1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Birbirlerine düşmek AK Partililerin en büyük yanlışı olur
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Birbirlerine düşmek AK Partililerin en büyük yanlışı olur

A+A-

Yıllar geçtikçe her iktidar yıpranır. İdeolojik sapma olmasa bile alt kadro uygulamalarında yaşanan yanlışlıklar ve olumsuzluklar, tüm sisteme fatura edilir.

Ak Parti 18 yıldır iktidarda, 16 yıldır da yerel iktidarda. Şimdi muhalefet önemli bir silah olarak “israf” vurgusu yapıyor.
Yıpratıcı hamleler üst üste geliyor. Bu modaya bizim muhalif milletvekilleri de katılmış durumda. “İsraf” vurgusu önde açıklamalar bol bol yapılıyor.

 

BELEDİYELERDE DENİZ BİTTİ

Kocaeli yerel yönetimler anlamında kaynakların bol olduğu zengin bir 15 yıl geçirdi. Erken büyükşehir oluş ve pilot il sınırı uygulaması ile kent kaynakları ciddi oranda arttı. Bunun yanı sıra İZGAZ’ın satışı ile elde edilen gelir gibi sıcak para girişleri de oldu. Dışarıdan zengin kabul edilen Kocaeli, merkezi hükümet yapması gereken birçok çalışmayı bile yerel kaynaklarla yaptı.

Ama deniz bitti

Ekonomik olarak dışı kuşatma, ekonominin üretim azlığı nedeniyle kırılgan olması gibi nedenlerle zor bir sürece girdik. Paranın yokluğu her zamankinden daha çok hissediliyor. Böyle olunca Başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm belediyeler ayağını yorganına göre uzatma derdinde

 

BÜYÜKŞEHİR TASARRUF EDİYOR, KAYNAK ÜRETİYOR

Tahir Büyükakın’ın son basın buluşması, sandığımın aksine bir basın toplantısına dönüşünce bu kritik konu ile ilgili ben de soru sordum:

Bir- Geldiğinizden beri ne kadar tasarruf ettiniz?

İki- Geldiğinizden beri ne kadar kaynak yarattınız?

Tahir Hoca aylık en az 10 milyon liralık bir tasarruf yaptıklarının altını çizdi. Genel Sekreter Balamir Gündoğdu’da şu ana kadar tasarruf edilen rakamın 150 milyon lira civarında olduğunu söyledi.

Bu tasarruf miktarını belediyenin 3 buçuk milyarlık bütçesi üzerinden okumayın, Büyükşehir’in tüketim harcamaları 400 milyon lira civarında. Bu miktar üzerinden 150 milyon kısılmış. Hedef yüzde 20 imiş ama bu hesaplan yüzde 35’in üzerine çıkmış.

Kıymetli bir iş… Hele de Büyükşehir’in 5 milyar TL maliyetli metro ile Şehir Hastanesi’ne yapılacak tramvay hattının 300 milyonluk maliyetinin bakanlığa yüklendiği düşünülürse tasarruf ve kaynak üretme konusundaki son dönem çabası açığa çıkar. Bun yaparken de 850 milyon liralık yatırım da gerçekleştirilmiş.

 

GEREKSİZ POLEMİK ORTAMI

İlginçtir, AK Partililer bu bilgileri yeteri kadar satamıyor, pazarlayamıyor. Aksine muhaliflerin “en borçlu belediye” ithamlarının kaynağının Sefa Sirmen dönemi olduğunu tekrarlayıp duruyorlar. Ama daha ilginci de var. Muhalif çıkışlar nedeniyle AK Parti içinde gereksiz polemik ortamları da doğuyor. Son örnek mi?

Benim soru üzerinden yapılan tasarruf açıklamasını Sözcü gazetesi manşetine taşımış. Sözcü gazetesi son dönemde mutlak muhaliflikten daha dengede bir gazeteciliğe geçiş aymak istiyor ama bu o kadar kolay değil. Bazen işler kaş yapayım derken göz çıkarmaya dönüyor.

Uğur Enç, imzalı haberde İbrahim Karaosmanoğlu dönemi eleştirilip Tahir Büyükakın döneminde yapılan 150 milyon liralık tasarruf övülüyor.

İyi güzel de aynı gazete birkaç ay önce minibüsüne dört koltuk koydurdu diye, golf arabası aldı diye Büyükakın’ı “Ayranı yok içmeye” başlığıyla eleştiriyordu.

 

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU!

Biraz argo kaçacak ama buna ‘Bayram değil seyran değil, eniştem beni niye öptü’ denir.

Ama dedim ya bu sorgulanacağına gazetenin iki başkan arasında yaptığı kıyas nedeniyle Ak Parti sıkıntı çekiyor.

Neyse ki polemik içine çekilmek istenen isimler, sağ duyulu davrandı.

Bir gün önce Büyükakın, İbrahim Karaosmanoğlu’nun adını da önemli bir esere vereceklerini söyledi. Haber sonrası da Karaosmanoğlu da Kocaeli Denge’ye özetle şöyle bir açıklama yaptı:

18 yıllık bir iktidarımız var. Bu iktidarı milletin kalbinden söküp alamayanlar, şimdi bir kardeş kavgası çıkarmak için elinden geleni yapıyorlar.
AK Parti, bu oyuna gelmemeli. 18 yıl çok uzun bir süre… Bu sürede elbette birtakım işler yapıldı. Elbette çok iş yapan, arada hata da yapar. Hiçbir şey yapmazsanız hata yapmazsınız. Birileri AK Parti’de kardeş kavgası çıkarmak istiyor.
Ama başarılı olamayacaklar. Tahir Büyükakın, bu şehirde çok güzel işler yapmaya başladı. Daha güzel işler de yapacaktır. Tahir Büyükakın da bu şehirde iz bırakacaktır
.”

 

AK PARTİLİLER SAKİN OLMALI

Ayrıca çöp tartışmasında AK Parti içinden yaşanan aykırı çıkışlar… O da AK Parti için sıkıntı.

Dün Çağdaş Kocaeli’nin manşetinde Tahir Büyükakın’ın “Ben sakin olursam bu kente huzur gelir” sözleri vardı.

Uzun lafın kısası, AK Partililer sakin olmalı.

Birbirlerine düşmek yapacakları en büyük hata olur.

Bu yazı toplam 2496 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum