1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Biraz Erenkaya’dan; biraz Civelek’ten..
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Biraz Erenkaya’dan; biraz Civelek’ten..

A+A-
Bizim işimiz, duyduklarımızı, gördüklerimizi paylaşmak..Gazeteciliğin, okuru yönlendirmek değil, bilgilendirmek olduğuna inanırım. Son günlerde yerel siyasetin iki önemli ismi ile  görüşme imkanım oldu. İlginç bulduğum bazı söylemleri paylaşmak istiyorum.
………
Eski Belediye Başkanı, eski milletvekili Hikmet Erenkaya ile, çok uzun boylu samimiyetimiz yoktur. Benim Erenkaya’ya karşı ön yargılı yaklaşımım olmadı ama, kendisi beni her fırsatta, “Sen her tartışmamızda Patron’dan(Simen’i kastediyor) yana olduk. Bana haksızlık yaptın” diye suçlamıştır. Geçen gün, uzun bir aradan sonra Erenkaya gazeteye ziyarete geldi. Artık, dede oldu. Ama hala dinç, delikanlı gibi. Çok da neşeli görünüyordu.
Erenkaya, sağlığına düşkündür. Ölçtüğümde benim şekerim 300’lerde çıkar, kafaya takmam. Erenkaya 140-150 şekerle “Hastayım” diye dolaşıyor. Bu nedenle kendisine çok iyi bakıyormuş. Gerçekten gençleşmiş, çakı gibi gördüm. Birer kahve söyledik. Elbette sohbet, seçimleri, CHP’ye geldi. 
İlimizde CHP içinde gruplaşmalar, kamplaşmalar yıllardır hiç bitmemiştir. Erenkaya da kuşkusuz, bu gruplaşmalarda, kamplaşmalarda önemli odak noktalarından biri olmuştur. Cihat Altunyava’nın İl Başkanı olmasından herhangi bir rahatsızlık duymuyor.  Bazı konularda küçük eleştiriler getirse de, Yalçın Kuşkan ve Hurşit Güneş’e yakın durduğu izlenimini aldım. Erenkaya,  önümüzdeki seçim için kesinlikle ilimizde adayların resmi ön seçimle belirlenmesini istiyor. “Elbette partide yeni gençlerin, parti için çalışmış insanların artık bir yerlere gelmesini isterim. Ama hakim nezaretinde, resmi ön seçim olursa aday adayı olabilirim”e geldi söyledikleri.
Siyaset hayatı boyunca hep örgüte güvendiğini, örgütle ve halkla birlikte siyaset yaptığını, her zaman da ön seçimden yana taraf olduğunu anlattı. “Bu seçimlerde adaylarımız ön seçimle belirlenmezse,  parti çok zor duruma düşer” dedi. 
Erenkaya, CHP içindeki kimi gelişmelerden de sıkıntılı. Şu örneği verdi:
“- Gebze örgütümüz, dimdik ayakta. Çalışıyor. Üstelik dağılmadı. Gebze ilçede 34 kişilik yönetim yola devam ediyor. Kendi içinden ilçe başkanını seçti. Yönetimden ayrılan yok. Ama birileri Gebze örgütünü yıkmak, görevden aldırmak istiyor. Buna karşın İzmit örgütünün hali ortada. Başkanı istifa etti. Yönetim kurulu üyelerinin büyük bölümü istifa etti. Halen İzmit İlçe yönetimi 12 kişiden oluşuyor. Gebze’yi görevden aldırıp, İzmit’i korumak için çırpınanlar var. Bunlar yanlış işler” dedi. 
Erenkaya, hakim denetiminde yapılmayan İzmit İlçe Belediye Meclisi ön seçimindeki rezaleti de hatırlatarak, “Ön seçim olmazsa olmazdır. Ama bu örgütlerle temayül yoklaması şeklinde ön seçim olmaz. Kesinlikle hakim nezaretinde resmi ön seçim yapılmalıdır” dedi. 

“PARALEL YAPI HALA GÜÇLÜ” 
Gelelim, 7 Şubat’ta AKP İl Başkanlığı görevini bırakmaya hazırlanan Mahmut Civelek ile olan görüşmemizin notlarına.  Kolay kolay hiçbir siyasetçiyi aramam. Ararsam, mutlaka bir haber peşindeyimdir. AKP İl Başkanı Civelek ile, Kullar Belediye Başkanı olduğu dönemden tanışırız. Partisi içinden bile pek çok kişi sevmez. Ben, Mahmut Civelek’i, tavrını, tarzını yüzde 100 onaylamasam da sevmişimdir. Çok diyaloğumuz oldu. Başbaşa kimi zaman gazetede, kimi zaman O’nun makamında çok kahvaltı etmişliğimiz oldu. Bir tek gün, bir talebim olmamıştır. 
Geçenlerde gazetede haber üretmek için fikir jimnastiği yaparken, arkadaşlara “Gündemde AKP kongresi var.  İl Başkanlığı için 6 aday adayı bulunuyor. Şunları bir araya getirsek, bir toplu fotoğraf çeksek, kısa görüşler alsak, manşetten çok güzel haber olur” dedim. Arkadaşlar, AKP’nin 6 il başkan aday adayı ile tek tek temasa geçtiler. Hepsi aynı şeyi söylemiş:
“-İl Başkanımız bizi tembihledi. 7 Şubat’taki kongreye kadar basına demeç veremeyiz. Bize yasak.”
Müthiş bir disiplin ve tam anlamıyla bir Civelek otoritesi. İş bana düştü. Civelek’i aradım, “Bak Başkan, geldin gidiyorsun. Senden hiçbir şey istemedim. Şimdi istiyorum. Bana 6 aday adayını bir araya getirip, bir röportaj imkanı sağla. Adamlar senden izinsiz nefes alamıyorlar” dedim. 
“Tamam” dedi, söz verdi. Ama tutmadı. 6 aday adayı bir araya geldi, herkes fotoğraf çekti. 
Neyse bu bahaneyle Civelek’i aradığımda uzun bir konuşma da geçti. Ben Civelek’in il başkanlığı görevinde kendisi ve partisi adına çok başarılı olduğuna, yerinin kolay doldurulamayacağına ve siyasette vefa varsa, önümüzdeki seçimlerde kesinlikle milletvekili olacağına inanıyorum. Ama çok açık biçimde kendi yakın çevresinde, partinin içinde Civelek’le uğraşanlar var. Bunu da görüyorum. Bunları söyledim. Civelek şöyle konuştu:
“-Ben bu kentte öteden beri bugün paralel yapı olarak adlandırılan gruba karşı oldum. 17-25 Aralık olayları patladıktan sonra maskeleri düştü. Bu şehirde paralel yapıya karşı her yerde en sert söylemler benden çıkmıştır. Bu yapı, ilimizde hala çok güçlü. Üstelik çok büyük ekonomik gücü yönetiyor. Benimle uğraşmaları doğal. Hiç umurumda değil” dedi.
Civelek, kendine yakışır muhteşem bir vedaya hazırlanıyor. 7 Şubat kongresi için çok ilginç davetiye hazırlatmış. 30 cm. boyunda fıstık çamı fidanları almış. Bu fidanların ambalajı da çok özel. İçinden çam fidanını çıkartıp, uygun yere diktikten sonra, boşalan ambalaj, evlerde bir kumbara gibi kullanılabilecek. Civelek, yerine geçecek kişi belirlendikten sonra, binlerce çam fidanlı, kumbaralı davetiyeyi kentte dağıtacak. 30 Ocak günü de, partinin bütün teşkilat görevlilerini, yaklaşık 20 bin AKP’liyi Umuttepe’de 20 dönümlük alanda toplayacak, 20 bin çam fidanı dikerken toplu fotoğraf çektirecek. Civelek, “Başbakanımız hediye, plaket kabul etmiyor. Ben de Umuttepe’de 20 bin partili ile ağaç dikerken çekilecek fotoğrafı büyütüp, çerçeveletecek, 7 Şubat’ta Başbakanımıza bunu hediye edeceğim” dedi. 
……..
Siyaset kızışıyor. Önümüzdeki dönemde çok siyasetçi ile ister istemez görüşeceğiz. Bütün siyasetçilerden bir ricam ve uyarım var. Benimle konuşurken, “Bunu yazma, şunu yazma” demesinler. Ya da ben söylediklerini yazdığımda, “Ben öyle demedim” diye inkar etmesinler. Bizim işimiz bu. Siyasetçi ile görüşecek, okura aktaracağız.
Bu yazı toplam 708 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum