1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Birkaç güne kadar bunu da unuturuz
Birkaç güne kadar bunu da unuturuz

Birkaç güne kadar bunu da unuturuz

Geçen Pazartesi günü Dilovası ilçesi sınırları içinde, Tavşancıl ile Çerkeşli köyleri arasındaki açık alanda, en az 80 kamyonla bu bölgeye getirilip atıldığı belirlenen kimyasal, endüstriyel

A+A-

Geçen Pazartesi günü Dilovası ilçesi sınırları içinde, Tavşancıl ile Çerkeşli köyleri arasındaki açık alanda, en az 80 kamyonla bu bölgeye getirilip atıldığı belirlenen kimyasal, endüstriyel atıklar bulundu.

Bu atıkların hangi sanayi kuruluşlarına ait olduğu hemen tespit edildi. Bu sanayi kuruluşları da atıklarını hangi bertaraf şirketine verdiklerini belgeleri ile yetkililere sundular. Belli ki, bertaraf şirketi, fabrikalardan atıkları toplamış, bunun karşılığında parasını almış, götürüp bu atıkları boş araziye bırakmıştı.

Aradan neredeyse bir hafta geçti. Hâlâ bu işi yapan bertaraf şirketi resmen ilan edilmiş, yetkilileri hakkında yasal işlem yapılmış değil. Bizim ilimizde bu tür olaylar çok yaşandı. Bir çevre katliamı ortaya çıktığında, yetkililer esti üfürdü. Ama sonra iş soğumaya bırakıldı ve bir süre sonra da unutuldu.

Birkaç hafta içinde Dilovası'ndaki bu son çevre skandalını da unutur, yapanın yanına bırakırız.

Her şeye zam dönemi geri mi geldi?

AKP iktidarı döneminde Türkiye'de enflasyon frenlenmiş, özellikle halkın temel tüketim maddesi olarak kullandığı ürünlerin fiyatı adeta sabitlenmişti.

Hatta konfeksiyon başta olmak üzere, bazı ürün gruplarında fiyatlar geriye gitmişti. Sebze, meyve fiyatları iklimsel sıkıntılar yaşanmadığı dönemlerde hep en alt düzeyde kalmıştı.

Ancak tablo değişiyor. Türkiye geçtiğimiz yıl boyunca et fiyatlarında çok hızlı yükselişi gördü. Sonra dünya piyasalarındaki gelişmelere paralel olarak akaryakıt ürünlerinin fiyatları hızla arttı. Şimdi 1980'li, 1990'lı yıllarda olduğu gibi, yine her gün her ürünün, özellikle yiyecek fiyatlarının arttığı bir döneme girdik.

İzmit'te toplu taşıma ücretlerine yapılan zammın yarattığı acı dinmeden, ekmek fiyatına yapılacak yeni zam tartışılıyor. Artık kesinlikle söyleyebiliriz ki, Şubat ayı bitmeden ekmek fiyatı da yükselecek. Sonra, çarşıda pazarda her şeyin fiyatının yükseldiğine tanık olacağız…

Geçen yıl, küresel krizin bizi teğet geçtiğini söylüyorduk. Ama bu yıl enflasyonda yeniden hızlı bir yükselişe tanık olabiliriz. Herkesin hesabını iyi yapması gerekiyor. Akaryakıt fiyatlarındaki hızlı yükseliş, TL değerindeki beklenmedik gerileme, Türkiye'de ekonomik dengeleri değiştirebilir.

Bugün Mısır için çok önemli bir gün

Kuzey Afrika ve Orta Doğu’nun önemli bir kısmına yerleşik irili ufaklı Arap ülkelerinden hiçbiri doğru düzgün bir demokrasiye sahip değil. Krallar, Emirler ya da asker kökenli diktatörlerin elinde yönetiliyorlar.

İlk patlama Tunus’ta yaşandı. Halk sokaklara döküldü. Devlet Başkanı Bin Ali tası toprağı toplayıp kaçtı. Tunus’un ardından Mısır kaynamaya başladı. 82 milyon nüfusuyla Arap ülkelerinin lideri durumunda olan bu ülkede milyonlarca muhalif sokağa döküldü. 30 yıldan beri ülkeyi yöneten Hüsnü Mübarek bazı tavizler vermek zorunda kaldı. Yönetimde birkaç ismi değiştirdi. Eylül ayındaki seçime katılmayacağını bildirdi. Ama halk hemen gitmesini istiyordu. Eylemler devam etti.

Mübarek artık son kozlarını oynuyor. Kırbaçlı, baltalı adamlarını eylemcilerin arasına soktu. Çatışmalar çıkıyor. Ölenler, yaralananlar var.

Bugün Cuma Namazı’ndan sonra yapılması beklenen eylemler sırasında çatışmaların boyutu büyüyebilir. Aslında Mübarek de bunu istiyor. Kan dökülecek. Eylemcilerin gözü korkacak, evlerine dönecekler... Umarım bu hesap tutmaz. Mısır Halkı hak ettiği ve çok yaklaştığı özgürlüğüne kavuşur...

Klarnet ve Darbuka da lazım

Son dönemlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ilimizde yaşayan Roman vatandaşlarla ilişkileri çok gelişti.

Büyükşehir yönetimi, Başbakan Erdoğan'ın “Roman açılımı” sonrası, ilimizdeki Romanlara sahip çıktı. Bu bağlamda, şimdi 1000 kişilik “Roman Orkestrası”nın kurulması gündemde. Büyükşehir, müziğe yatkın 1000 Roman vatandaşa birer tane iyisinden keman hediye edecekmiş. Güzel bir proje... Roman müziği her zaman dinleyeni neşelendirmiş, coşturmuş, hatta oynatmıştır. İlimizdeki Roman vatandaşların önemli bölümünün müziğe yatkın olduğu da bilinir. Büyükşehir'in “Bin enstrüman, bir Roman” adını verdiği yeni proje kapsamında, müziğe yatkın olanlara üç ay süreli müzik dersi verilmesi, nota öğretilmesi de planlanıyor.

İlginç, orijinal ve yararlı bir proje olarak görüyorum. Ama 1000 kişilik bir Roman orkestrası kurulacaksa, bu 1000 kişinin tamamına keman vererek olmaz. Bir kısmına klarnet, bir kısmına darbuka vermek de gerekir.

Roman orkestralarında mutlaka klarnet ve darbuka bulunmalıdır. “Mastıka” sadece kemanla çalınmaz. Hadi çalındı diyelim, oynatmaz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.