1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Birgün sende yaşlanacaksın
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Birgün sende yaşlanacaksın

A+A-
Çok eski zamanların birinde kötü bir âdet varmış. Yaşlılar artık iyice ihtiyarlayıp iş yapamaz duruma geldiklerinde ormana götürülür, orada yırtıcı hayvanlara bırakılırmış. Böylece zaten az olan yiyeceklerin, çalışan gençlere yetmesi sağlanmaya çalışılırmış.  İhtiyarları belli bir yaştan sonra evde tutmak yasak olduğundan kimse yaşlı anne babasını evde gizleyemez, komşusu görüp ihbar edecek diye korkarmış.
           İşte bir gün yaşlılardan birini oğlu ormana götürüp bırakmak istemiş. Kış mevsimiymiş. İhtiyar, oğul ve küçük torun beraberce ormana gitmişler. İhtiyarı bırakmış dönüyorlarmış ki, küçük torun oyuncak kızağını dedesinin yanında unuttuğunu fark etmiş. Babasına dönüp almalarını söylemiş. Babası umursamayınca da : -Kızağımı almalıyım, yoksa sen yaşlandığında seni neyle ormana götürüp bırakacağım demiş.
Oğul o an anlamış ki, ihtiyar babasının kaderi, yaşlandığında kendi kaderi olacak. Dönüp babasının ellerini çözmüş. Alıp eve geri getirmiş. Samanlıkta saklayıp her gün ona gizlice yemek vermeye başlamış. 
        Bir süre sonra köyde hayvanlar arasında bir hastalık yayılmış. Hayvanlar birbiri arkasından ölüyormuş.
İhtiyar oğluna şöyle demiş:
-Hastaları iyilerden ayır. Onlara şu, şu otlardan ilaç hazırla. Sağlıklılara da şöyle şöyle yap. 
Oğlan ihtiyar babasının dediklerini yapmış. Gerçekten de onun hayvanları arasında ölüm azalmış. Çoğu kurtulmuş.
     Bayram geldiğinde her sene olduğu gibi, o sene de köy halkı kurbanlar kesmeye başlamış. İhtiyar oğluna şu öğüdü vermiş: 
-Köyde hayvan çok azaldı. Senin de fazla hayvanın yok. Bu sene kurbanda hayvanlarının hepsini satma içlerinden bir erkek birde dişi ayır demiş. 
Gerçekten de bir iki ay içinde bütün köy tarlalarda çalıştırılacak hayvan sıkıntısı çekmeye başlamış. Ama ihtiyarın öğüdünü dinleyen gencin hayvanı varmış. 
İlkbahara doğru köyde artık ekmek yapacak tahıl bile kalmamış. Ama asıl sorun, tohumluk olarak kullanabilecek kadar bile tahıl olmamasıymış. Tarlaya ne serpeceklerini, gelecek senenin mahsülünü nasıl hazırlayacaklarını bilemiyorlarmış. İhtiyar bu konuda da oğluna öğüt vermiş: 
-Yavrum, ahırın çatısı samanla doldurulmuştur. Onları çıkar, yeniden döv. Oradan tohumluk buğday çıkarabilirsin.
Oğlan, ihtiyar babasının dediği gibi yapmış. Köyde tohumluğu olan tek aile onlar olmuş. Bütün köy halkı bu gencin büyücü olduğunu düşünmeye başlamış. Öyle ya, herkesin işi kötü giderken, bu evde garip bir şekilde kötülüklere bir çare bulunuyormuş. Evi gözlemeye başlamışlar. Sonunda da gerçek anlaşılmış, ihtiyar babanın hala yaşadığı ortaya çıkmış. 
Köylüler genci krala şikayet etmiş.
      Kral önce yasalarını hiçe sayan gence kızmış. Ama olup bitenleri dinledikten sonra iyi ve yerinde bir öğüdün çok şeyi değiştirebileceğini kabul edip, ihtiyarlarla ilgili yeni bir kanun çıkarmış. 
"Bundan böyle çocuklar, anne ve babalarına yaşlılıklarında bakacaklar. Onların gönlünü hoş tutacaklar. Çünkü onların hayat deneyimlerinden her zaman için öğrenebilecekleri şeyler var."  
     Zamane gençlerinin yaşlılara moruk diye hitap ettikleri şu zamanda darülacüzelerin ve huzurevlerinin yaşlılarla dolması pek garipsenmemeli; çünkü bu gençlere dedelerin, anneanne ve babaannelerin anne ve babanın kıymetinin ne olduğunu gerektiği kadar anlatamadık. Hani güzel bir laf vardır. Akıl yaşta değil baştadır diye. 
Ama şunu hiç unutmayın aklıda başa getiren yaştır. Tecrübe denen olgunun hiçbir yerden satın alınamayacağını da unutmayın. Çünkü hayat ileriye doğru yaşanır. Ama geriye doğru da anlaşılır. Çünkü bugünün gençleri yarının ihtiyarları olacaklar. Bu gençler bugünün yaşlılarına nasıl davranırlarsa hiç unutmasınlar ki yarın yaşlandıklarında kendilerine de aynı davranılacaktır. Çünkü ne ektiyseniz onu biçeceksiniz. 
  Herkese iyi pazarlar… 
Bu yazı toplam 1072 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.