1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Biraz da kendimizle övünelim
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Biraz da kendimizle övünelim

A+A-
Bu ülkenin vatandaşları olarak, zaman zaman ülkemizde olup biten yanlışlıklara çok üzüldük. Utandık. Batılılar tarafından çok ağır biçimde eleştirildik. İster istemez, “Biz büyük organizasyonları beceremeyiz” gibi bir kompleksin içine düştüğümüz de olmuştur. 
Bizim ülkemizde kanlı terör olayları oldu. Yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı. Zaman zaman siyasi istikrarsızlıklar yaşandı. Yabancıların, özellikle batılıların çok yadırgadığı, ayıpladığı olaylar yaşandı. 
Ama geçen hafta sonu bir dünya zirvesi organize ettik ki, herkesin ağzı açık kaldı. Türkiye, bir yıl süreyle G-20’nin dönem başkanlığını yaptı. Hakkını verdi. Hafta sonundaki zirve ile birlikte, G-20 dönem başkanlığı görevini de Çin’e devrettik. Antalya’daki zirve, organizasyon açısından kolay değildi. Biz, mükemmel yaptık. Güvenlik önlemleri, heyetlerin ağırlanması, yabancı heyetlere sunulan güzellikler, herşey mükemmeldi. 
Sevmek, sevmemek ayrı konu.. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da,  tam bir lider portresi çizdi. Konuklarını çok güzel ağırladı. Zirvenin bu denli başarılı geçmesinde kuşkusuz Erdoğan’ın titizliğinin de büyük payı vardı. 
Ülke olarak önemli bir iş başardık sevgili okurlar. Hepimizin bu G-20 zirvesi ile övünme hakkı vardır. Demek ki, yapabiliyormuşuz. Hem de en iyi şekilde yapabiliyormuşuz. Antalya’daki G-20 zirvesinin mükemmelliği, kuşkusuz ülkemize önemli artılar getirecektir. 
*Antalya için erken rezervasyon şart 
Diyeceksiniz ki, “Daha kış başlamadı. Şimdiden yaz tatili düşünülür mü?”
Evet daha kış başlamadı. Ama hepimiz neden çalışıyoruz?. Ya da çalışıyor olmanın gayelerinden biri nedir?.. Yaz sıcaklarında şöyle ailece birkaç gün tatil yapmak değil mi?..Allah sağlık, ömür versin.. Bu kış da göz açıp kapayana kadar geçer, yine yaza kavuşuruz.. 
Malum, geçen hafta sonu G-20 zirvesi ülkemizde Antalya’da yapıldı.  Türkiye mükemmel evsahipliği ile takdir toplarken, Antalya’nın güzellikleri konukların gözlerini kamaştırdı. On binlerce yabancı geldi Antalya’ya.. O şehrin çok zeki, çok medeni, çok çalışkan mükemmel bir Belediye Başkanı var: Arkadaşım, Menderes Türel.. Bütün liderleri tek tek karşıladı. Obama’dan Putin’e, bütün liderler, zirveyi takip için Antalya’ya gelen dünya basını Antalya’ya hayran kaldılar. Bölgenin şansına hava da çok güzeldi. Liderlerle birlikte gelen heyetlere bölge gezdirildi. İsteyen denize girdi, isteyen golf oynadı. İsteyen ‘Mavi Tur’ yaptı. Yemekler, sunum herşey mükemmelmiş. Dünyanın her yerinden Antalya’ya gelenler hayran kaldılar. 
Öyle sanıyorum ki önümüzdeki yaz dünyanın her yerinden Antalya’ya turist akını olacaktır. Birkaç yıldır bölgeye ilgileri azalan Ruslar yeniden gelecek. Amerika’dan, Japonya’dan turistler gelecektir.. Önümüzdeki yaz Antalya’da, Kemer’de tatil yapmayı planlara tavsiyemdir.. Aylar öncesinden erken rezervasyon yapın. Şimdiden Antalya uçuşları için uçak biletlerinizi ucuza alın. Yaz sezonunda Antalya’da yer bulamazsınız. Bulsanız da  fiyatlar çok yükselebilir.. 
Bana göre hava hoş. Ben yazın Girne’yi tercih edenlerdenim. Antalya’yı düşünenlerin mutlaka şimdiden yaz rezervasyonu yapması lazım.
*Işık’ın Bakanlığı garanti
1 Kasım seçimleriyle oluşan yeni siyasi tablonun gereği bugünden itibaren yerine getiriliyor. 26 ncı dönem TBMM, bugün en yaşlı üye Deniz Baykal başkanlığında toplanacak. 550 milletvekili yemin edecekler. Meclisin toplanması ile birlikte iki aylık “Geçici hükümet” düşmüş olacak. Çok büyük olasılıkla, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan, 63 üncü Cumhuriyet Hükümeti’ni kurma görevini bir kez daha Ahmet Davutoğlu’na verecek. 
