa yapacak nitelikli çoğunluk” getirmeyecektir. Ama bu tablo içinde, AKP bu kentten yine yüzde 55’e yakın oy alırsa, Mahmut Civelek’in “Bu defaki hedefimiz 8 milletvekilliğidir” sözleri gerçek olabilir. 11 milletvekilliğini, 8 AKP, 2 CHP, 1 MHP paylaşır ki, işte o zaman bu şehirde “Ben AKP’nin muhalifiyim” diye ortalıkta dolaşan ne kadar adam varsa, tası tarağı toplayıp terk-i diyar etmelidir. 
Bu yazı toplam 401 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.