1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Birinci kriter: Sağlam karakter
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Birinci kriter: Sağlam karakter

A+A-
Çok, hem de çok önemli bir genel seçime doğru gidiyoruz. 7 Haziran seçimleri, Türkiye’yi birbirinden çok farklı iki yoldan birine sokacak. Bu ülkede yaşayan herkesin, doğmamış çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği 7 Haziran seçimlerine bağlı olacak. 
Görünen o ki, 7 Haziran seçimlerine gidilirken Türkiye ekonomik konuları tartışmayacak. Komşumuz Yunanistan bir erken seçim yaptı. Ülkenin tek sorunu, ekonomik çöküntü,  Yunanistan’ın ödenemeyecek hale gelen borçları ve Avrupa Birliği karşısındaki mahcubiyeti, ezilmişliğiydi. 
Türkiye’deki seçimin ana teması farklı.  2002’den buyana her seçimde olduğu gibi, 7 Haziran 2015 seçimlerinin temel konusunu da yine Recep Tayyip Erdoğan belirledi.  Cumhurbaşkanı miting alanlarına çıktı ve çok açık biçimde halktan “400 milletvekili”, yani Anayasa’yı değiştirecek büyük çoğunluk istedi.  Artık herkes çok iyi biliyor ki, AKP’nin hedefi, Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğa ulaşmak, Başkanlık sistemini getirmektir. 
Bir kere daha altını çizerek belirtmek isterim. Ben, bu anayasanın baştan başa değişmesinden yanayım.  Barajsız, dar bölge seçim sistemi ile birlikte gelecek, bağımsız yargının denetimine tamamen açık Başkanlık sisteminin de Türkiye için daha uygun olacağına inanıyorum. Böyle bir sistemde Türkiye’nin ilk devlet Başkanı’nın Recep Tayyip Erdoğan olmasında da bir sakınca görmüyorum. 
………..
Ancak, Türkiye olağanüstü biçimde kutuplaştı.  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da geçenlerde çok güzel ifade ettiği gibi Türkiye’de insanların yüzde 50’si AKP’ye oy veriyor ama, oy vermeyen yüzde 50’nin gözünde iktidara yönelik nefret ve korku çok açık biçimde görülebiliyor. 
İnsanlar 7 Haziran’da bu ülkede Başkanlık sistemi kurulsun, Recep Tayyip Erdoğan Devlet Başkanı olarak büyük yetkilere sahip olsun, AKP tamamen kendi istediği gibi Anayasa’yı değiştirsin, hatta belki Türkiye federasyonlara ayrılsın, ülkenin Güneydoğusu’na özerklik verilsin, İmralı boşalsın istiyorsa- ki bu talepler demokrasi içinde gayet normaldir- AKP’ye oy verecekler. 
Ama insanlar, Başkanlık sistemi olmasın, Anayasa ile çok fazla oynanmasın-ya da Anayasayı tek başına AKP zihniyeti değiştirmesin-  Türkiye Federasyonlara ayrılmasın, barış süreci tamamlansa bile İmralı sakini yerinde kalsın istiyorlarsa, CHP veya MHP’ye oy verecekler. 
Bütün bunlar, ekonomik konulardan çok daha önemlidir. Bu ülkenin, bu ülkenin bütün vatandaşlarının ve henüz doğmamış bebeklerinin geleceğidir. AKP’ye oylar büyük sevgi ve bağlılıkla, “Recep Tayyip Erdoğan ne istiyor, nasıl istiyorsa öyle olsun” anlayışıyla verilecektir. AKP dışındaki partilere, özellikle CHP ve MHP’ye ise oylar, “Bu dönem bitsin. AKP’nin telaffuz ettiği Yeni Türkiye değil, mevcut Türkiye ile yola devam edilsin. Atatürk ilke ve inkılapları yaşatılsın” talebiyle verilecektir. 
……..
Bu seçim, emeklilerin, esnafların, köylülerin, emekçilerin sorunlarının tartışıldığı, vergi oranlarının tartışıldığı bir seçim olmayacaktır. Bu seçim, ideolojilerin yarıştığı, Türkiye’nin geleceğinin şekilleneceği bir seçimdir.
Mevcut sistemde 550 milletvekilinden oluşan bir Meclisimiz var. 7 Haziran’da 550 milletvekili seçilecek. Mevcut Anayasa’ya göre,  376 oyla Anayasa tepeden tırnağa değişebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her şey daha garanti olsun diye 400 istiyor. Başbakan, Türkiye’de 400’e ulaşabilmek için Kocaeli’den 10 istiyor.  AKP seçimden 376 milletvekili ile çıkarsa-ki HDP yüzde 10 barajına takılır, Güneydoğu’daki  milletvekilliklerini o bölgede CHP ve MHP hiç olmadığı için tamamen AKP kazanırsa  böyle bir olasılık kuvvetle muhtemeldir ve bu hedefe AKP ülke bazında yüzde 40 civarında oyla da ulaşabilir-  Anayasa tamamen AKP’nin istediği biçimde değişecektir. Başkanlık sistemi gelecek, Atatürk’ün kurduğu laik düzende önemli değişiklikler yapılabilecektir. 
………
Böylesine keskin ideolojilerin çarpışacağı, yaşanacağı, insanların çok gergin biçimde oy vereceği bir seçime gidiyoruz. Görürsünüz, Türkiye 7 Haziran yaklaştıkça çok daha fazla gerilecektir. 
8 Haziran sabahı, seçim sonuçlarına göre çok hassas dengeler görebiliriz.  3-5 milletvekilinin yer değiştirmesi, saf değiştirmesi ile, referanduma bile gerek kalmadan Meclis’te Anayasayı tepeden tırnağa değiştirecek bir güç ortaya çıkabilir. 
Bu ülkedeki Ucube Demokrasi,  “Mataracılar”, “Fırıldak Kubiler” görmedi mi. Bu ülkedeki ucube demokrasi içinde, 28 Şubat’ta üniformalılar “Höt” deyince, onlarca milletvekilinin  partilerinden ayrılıp, başka partilere geçtiği görülmedi mi?.. 
İşte bu nedenle, 7 Haziran seçimlerinde parlamentoya gelecek 550 milletvekilinin karakteri çok önemlidir. Hem iktidar, hem muhalefet zoru veya menfaati gördüğünde partisine, ideolojisine ihanet etmeyecek, bunu aklından bile geçirmeyecek kişileri aday yapmaya özen göstermelidir. Adaylarını resmi ön seçimle belirleyen partiler için böyle bir sıkıntı olmaz. Partililerin oyu ile milletvekili olanlar, ideolojilerine ihanet edemez.  İnsanlar kavun değildir koklayarak; karpuz değildir üzerini parmakla tıklatarak seçesiniz.
Adaylarını merkezden atama ile belirleyecek partiler, her aday adayının geçmişini, karakterini,  ahlakını, aile yapısını, ilişkilerini çok iyi araştırmak zorundadır. Seçim bittikten sonra, bu denli kutuplaşmış bir ülkede kendisine verilen oylara ihanet ederek saf değiştirenler olursa, işte o zaman Türkiye çok büyük bir kaosa sürüklenecektir. 
Şimdi yüzlerce, binlerce aday adayı var.. Bunlar içinden sadece 550’si-ilimizde 11’i- milletvekili olacak. Seçilen her milletvekilinin mensubu olduğu partiye verilen her oya sadık ve bağlı kalacak karakterde olması esastır. 
7 Haziran sonrası oluşacak meclisin, milletvekili transferlerine, milletvekillerinin saf değiştirecek karaktersizliği gösterecek zaaflara hiç tahammülü olmayacaktır. Siyasi parti yöneticilerinin bu konuya çok büyük özen göstereceklerini tahmin ediyorum.
Bu yazı toplam 442 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum