1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Birleşme artık kaçınılmaz
Birleşme artık kaçınılmaz

Birleşme artık kaçınılmaz

Öneri 3 yıl kadar önce eski Valimiz Gökhan Sözer tarafından ortaya atılmıştı. Borç batağındaki Kocaelispor’un lisansları çıkartabilmesi, faaliyetlerini sürdürebilmesi çok zor olarak gözüküyo

A+A-

Öneri 3 yıl kadar önce eski Valimiz Gökhan Sözer tarafından ortaya atılmıştı. Borç batağındaki Kocaelispor’un lisansları çıkartabilmesi, faaliyetlerini sürdürebilmesi çok zor olarak gözüküyordu. Kocaelispor’un lige girememe ve beraberinde amatör kümeye kadar düşmesi söz konusuydu. Vali Sözer, Kocaelispor kapansın, ilin diğer profesyonel kulüplerinden biriyle birleşerek yola devam edilsin önerisini ortaya attı. Sonra Büyükşehir Belediyesi de bu öneriye sıcak baktı. Siyaset tek kurtuluş yolunu böyle gördü. Bu öneriye camiadan büyük tepki geldi. Kocaelisporlular “Olmaz öyle şey, Kocaelispor ismi yok edilemez” dedi. Tepkiler üzerine proje gündemden kalktı. Sonra bu proje yine gündeme geldi. Muammer Çelik’in başkan olduğu dönem. Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, “Birleşme, isim değişikliği gibi bir proje hayata geçirilecekse biz yardıma, her türlü desteğe hazırız” dedi ve şunları ekledi: “Kongrede karar alır, Körfez Belediye adını silebilirim. Körfez Kocaelispor mu olur, Kocaelispor Gençlerbirliği mi olur, Körfezspor mu olur, Kocaelispor mu olur, hepsini kabul ederim. Bizim kulübün renkleri Kırmızı-Beyaz. Yine genel kurulda, kulübün renklerini de Yeşil-Siyah olarak değiştirebilirim” Gerek yönetimin, gerekse bir grup taraftarın tepkisi üzerine birleşme projesi bir kez daha rafa kaldırıldı. 18 Mayıs 2008 tarihli köşemde birleşmeyle ilgili bir yazı yazmıştım. Şöyle demiştim: “ Kocaelispor’u komadaki bir hasta olarak düşünelim. Yaşaması için tek seçenek var, kalp nakli yapmak. Öncelikle sağlıklı, sağlam bir kalp gerekiyor. Aranan kalp yakında. Körfez Belediyespor kalbini gönüllü olarak verecek. Böyle bir durumda hastayı ölüme mi terk edersiniz, yoksa başkasının kalbini alıp yaşatır mısınız?

Borçsuz bir kulüp olalım, büyük hedeflere koşalım

İki yıldır Kocaelispor can çekişiyor. Ancak geçen yıl yaşanılanlar ve son kongredeki tablo açık açık gösterdi ki bu borç yüküyle bu kulübü daha fazla taşımak mümkün değil. Başka çare olmayınca birleşme projesi yeniden gündeme geldi. Bu kez çok daha ciddi bir şekilde. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından verildi talimat. Başkan Karaosmanoğlu, Kocaelispor için kapısını çalanlara, Yunus Pehlivan’ı, birleşmeyi işaret etti. Pehlivan da bu işaretle birlikte hemen harekete geçti. Önceki gün akşam saatlerinde aradı Başkan Pehlivan. “Artık bu iş olacak, olmalı. Başka çare kalmadı” dedi. Pehlivan tüm kentin projeye desteğini istedi. Bu konudaki düşüncem belli. Kesinlikle destekliyorum. Hatta bu iş için geç kaldığımızı bile düşünüyorum. İki yıl önce projeyi hayata geçirsek, iki yıldır o sıkıntıları çekmezdik. Projenin hayata geçmesinin kaçınılmaz olduğu gerçeğini, düne kadar bu işe karşı çıkanlar da artık anlamışlardır. Zaten o doğrultuda haberler alıyorum. İnadın, ısrarın Kocaelispor’a bir faydası yok. Aklın yolu bir. Bir çok kulüp bu yolu denedi. Üstelik de onların borcu bizim yarımız kadar bile değildi. Kocaelispor  kapanacak, Kocaelispor FK kurulacak. Borçsuz bir kulüp olacağız. Böylece büyük hedeflere yelken açacağız. Tüm kent bu projeyi desteklemelidir. Öyle olacağını da inanıyorum.

Kartepe Kulüpler Birliği ve Kartepe Kupası hayırlı olsun

Geçenlerde söz etmiştim. Kartepe’de spor adına önemli bir adımın atıldığından. Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı ve Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın isteği ve desteğiyle Kartepe Kulüpler Birliği kuruldu. Hayırlı uğurlu olsun diyorum.  Geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda birliğin ilk yönetimi oluştu. Kulüpler Birliği Başkanlığını beklendiği gibi Maşukiyespor Başkanı Mesut Öçbe üstlendi. Aslında Mesut ağabeyin böyle bir isteği yoktu. Bu işi gençlerin yapması yönünde görüş bildirdi. Ancak kulüpler bu görevi en iyi yapacak ismin Mesut Öçbe olduğunu düşündüler ve bu yönde baskı kurdular. Mesut ağabey de bu baskı karşısında kayıtsız kalamadı. Mesut ağabey hayatını spora, gençliğe adamış bir isim. Maşukiyespor denince akıllara ilk onun ismi gelir. Kartepe yöresinde, kent genelinde de çok sevilir, sayılır. Bir dönem il temsilcisi olarak da kent futboluna hizmetleri olmuştu. Bildiğim kadarıyla ASKF’nin kuruluşunda da payı vardır. Kartepe Kulüpler Birliği başkanlığı en çok Mesut ağabeye yakışır. Mesut ağabeye başarı ve kolaylık diliyorum.

Yarın akşam toplanıyorlar

İlk yönetim kulüp başkanlarından oluşuyor.  Uzunçiftlikspor Başkanı Nizamettin Tanrıkulu, Derbent Esnafspor Başkanı Özcan Karagöz, Kartepespor Başkanı Ali Hancı, Balabanspor Başkanı Osman Ertuğ, Şirinspor Başkanı Hasan Cebeci ile Sarımeşespor başkanı Mehmet Gözen, birliğin ilk yönetimini oluşturdu.  Kartepe Kulüpler Birliği yönetimi yarın saat 14. 00’de eski B. Derbent Belediyesi binasında toplanacak. Kartepe kaymakamı Ünaldı ile Belediye başkanı Karabalık da toplantıya katılacak. Gündem Kartepe Kupası organizasyonu. Uzun yıllar Maşukiyespor Kulübü tarafından Maşukiye’de düzenlenmişti Kartepe Kupası. Yöre insanlarının kaynaşması amaçlanıyordu. 70’li yılların başından, 90’lı yıllara kadar geleneksel olarak her yıl yaşardı bu heyecan. Kartepe eteklerindeki köy, mahalle ve beldelerde oturanlar bu turnuva sayesinde tanıştı, kaynaştı, yeni dostluklar kurdu. Turnuva amacına uygun şekilde devam ediyordu. Ancak 90’lı yıllarla birlikte organizasyona nokta koyuldu.

Kartepe kupası geri döndü

Yıllar geçtikten sonra Kartepe Kulüpler Birliği’nin kuruluşuyla birlikte Kartepe Kupası organizasyonu geri dönüyor. Yarınki toplantıya ilçedeki tüm spor kulüpleri davet edildi. Sadece futbol branşında faaliyet göstermeyen Kartepe Belediyespor turnuvada olmayacak. Onun dışındaki 16 takım Kartepe Kupası’nda yer alacak. Daha önce birkaç sahada oynanması düşünülüyordu turnuva. Mesut ağabeyin böyle bir düşüncesi vardı. Ancak kulüplerin genel talebi, bir sahada olmasına yönelik olunca turnuvanın Derbent sahasında oynanmasına karar verildi. Start tarihi yarın belli olacak ancak planlamaya göre seçim sonrasında hemen başlayacak heyecan. 15 Haziran Çarşamba muhtemel tarih olarak verildi. Turnuvanın takımlara hiçbir maliyeti yok. Organizasyonun mali yükünü Kartepe Kaymakamlığı ile Kartepe Belediyesi üstleniyor. Maçları resmi hakemler yönetecek. Temmuz sonu gibi turnuvanın bitirilmesi amaçlanıyor.

Yaklaşık 1. 5 ay Kartepe Kupası heyecanıyla yatıp kalkacağız. Turnuva ilçeye bir renk, bir canlılık getirecektir. Bu sayede yeni dostluklar kurulacak, ilçe insanlarının kaynaşması sağlanacak. Buradan Kartepe Kulüpler Birliği’nin kuruluş fikrini ilk ortaya atan Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı ile oluşumu destekleyen Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’a teşekkür ediyorum. Kartepe Kulüpler Birliği ve Kartepe Kupası hayırlı uğurlu olsun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.