1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Birlikspor lider oldu; Kandemir içini döktü: “Önce Kocaelisporluyum”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Birlikspor lider oldu; Kandemir içini döktü: “Önce Kocaelisporluyum”

A+A-

Fahrettin Kandemir.. Bence bu şehirde önemli bir adamdır. Spor adamıdır. Çok eskiden tanırım. İzmit Belediyesi’nin eski Başkanı, rahmetli Necati Gençoğlu’nun damadıdır. Uzun yıllar Brisa’da Halkla İlişkiler bölümünde görev yaptı. Çok sık gazeteye gidip gelirdi. Brisa’nın kent sporuna katkısında önemli payı oldu.  Türkiye şampiyonluklarına ulaşan bisiklet takımı kurdu. Sonra, Brisa kadın basketbol takımı ile, bu şehre kadın basketbolu heyecanını getirdi. 
Brisa’dan emekliye ayrıldıktan sonra,  AK Parti’nin eline geçen Büyükşehir Belediyesi’ne transfer oldu. Batık, dağınık haldeki Altınnal’ı toparladı. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor’un sorumluluğunu üstlendi. Aslında ben, Kocaelispor’un en zor dönemlerinde, Kocaelispor Başkanlığını üstlenmesi için çok çaba harcamıştım. Başkan Karaosmanoğlu onaylasa, Kocaelispor Başkanı olurdu ve belki de Kocaelispor bu hallere düşmezdi. Yönetimde görev aldı. Ama Başkan olmadı. 


Kağıtspor Başkanıyken, amatör branşlarda sporcu sayınını çok arttırdı. Kağıtspor Kadın Basketbol takımını en dipten aldı, 1 nci Ligin kenarına getirdi. Ama daha sonra kendisinin de söylediği gibi, “Bir ABD’li kadın basketbolcunun bacakları” yüzünden parti içindeki aşırı muhafazakarların etkisiyle, bu takım yok edildi. 
Kandemir, AK Partinin ilimizde Kocaelispor yerine monte etmek için kurduğu Birlikspor’un başına son umut olarak getirildi. O her zaman, bir profesyonel yönetici olarak kaldı. Hiçbir şekilde fiilen siyasetin içine girmedi. Özel sektörde büyük deneyim kazanmıştı,  Büyükşehir’de farklı alanlarda bu deneyimini kullandı. 


Birlikspor’a benim bakışım belli. AK Parti’nin ilimizdeki büyükleri bu Birlikspor için ortaya koydukları inadın, enerjinin binde birini Kocaelispor için harcasalar,  bugün bizim takımımız Konyaspor’un, Bursaspor’un yerinde olurdu. 
Neyse, Birlikspor, Kandemir yönetiminde de işe iyi başlamadı. Şampiynluk iddiasından çok uzaklaşmıştı. Sezonun ilk yarısında ilk 5’e girip, Play-Off’a kalması bile mucize görünüyordu. Ama son haftalarda işler öylesine akıl almaz biçimde değişti ki, Birlikspor son 3 haftaya girilirken, PTT 2 nci Lig Kırmızı Grupta liderliği Manisa’dan devraldı. Eğer, son üç maçında kayıp yaşamazsa, gelecek sezon ilimizi PTT 1 nci Lig’de, yani Süper Lig’in bir altında temsil edecek. Bu çok önemli bir olay. Kocaelispor 3 ncü Lige, Birlikspor PTT 1 nci Lige çıkmış olacak. 


Eskiden çok samimi olduğumuz Fahrettin Kandemir ile, uzun süredir aramızda diyalog yoktu. Ben Birlikspor’u bu kentte futbola, Kocaelispor’a ihanet olarak görüyorum. Dahası, bu kenti kirletenlerden, bu kentte imar sahtekarlığı yapanlardan Birlikspor’a para aktarılmasını içime sindiremiyorum. Geçmişte bütün bunlar Kocaelispor adına da yapılmıştı, kabul ama. Bu kentte hala Kocaelispor varken, Birlikspor’a bütün kaynakların yönlendirilmesini içime hiç sindiremedim. 


Kandemir önceki gün grup lideri ve  PTT 1 nci Lige çok yaklaşan Birlikspor’un Başkanı olarak gazeteye geldi. “Konuşalım” dedi. “Hedeflere ulaşmamız için, bu gazetenin, senin desteğine ihtiyacımız var” dedi. Dinledim. Elbette,  kafama takılanları söyleyip, içimi de boşalttım. 


Kandemir, Birlikspor’a kendisinden önceki dönemle ilgili hesap veremeyeceğini, bu konuda konuşmak da istemediğini söyledi:


“-Ben kendi dönemimin hesabını veririm. Önceki sezon bu kulübün bütçesi 8.2 milyon TL’ydi. Bu sezon 4.8 milyon TL’lik bütçe ile bu seviyeye geldik. Geçen sezondan devam ettiğimiz futbolcuların hemen hepsinin sözleşmelerini yenileyip, ödenen paraları azalttık. Ben Belediye’den aldığım maaşla bu işi yapıyorum. Birlikspor A.Ş. 10 ortaklı bir şirket. Şirket tüzüğünde kimsenin kar payı, temettü, toplantı ödeneği alamayacağı açıkça yazılıdır. Maaşım dışında beş kuruş gelirim Yok. Mütevazi yaşayan bir adamım. Ama spor yöneticisiyim. Menajerleri tanırım. Camiayı tanırım. Şuna samimiyetle inanmanı isterim ki, ben önce Kocaelisporluyum.” 


Birlikspor Başkanı Fahrettin Kandemir, ligin kalan 3 haftası için temkinli konuşuyor. Özellikle bu hafta evlerinde oynayacakları Ankaragücü maçında tribünlerin dolmasını, bu kentteki futbolseverlerin destek vermesini bekliyor:
“-Sen destek verirsen,  işimiz kolaylaşır. Birlikspor bu şehrin takımıdır. Birlikspor’un PTT 1 nci Lige yükselmesi bu kent için önemlidir. Sen bunu anlat” dedi. 


Bunu yapamayacağımı, ama sportif başarının devam etmesi, Birlikspor’un gelecek sezon PTT 1 nci Lige yükselmesi halinde, kent desteğinin de zaten otomatik olarak artacağını söyledim. Kandemir’e, “Takımı kentle bütünleştir. Mesela, gelin hep birlikte Kapanönü’nde kentin ortasında bir yemek yiyin. Birlikspor özellikle Kocaelispor camiasına sempatik gelmiyor. Bu izlenimi silmeye çalışın” dedim. Birlikspor Başkanı Kandemir şunları söyledi:
“-Ben bunun için her şeye hazırım. Bu kentin asıl futbol takımı Kocaelispor’dur. Biz ileride Kocaelispor’un pilot takımı olmayı bile kabul edebiliriz.  Kocaelispor ile hazırlık maçları oynayalım. Kocaelispor 3 ncü Lige çıktığında transfer yasağı devam edecek. Bunun aşılması için Birlikspor olarak her şeyi yapmaya da hazırız.”


Evet, Kandemir ile, uzun ve faydalı bir görüşme oldu. Kocaelisporluların  “İsmet Çiğit geri adım mı atıyor?” diye düşünmelerini istemem. Elbette ben, Kandemir’den çok daha fazla Kocaelisporluyum. Ama Fahrettin Kandemir samimi. Üstelik bu kentin bir takımının gelecek sezon PTT 1 nci Lig’de oynayacak olması, heyecan vericidir. Elbette gelecek sezon maçlarına giderim. Kandemir’e, “Hemen gelecek sezon Süper Lig olur mu?” diye sordum. “Zor” dedi, “Ama elimizden geleni yapacağız.” 


Kocaelispor’u hiçbir zaman bir kenara koymadan, Kocaelispor sevgimizi, aşkımızı en küçük şekilde törpülemeden, Birlikspor’un bu sezon avucunun içine kadar gelen şampiyonluğu yakalaması için bu şehrin futbol tutkunları olarak elimizden geleni yapmalıyız. Gelecek sezon yeni stadımız açılacak. Kocaelispor’un transfer yasağı, borçları nedeniyle hala önünde zorlukları var. Mucizeler olsa, Süper Lig’e çıkması en az 3 yıl. Birlikspor ise, her halde AK Partililerin duaları kabul oldu, çok sürpriz biçimde şampiyonluğa gidiyor. En azından benim kalbime, iki sevgi sığabilir. Birlikspor’un bu sezon şampiyonluğunu geçekten çok istiyorum. Kandemir’in bu uğurda çok büyük bir mücadele verdiğini ve  bu kentin futbolu adına övgüyü hak ettiğini de belirtmek isterim. 

Yılmaz: “Güney otoyolu dağlardan geçecek”
Önceki gün gazetedeki misafirlerimden biri, Kocaeli Milletvekili M.Akif Yılmaz’dı. Yılmaz, 7 Haziran-1 Kasım sürecinde  birden bire ortaya çıkan, bence sürpriz bir siyasetçidir. Babası (Şevki Yılmaz)  tarafından elbette siyasetin içinde büyümüş biri. Aday adayı olduğunda ilk tanıştığımda da Yılmaz ile ilgili kanaatimi yazmıştım: ”Son derece beyefendi,  oturaklı ve milletvekilliğine yakışan bir kişi”
Yılmaz’ı bir hayli zinde gördüm. Milletvekilliğine alışıp, alışamadığını sordum. Evini, ailesini Ankara’ya taşımamış. Şunları söyledi:
“- Milletvekilliğini büyük bir sorumluluk olarak görüyorum. AK Parti olarak bizim, nasıl olsa çoğunluğumuz var. Meclisi kaytarsak olur diye düşünme lüksümüz yok. Muhalefet Meclis’te üç koldan üstümüze geliyor. Üstelik muhalefet partilerinin milletvekilleri genel kurula derslerini çalışıp geliyorlar. Ben de Meclis’te görüşülecek her konu hakkında bilgi sahibi olmaya gayret ediyorum. Ben, Meclis’te sadece parmak kaldırıp, indiren milletvekili olmam.” 
Yılmaz, Meclis’in açık olduğu günlerde Ankara’da bir kamu kurumunun misafirhanesinde kalıyormuş. Evi Döngel’de. Ailesi’ni taşımamış. Meclis’in kapalı olduğu her gün, seçim bölgesine ziyaretler için evine geliyor. Böyle çalışmaya da devam edecek. 
Kocaeli’nin bekleyen konularını konuştuk. Her konuya vakıf. Şunları söyledi Yılmaz:
“- Kocaeli’nin Fikri Işık gibi bir Bakanının olması büyük avantaj. İşleri bürokrasiye devredip, takip etmezseniz yürümüyor. Fikri Bey, her konuda çok takipçi. Bu sayede önemli işler yapılıyor.” 
Benim sık sık üzerinde durduğum Güney Marmara Otoyolu konusunu açtım. Kocaeli Milletvekili şunları söyledi:
“- Güney Marmara otoyolu çok gerekli. Mutlaka yapılacak. Önümüze gelen ilk projede, yol özellikle Başiskele ve İhsaniye’nin ortasından geçiyordu. Büyük sıkıntı yaratacaktı. İtiraz ettik. Karayolları bürokratları, yol güzergahını daha güneye alırsak, çok fazla tünel yapmak gerektiğini,  maliyetin çok artacağını söylediler. Oysa, yerleşim alanlarından geçerse, kamulaştırma maliyeti var. Güney Marmara Otoyolu için hazırlanan ilk güzergah tamamen değişti. Tünellerle, viyadüklerle yukarıdan, Samanlı eteklerinden geçecek. Yerleşim alanlarına dokunmayacak.”
M.Akif Yılmaz,  Meclis’te her gün en az birkaç kilometre yürüyüş yaptığını da anlattı:
“-Hesap ettim. Genel kurul salonu ile, benim Meclis’teki odamın arasındaki mesafe 400 metre. Hem Genel Kurulu kaçırmamak, hem de bana gelen konuklara ilgisiz kalmamak için, bir günde defalarca salon ile odam arasında gidip geliyorum. Bir gidiş geliş 800 metre. Her gün birkaç kilometre Meclis içinde yürümüş oluyorum. “
Kocaeli’nin genç milletvekiline, İzmit’teki işlerin çok iyi gitmediğinden söz ettim. Belki yüzde 100 değil ama,  önemli oranda bana hak verdi. Şunları söyledi:
“-Bazı konularda yavaş kalınıyor. Ben de bunun farkındayım.  Bu tramvay projesi işi de İzmit’i hayli rahatsız edecek. Ama başlayan işler bitiriliyor. İşler tamamlanınca, bu sıkıntılar unutulur.”
M.Akif Yılmaz, Meclis’te muhalefetin çok engellemeler yaptığını, iç tüzüğün mutlaka değişmesi gerektiğini de söyledi. AK Parti’nin hazırlayacağı, içinde Başkanlık sistemi de bulunan Anayasa değişikliği için, referanduma gidecek sayıda oy çıkacağına inanıyor. Bu konuda şu ilginç değerlendirmeyi yaptı:
“-Önce önümüzde dokunulmazlıklar konusu var. Bu da bir Anayasa değişikliği. Meclis’te test etmiş olacağız. Dokunulmazlıklar konusunda  Anayasa değişikliği için yeterli sayıya ulaşılırsa, Başkanlık sistemi ve yeni Anayasa konusunda da  umutlar artmış olacak.” 
 

Aygün;”Benim  üslübumda hakaret yoktur” dedi

Geçen gün bu sütunlarda Kocaeli Milletvekili ve AK Parti MKYK üyesi Zeki Aygün’ün son dönemlerde yaptığı parti toplantısı konuşmalarında CHP Genel Başkanı hakkında hakarete varan sözler sarf ettiğini belirterek eleştirmiştim.
O yazıda da belirttiğim gibi, Zeki Aygün’ün çok efendi, çok oturaklı bir siyasetçi olduğuna eminim. Kendisine saygım ve sevgim vardır. Ama bir milletvekili olarak, bir genel başkana yönelik ağır sözleri de yakıştıramadığımı belirtmiştim. Aygün aradı. Kesinlikle, hiçbir konuşmasında CHP Genel Başkanına veya bir başkasına hakaret etmediğini, “Sapık, aptal” gibi kelimeler kullanmadığını söyledi, “Benim üslubuma yakışmaz. Kılıçdaroğlu’nu eleştirdim. Özür dilemesi gerektiğini söyledim. Ama hakaret etmedim” dedi.
Kocaeli Milletvekili Aygün, milletvekili olarak seçim bölgesine önemli katkıları olmadığı konusundaki eleştiriye de şöyle yanıt verdi:
“-Kocaeli’de yapılan her şeyde en az 1/7 payım vardır. Sadece Sedaş’ı bu bölgeye çok daha iyi hizmet eder hale getirmiş olmak bile, benim çabalarım sayesinde olmuştur. Seçim bölgeme hizmet konusunda içim son derece rahat.”

 

Bu yazı toplam 2281 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
15 Yorum