1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Birleşik Metal-İş, işçilerin birinci adresidir”
“Birleşik Metal-İş, işçilerin birinci adresidir”

“Birleşik Metal-İş, işçilerin birinci adresidir”

Kocaeli’de düzenlenen iftar programında konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Birleşik Metal-İş, işçilerin birinci adresidir” dedi.

A+A-


Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin işyeri temsilcilerine yönelik olarak düzenlediği iftar programı gerçekleşti. Antikkapı Restoran’da düzenlenen iftar programına, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Sekreter Selçuk Göktaş, Genel Örgütlenme Daire Başkanı Özkan Atar, Genel Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül, Birleşik Metal İş Sendikası Şube Başkanı Hami Baltacı ve sendikanın örgütlü olduğu fabrikalarda görevli işyeri temsilcileri katıldı. İftar programında konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Çağrımız şu. Sermaye sarı sendika istiyor, işçiler ise istemiyor. Demokratik ve sınıf sendikacılığı yapan, işçilerin haklarını koruyan Birleşik Metal İş, işçilerin birinci adresidir. DİSK ve Birleşik Metal’in bütün işçilere kapısı açıktır” dedi. 

İŞ CİNAYETLERİ ARTTI

İftar programında konuşan Serdaroğlu şu ifadelere yer verdi: “Son zamanlarda iş cinayetleri artmaya başladı. Bu konuda son yıllarda duyarlılık fazlalaştı. Türkiye’deki algıyı yükseltti. Ancak iş cinayetlerinde azalma söz konusu olmadı. Dünyanın en fazla iş kazası yaşanan ve cinayete işçi veren ülke Türkiye. Tek başına bir siyasi parti hükümet olmuş durumda ancak bir çözüm bulunamadı. Çünkü istemiyor. Yeteri kadar işsiz var. Sermaye öyle görüyor. Birisi gider birisi gelir mantığı ile hareket ediyor. Çözümünün siyaseten etkin çaba göstermekle ortadan kalkacağını düşünüyoruz. 

KOALİSYONA DÖNÜŞ

Tek partiden koalisyona dönüş söz konusu. Umarım koalisyon olur. Tek parti döneminde çalışma hayatı açısından olumsuz görüntüler ortaya çıktı.  Seçimlerden önce siyasi partiler sözler vediler. Bu sözlerin takipçisiyiz. Salı günü DİSK olarak meclis önünde açıklama yapılacak. Verilen sözlerin hayata geçirilmesi istenecek. Ülke önemli bir virajdan döndü. Tek kişi ülkesine dönme, diktatörlükle başkanlık sistemi gibi kimsenin kaldıramayacağı bir sistemle karşı karşıya kalmıştık. Parlementer sistem ortadan kalkacaktı. Umarız bu olaylar tekrar peydahlanmaz. Ülke daha demokratik yöneltilir. 

BAĞIMSIZ SENDİKAYA İHTİYAÇ YOK

Yıllardır Koç ile kavgalı bir sendikayız. Koç, MESS ve Türk Metal’i sahibi olarak görüyor. Satış sözleşmelerini ortaklaşa yapıyorlar. Bizim arkadaşlarımız da direniyor. Ford’da işçiler dağılmış durumda. Ortaya çıkan saldırıya karşı bir tepkiyi ortaya koyamıyoruz. Yeni kurulacak sendikanın Birleşik Metal’den daha demokratik olma şansı yok. Herşeyimiz şeffaftır. Metal sektörünün bağımsız bir sendikaya ihtiyacı yok. Koç’a bağlı iş yerinde çalışan işçiler 35 yıldır devam eden düzeni yıkmak için direniş sergiledi. İşçilerin şu anda yapması gerek DİSK ve Birleşik Metal İç ile güçlerini birleşirmektir. Bunu yaparlarsa kendileri karlı çıkar. Yeter ki iş yerinde toplu eylem gerçekleştirilebilsin. 2 yılı hiç bir işçinin kılına zarar gelmeden yürütürüz. 

SARI SENDİKA DÖNEMİ BİTTİ

Türkiye’de sarı sendika dönemi bitmiştir. Yeni kuşak bastırılmayı kabul etmiyor. Herkes yeni kuşağa göre sendikal politikalarını demokratik şekilde belirlemek zorunda. Ortaya çıkan gelişmelerden herkes ders alacak.  3 yıllık yoksullaşmayı sürekli kılan sözleşmeler yapılamayacak. Hak İş’e bağlı sendikalar proje ürünü sendikalardır. Çelik-İş sendikası sahte üyeliklerle yetki almayı gerçekleştirdi. Bu konuda mahkemelerde hesap soracağız. Türk Metal’in yaşadıklarında ders alınamaz ise Çelik-İş sert bir şamarı işçilerden yiyecektir. Ayaklarını denk almaları sendikal mücadeleyi ayaklar altına düşürmeyecek çabayı göstermeleri gerekir. Türkiye’de sendikasız kalmak riskli ve tehlikeli. 

ÖRGÜTLÜLÜĞÜ YÜKSELTMEMİZ LAZIM

Sermaye işçileri tek başına bulduğunda anında istediğini yaptırır duruma getirir. Örgütlülüğü yükseltmemiz lazım. Bireysel davranışı örgütlü hale getirmemiz lazım. Çağrımız şu. Sermaye sarı sendika istiyor. İşçiler sarı sendika istemiyor. Demokratik ve sınıf sendikacılığı yapan, işçilerin haklarını koruyan Birleşik Metal işçilerin birinci adresidir. DİSK ve Birleşik Metal’in bütün işçilere kapısı açıktır. Derdimiz üye sayımızı fazlalaştırmak değil. Biz bir politika belirlemişiz. İşçilerin hak ve menfaatlerini savunuyoruz. Siyaseten etkili konuma gelmek için güçlü bir konuma gelmeniz gerekiyor. 5 bin civarında sarı sendikadan bize üye akışı sağlanmış durumda. Bu kitleyi bilinçli bir hale getirerek fabrikalardaki saldırıları püskürtebilmeyi amaçlıyoruz. 

İŞÇİLERE PSİKOLOJİK MOBBİNG

Ford Genel Müdürü Haydar Beyden randevu istedik. Olumlu cevabı alamadık. 1500 üyemiz bulunan yerde genel başkan randevusu geri çevrilmemesi gerekiyor. Yaklaşık 1 haftadır cevap bekliyoruz. Küresel bir dünyada yaşıyoruz. Uluslararası hukuka ve Avrupa sosyal şartına uymak zorunda. İçerideki arkadaşlarımızın faaliyetleri konusunda sindirme politikası izleniyor. İşçiler üzerinde işten atılma korkusu yaratmak için 400-500 işçinin işe alındığı söyleniyor. İşçiler üzerinde psikolojik bir mobbing uygulanıyor. Arkadaşlarımızı bırakmış değiliz. Komite oluşturmamız söz konusu. Türk Metal yönetileri tezgahlarda insanların kafasında kılıç sallar gibi dolaşıyor. Ford işçilerinin toplu mücadelesi sağlanmalıdır.” 

BAYRAMLAŞMA BAYRAMIN İKİNCİ GÜNÜ

Birleşik Metal-İş Sendikası üyeleri iftar programı sonrasından bayramlaştı. Şube Başkanı Hami Baltacı sendikanın geleneksel bayramlaşma programının bayramın ikinci günü saat 10.00 ile 13.00 saatleri arasında şube binasında gerçekleşeceğini açıkladı. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum