1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Biraz AKP, biraz CHP
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Biraz AKP, biraz CHP

A+A-
Aslında bugün, MHP’nin il kongresi var. MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye büyük saygı duyuyorum. İlimizde tanıdığım MHP’liler içinde de Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’a saygım ve güvenim vardır.  Ama bu kentteki diğer MHP’lilerden çok ağzım yandı. Kim ne zaman kimden yanadır, kime karşıdır şaşırırsınız.  MHP’liler arasındaki kavganın, çekişmenin arasında kalırsanız, pişman olursunuz. 
Bu nedenle, bu dönem MHP kongresine hiç bulaşmadım. Partinin hali ortadayken, 4 listeli, 4 adaylı kongreye ne gerek var, anlayamazsınız. Herkesin farklı bir hesabının olduğunu bu tablo da açıkça ortaya koyuyor. MHP’nin bugünkü kongredeki adaylarından hiç biriyle görüşmedim, konuşmadım. Gazetedeki arkadaşlara da, “Aman MHP kongresi konusunda taraf olmayın. Adaylarından birine bile fazla sempati göstermeyin” diye tembih etmiştim. Bu nedenle, bugün MHP İl Kongresi günü olmasına rağmen ben biraz AKP ve CHP’ye değineceğim. Hele şu kongre bitsin, siz yarından sonra MHP’deki yeni gruplaşmaları, kavgaları görürsünüz.
……….
AKP’de süreç tamamlandı, 7 Şubat kongresinde Civelek’ten boşalacak il başkanlığına oturacak aday açıklandı: Şemsettin Ceyhan.. 
Kuşkusuz, Şemsettin Ceyhan’ın AKP İl Başkan adayı gösterilmesi üzerine menfi, müspet pek çok yorum yapmak mümkündür. AKP’de 6 kişi İl Başkan adaylığı için başvuru yapmıştı. 
Bu aday adaylarından 5’inin toplam atanma şansı yüzde 20, Şemsettin Ceyhan’ın atanma şansı yüzde 80 gözüküyordu. İlimizdeki yapıyı biraz bilen herkes bu tabloyu görebiliyordu. Yani aslında bir bakıma, AKP’deki Şemsettin Ceyhan dışındaki 5 aday adayı, il başkanlığı aday belirleme sürecinde figüran rolündeydiler.
Beklenen oldu, Başbakan ile yapılan görüşmenin ardından Şemsettin Ceyhan’ın il başkanlığı için tek aday olacağı açıklandı.  Sadece partinin içinde olanlar değil, bu kentte siyasetle biraz ilgilenen herkes, Ceyhan’ın aday gösterilmesindeki en önemli faktörün Bakan Fikri Işık desteği olduğunu biliyor. Bu atamayla, bugün ve kısa vade için Fikri Işık’ın ilimizde AKP içindeki kariyeri biraz daha parladı. Ama eğer Ceyhan başarı gösteremezse-ki Civelek’in bıraktığı çıta hayli yüksektedir- orta ve uzun vadede bunun faturasının Ceyhan’dan çok Işık’a çıkacağı da bir gerçektir. Bu atama ile birlikte, Fikri Işık’ın 7 Haziran seçimlerindeki parti adına sorumluluğu da çok artmıştır. 
Olaya, önce şu açıdan bakalım: Eğer AKP parti içi demokrasiyi uygulayan bir parti olsaydı, il başkanı genel başkan tarafından atanmasa da, “Ben aday olmak istiyorum” diyen herkes kongreye aday olarak girseydi, Ceyhan seçimden  Başkan çıkabilir miydi?.. Bence çıkamazdı..Diğer 5 isimden biri kazanırdı manasında yazmıyorum.  Karaosmanoğlu veya Civelek’in işret edeceği adaylar yarışır, Karaosmanoğlu ile Civelek bir isim üzerinde birleşirse, kesinlikle o isim seçimden Başkan çıkardı. 
Şemsettin Ceyhan başkanlığında oluşacak AKP’nin yeni il yönetiminde büyük çaplı yenileme göreceğiz. Ceyhan, mevcut 6 aday adayı içinde teşkilat içinde yükselmiş tek isimdi. Bu kendisi için bir avantajdır. Partiyi gayet iyi tanıyor. Ayrıca AKP bir kez daha “Bu teşkilatlara hizmet eden yükselir”  tezinin geçerli olduğunu kanıtlamıştır. Bugün AKP’nin gençlik kollarında parti için çalışan gençler için çok önemli bir göstergedir. Ben hala, sürecin başladığı ilk gün yazdığım yazının arkasındayım. Kentte daha seviyeli siyaset, kent adına daha objektif ve insani hizmet açısından Zihni Yılmaz veya Adem Koç’un iktidar partisi il başkanı olmasını tercih ederdim. Ancak Ceyhan, kendisini iyi yetiştirmiş, bu toprakların çocuğu, bu kenti çok iyi tanıyan bir genç ve iddialı isimdir. Partisinin başarısı için en az Civelek kadar çok çalışacaktır. Ama bir gerçeğin altını çizmek lazım.. Her seçim, adaylık, kongre süreci geçildikçe, AKP teşkilatlarında gizli veya açık bölünme de artıyor. Bu durum,  çok ciddi bir deprem üreten fay üzerindeki gerilimin artmasına benzetilebilir. Bir noktaya gelinecek ve bu biriken stres mutlaka fay hattının büyük bir deprem üretmesine yol açacaktır. Hele bekleyelim,  7 Haziran seçimleriyle ilgili AKP aday listesi bir açıklansın. Eminim, fay hattı üzerindeki stres biraz daha artacaktır. 
…………
Şimdilik pek ortalıkta gürültü yok ama, emin olun ilimizde CHP örgütlerinin durumu, AKP teşkilatlarından daha karışık. AKP’nin fay hattına stres aşılması gerekli ve zorunlu konular nedeniyle birikiyor. CHP’de ise, aslında her şey yolunda giderken, birileri kendi ayaklarına kurşun sıkma alışkanlığından bir türlü vazgeçemiyor. 
CHP’nin Gebze İlçe örgütü üzerinde yapılan değişiklik, sanılandan çok daha büyük sıkıntı ve karışıklık yarattı. Yalçın Kuşkan, aralık ayı sonunda il başkanlığından istifa ederken belki seçim kazanamamış bir eski il başkanı olmuştu. Ama en azından Kuşkan, kendi içlerinde uyumlu, birbirleriyle ve il örgütü ile uyumlu ilçe örgütleri bulunan bir parti bırakmıştı. 
CHP Gebze örgütünde hiç gereği yokken yapılan değişiklik sanılandan çok daha büyük tepki gördü. Partiyi, zaten zayıf olduğu Gebze’de karmakarışık hale getirdi. 
Partide herkes, Gebze’ye yönelik bu müdahalenin Hurşit Güneş dışındaki iki milletvekilinin, özellikle de M.Hilal Kaplan’ın işi olduğunu konuşuyor. İlçe Başkanı değişikliği çok büyük tepki görünce, şimdi Hilal Kaplan bu işi garibim Cihat Altunyuva başkanlığındaki il yönetiminin üzerine yıkıp, kendisini kurtarmanın hesaplarına girişmiş. 
Bir CHP’liye dokunun, bin ah işitin. Partinin içi çok karışık. CHP’ye dışarıdan gereksiz ve haksız müdahale oldukça ipler daha fazla geriliyor. Hele şu ön seçim dönemine girilsin, CHP’de nasıl entrikalar, nasıl oyunlar göreceğiz kestiremezsiniz. 
Yazık.. CHP’nin kendi içinde böylesine  bindiği dalı keserek kendisine zarar veriyor olması, aslında bu kentin de kaybetmesi anlamına geliyor..  CHP’ye ve entrikacı CHP’lilere üzülmüyorum da,  bu kentin geleceği için gerçekten giderek daha fazla kaygı duyuyorum.
Bu yazı toplam 340 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.