Başbakan Davutoğlu’nun hiç zaman kaybetmeden 63 üncü hükümeti kurması bekleniyor. Bu hafta içinde hükümet kurulmuş ve atanmış olacak. Güvenoyu sorunu yok. Yeni hükümette Bakan sayısının biraz artması bekleniyor. Hükümette kimler Bakan olarak yer alacak elbette belli değil.
Ancak, Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın durumunda bir sıkıntı olmadığını herkes kabul ediyor. 17-25 Aralık olaylarının patlamasının ardından Nihat Ergün’ün istifasıyla boşalan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevine getirilen, 2 aylık geçici hükümette de aynı görevi yürüten Fikri Işık, 3 yıldır sürdürdüğü bu görevin hakkını verdi. 61 ve 62 nci hükümetlerdeki en başarılı, en çalışkan Bakanlar’dan birinin Işık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu süre içinde kimi gafları, gereksiz söylemleri de olmuştur. Ama hem Bakanlık görevini iyi yaptı, hem Kocaeli’deki büyük seçim başarısında önemli pay sahibi oldu. Bu koşullarda herkes, Işık’ın yeniden aynı görevi üstlenmesine kesin gözüyle bakıyor. Ama iktidar partisindeki diğer 6 milletvekilimizden herhangi birinin 63 üncü hükümette yer alması da çok büyük sürpriz olacaktır. 
*O otoparkta çok kavga çıkar
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yıkılan eski Valilik binasının yerini gayet güzel düzeltti, asfaltladı. O bölgede otoparka çok ihtiyaç var. Büyükşehir, eski Valilik binası alanı için yeni bir proje hazırlıyor. Ama işin başlaması zaman alacak, en erken yaz aylarını bulacak. Bu süre içinde o koca alan boş duracağına, açık otopark olarak kullanılacak ki, doğru bir karar.
Alan, yüzlerce aracı alabilecek kapasitede. Büyükşehir, “Ücretsiz açık otoparktır” tabelası asmış, meydanı boş bırakmış. Ama alana pekçok yerden giriş çıkış var. Zemin üzerinde hiçbir işaretleme yok. Gir arabanla, istediğin gibi bırakıp, git.. Düzen, intizam yok. Görevli yok. Görürsünüz, orada çok tartışmalar, kavgalar çıkar. Arabalar birbirine sürter. Bir aracın önüne arkasına başkaları park yapar, arabasını bırakan, dönüşte çıkamaz. 

*VERİN KOCAELİSPOR’A 
Bu kadar merkezi bir yerde, bu kadar büyük bir alanı otopark yapıyorsanız, “Alın size ücretsiz otopark” diye çekip gidemezsiniz. Bir kere neden ücretsiz olsun.. Orası kentin bir değeri,  kentin ortak malı. Neden arabası olanlara tahsis edilsin. Paralı olsun. Rayiç nedir, bir saati 4 TL.. Orası ucuz olsun.. Ama bir bedeli olsun. 
Bence en iyisi, valilik binası yerinde yeni proje inşaatı başlayana kadar bu alanı Kocaelispor Kulübüne tahsis etmektir. Kulüp, iki tane genç görevli koyar. Giriş çıkış düzeni sağlanır.  Kocaelispor kulübüne buradan günde 500-600 TL gelir gelse, fena mı olur.. Valilik bahçesi alanı; bu şekilde düzensiz, denetimsiz, başıboş şekilde bedava otopark olarak kullanılırsa, çok kargaşa çıkacaktır. Bölgenin de huzuru bozulur..
*Toprak kaymalarına hazırlıklı olmalıyız
Mevsimlerde bir tuhaflık var.  Mesela, içinde bulunduğumuz kasım ayında yine bir kuraklık döneminden geçiyoruz. Bölgemize ekim ayında normalin üzerinde yağış düştü. Ama kasım kurak geçiyor.. Önümüzdeki kış ayları için bu bölgeye yine çok yağış olacağı yolunda beklentiler var. 
İzmit yerleşimin coğrafi yapıya dağılımı açısından zor ve riskli bir kent. Özellikle Kartepe bölgesinde şiddetli yağışlarda nelerin olabileceğini yakın geçmişte gördük. Geçen kış, şiddetli yağışlarda İzmit’te de pekçok toprak kayması olmuştu. Hala bunların bir kısmı onarılmadı. Yıkılan istinat duvarları yapılmadı. 
Önümüzdeki günlerde yine şiddetli yağışlarla karşı karşıya kalabiliriz. Yerel yönetimlerin istinat duvarlarını gözden geçirmesi; taşkın riski bulunan derelerle ilgili gerekli önlemleri alması lazım. Çok kar yağar, ardından kuvvetli yağmurlarla karlar hızla erirse, bu kentte çok ciddi zararlar meydana gelebilir. Büyükşehir’in ve ilçe belediyelerinin bu riski kontrol etmeye yönelik özel ekipler kurması gerektiğini düşünüyorum. 
*Vecdi Gönül adı yakışır 
Geçen hafta perşembe günü yapılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı toplantısında, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, sürpriz bir öneriyi gündeme getirdi. Karaosmanoğlu, halen üzerinde Şehir Hastanesi inşaatının devam ettiği, eğitim kompleksi yapımı da planlanan Cephanelik alanına, Vecdi Gönül adının verilmesini önerdi. 
CHP’nin üzerinde “AKP’den gelen her öneriye karşı çıkarlar” algısı var. Ama Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP grubu da Başkan’ın bu önerisine karşı çıkmadı. Cephanelik alanının adı, Meclis’te oy birliği ile alınan kararla “M.Vecdi Gönül Alanı” oldu.
Öncelikle bu alana yeni bir isim vermek gerekiyordu. Üzerinde sağlık ve eğitim adına dev yatırımların yapıldığı alanın ismi “Cephanelik” olarak kalamazdı. Yerel bir isim yakışırdı. Hiç kimse, Sayın Vecdi Gönül’ün yerel bir kişi olmadığını inkar edemez. Bu kentte çok genç yaşta valilik yaptı. Önemli, iz bırakan bir vali oldu. Sonra önemli devlet görevleri (Sayıştay Başkanlığı gibi) üstlendi. Her zaman Cumhuriyet bürokratı oldu.  AKP’den Kocaeli milletvekili seçildi. Milli Savunma Bakanı oldu. Kentin burnunun dibinde askerin işgal ettiği, atıl bıraktığı Cephanelik alanının Kocaeli Valiliği’ne devrinde Milli Savunma Bakanı olarak büyük pay sahibiydi. 
Başkan Karaosmanoğlu’nu Cephanelik alanı için Vecdi Gönül adını önermesi nedeniyle kutluyorum. CHP’liler karşı çıksa, oy çokluğu ile yine isim kabul edilirdi. CHP grubunu da bu öneriye karşı çıkmayıp, desteklediği için kutlarım. Umalım ki, Vecdi Gönül alanında Şehir Hastanesi planlanan zamanda tamamlansın. O alanda dev bir eğitim kompleksi gerçekten kurulsun. 
*Demek istediğim tam da buydu 
Dünkü gazetenin 2 nci sayfasında “MEKTUP” sütunlarında  “Gazete yazdıysa doğrudur” başlıklı bir yazı yazarak,  okur nezdinde gazetelerin itibar kaybını anlatmaya çalışmıştım. Dün ilimizdeki bir gazetede, “Vali ile Rektör havuz sefası yapıyor” şeklinde bir haber yayınlandı. Hiçbir meslektaşımın özel hayatı,  ilişkileri beni zerre kadar ilgilendirmez. Ama bu kentte yerel basının namusu konusunda hassasiyet göstermek  benim de sorumluluğumdadır.
Vali Güzeloğlu’nun ve öyle sanıyorum ki Rektör Prof.Dr.Hülagü’nün dün sabah  çok sinirlenmesine yol açan bu dedikodu haber ile ilgili valilikten oldukça sert bir açıklama geldi. 
Hasan Basri Güzeloğlu, “Kocaeli Valiliğine başladığım günden beri, KOÜ Sosyal tesislerine, yüzme havuzuna adım bile atmadım” diyor. Söz konusu haberde ise, Vali ile Rektörün üniversite sosyal tesislerindeki yüzme havuzunu kendileri için kapattığı,  kapıya nöbetçi koydurup, kimseyi içeri almadığı, birlikte havuz sefası yaptıkları yazılıyordu. 
Bu tür gazetecilik hepimize kaybettiriyor.  Kocaeli Valisi Güzeloğlu da, KOÜ Rektörü Prof.Hülagü de böyle bir şeyi yapacak, akıllarından geçirecek insanlar değildir. Diyelim ki bir gazetecinin kulağına böyle bir dedikodu ulaştı. Hemen bunu kaleme alıp yazmak, gazetecilik değildir. Herkesin onuru var, ailesi var, kolay kolay Vali, Rektör olunmuyor. Bizim böyle haberler yapmaya hakkımız yok. Böyle haberler yapıldıkça, basına olan güven  iyice sarsılıyor. Dün Sayın Vali ve Sayın Rektör adına üzüldüğüm kadar, mesleğim ve bu kentin yerel medyası adına da  üzüntü duydum. Bu şehirde kendisini çok önemli, çok zengin gazeteci olarak görenlerin artık biraz akıllarını başlarına alması gerekiyor.
Bu yazı toplam 686 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.