1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Bir zamanlar Hereke
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir zamanlar Hereke

A+A-
İzmit Körfezi’nin incisi, Osmanlı döneminden beri bu ülkenin gözbebeği Hereke’nin şimdi adı kaldı yadigar… Kiraz vardı Hereke'de. Erik vardı, üzüm vardı. Meyvenin hemen hepsi, en ballısından olurdu. Hereke'yle özdeşleşen mekik şakırtıları vardı. Kumaş fabrikası çalışır, üretir, Tren İstasyonu'nun yanındaki bir mağazada o güzelim Hereke kumaşları satılırdı. Halısıyla bilinen Hereke kumaşıyla da bilinirdi. Nuh Çimento'yla Hereke arasında kalan bölümde Hereke Plajı vardı. Hereke Plajı'nı Nuh Çimento'nun iskelesine kattılar. Çevreyi yerle bir ettiler. Sonra da gidip, Çevre Bakanı ve Başbakan, el birliğiyle açılış yaptılar...


İLK RAYLAR DÖŞENİYOR
1.Abdülmecit döneminde 1855’te telgraf ve demiryolu hatları yapılır. İlk raylı hat 22 Eylül 1872’de Hereke- Pendik arası ve daha sonra 9 Ağustos 1873’te İzmit’e kadar olan raylı hat döşenmiştir. Demek oluyor ki 1873’te demiryolu Hereke’den geçmiş oluyor.
KARA TREN
Hereke İstasyonu’ndan bugüne kadar kimbilir kaç tren geldi geçti. Karatrenler istasyonda durduğunda, Hereke sahili kesif bir duman tabakasının altında kalıyordu. 
BALIKÇILAR
İzmit Körfezi’nin akvaryum gibi olduğu, her çeşit deniz canlısının yaşadığı günlerde Herekeli balıkçılar da ağlarını her gün bol balıkla dolduruyorlardı. 
HEREKE’DE HASTANE
Osmanlı döneminde Anadolu topraklarındaki en modern hastanelerinden biri de Hereke’de bulunuyordu. Şu düzen ve intizama bakar mısınız? 
PADİŞAH, HEREKE’DE
Bir Osmanlı Padişahı’nın bir kasabayı ziyaret ettiğini duydunuz mu? Sultan Reşat, 1909 yılı haziran ayında Hereke’yi ziyaret eder ve böyle karşılanır. 
HEREKE SAHİLİ
Yüzyılın başlarında Hereke sahili böyleydi. Balıkçılar balıktan döndükten sonra ağlarını bakıma götürürken fotoğraf karesine böyle yansımışlar. 
DEKOVİL
Hereke’deki basma ve kumaş fabrikalarından mal sevkiyatında kullanılmak üzere istasyona kadar bir dekovil(küçük yük treni) hattı da döşenmiş. 
FABRİKA İŞÇİLERİ
Hereke İpek ve Kumaş Fabrikası işçileri, fabrikanın bahçesinde toplu halde fotoğraf çektirmiş. İşçilerin büyük bölümü kadınlardan oluşuyor. 
Bu yazı toplam 3848 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum