1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Birlikspor’da rakamları öğrenmek için devre arasını bekleyeceğiz
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Birlikspor’da rakamları öğrenmek için devre arasını bekleyeceğiz

A+A-
Kuruluşunun üzerinden neredeyse 6 ay geçti ancak gelin görün ki, Birlikspor’da mali tabloyla ilgili şu ana kadar hiçbir resmi açıklama yapılmadı. Murat Aydın mali tabloyla ilgili açıklama yapmalarına yönelik çağrılarımıza, “Benim yetkim yok, Bakanımız veya Valimiz bu bilgileri aktarır” diyordu. Fahrettin Kandemir ise aynı çağrımız üzerine, “Hesapları düzenliyoruz, kısa sürede kamuoyuna bilgi aktarılacak” demişti.  Kandemir göreve geleli 1 ay oldu, ondan da ses çıkmadı. Dün kendisini aradığımda bu konuyu özellikle hatırlattım.
 Kandemir, “Aslında basın açıklamasıyla mali tablo hakkında bilgi verecektim. Ancak düşündüğümde bu işi devre arasında yapmanın daha uygun olacağına karar verdik. Basında birlikte oturur yemek yer, mali tabloyu orada anlatırız, daha iyi olur” dedi.  Zaten devre arasına şunun şurasında bir ay bile kalmadı. Devre boşluğunda konuşacak, tartışacak fazla malzeme olmuyor. Hiç değilse Birlikspor’un rakamları üzerinde detaylı değerlendirmeler yapmış oluruz. Birlikspor’da yılan hikayesine dönen rakamların açıklanması için artık geri sayıyoruz. Bekliyoruz bakalım ne çıkacak. 
Bu arada geçtiğimiz haftaki televizyon programında sevgili Uğur Koştur, emin kaynaklara dayanarak Birlikspor’un rakamlarından söz etti. Koştur, takımın toplam maliyetinin 6 milyon olduğunu, bunun 2.5 milyonluk kısmının şu ana kadar ödendiğini söyledi. Uğur’un istihbaratı iyidir, aldığı bilginin doğru olma ihtimali yüksek. Aslında benim tahmin ettiğim rakam da bu civardaydı. Kimileri 10 milyondan falan bahsediyordu. 6 milyon rakamı doğruysa çok uçuk değil ancak ortalamanın da üzerinde. 2.Lig’in en pahalı takımlarından biri diyebiliriz. Neyse rakamlar resmi ağızdan bir açıklansın, sonrasında detaylı analizi yaparız. 
Aydın’ın yol arkadaşları
Siyasi irade ASKF Başkanı Murat Aydın’ı Birlikspor Başkanlığına getirdiğinde Aydın ekibini kurmak için kolları sıvada ve inandığı, güvendiği, yıllardır yol arkadaşlığı yaptığı isimleri yanına aldı. Fikret Yıldız 3 kişilik asil yönetimde yer alırken, İsmail Hakkı Buruş da idare ve teknik menajerlik görevine getirildi. Bu iki isim aynı zamanda Aydın’ın federasyon yönetiminde yer alıyordu. Bu iki görevlendirme tamamen Aydın’ın tasarrufuydu. Zeki Yüksel Bakan Fikri Işık’ın kontenjanından asil yönetime gelmişti. Malum Birlikspor’da Murat Aydın dönemi sona erdi. Beklenti Aydın ile birlikte gelenlerin de aynı şekilde ayrılmasıydı. Bir yerde yol arkadaşlığı bunu gerektirirdi.
 Ancak öyle olmadı. Aydın bırakırken Yıldız ile Buluş görevlerine devam etti. Bu durum doğal olarak kamuoyunda tartışma konusu oldu. Geçen hafta Welborn Otel’de yapılan devre arasına yönelik toplantıda ilk olarak meslektaşımız Yiğit Özcan bu konuyu dillendirdi, ardından  Harb.İş Başkanı Adnan Zorer söz alıp Aydın ile birlikte hareket etmeyen bu isimleri kınadı. Zorer, “Sayın Başkan o 2.5 kişi hakkında ne düşünüyorsun” diye de sordu. 2 kişi biliniyordu da, yarım kim diye herkes birbirine sordu.  İşin içinde olanlar buçuktan kimin kast edildiğini anladı. Malum Zeki Yüksel daha önceki dönemlerde Murat Aydın’ın ekibinde, yönetimindeydi. Aydın, son kongrede Yüksel’i dışarıda bıraktı. Adnan Zorer yönetim içindekileri birer kişi, daha önce yönetimde olup dışarıda kalan için de yarım kişi tabiri kullanmış, ortaya 2.5 çıkmıştı.  
Murat Aydın bu tepkiler üzerine serinkanlılığını bozmadı, ilgili isimlere tepki gösterilmemesi gerektiğini söyledi ancak final konuşmasında, “Birlikspor başkanlık dönemi benim için çok iyi tecrübe oldu. Kimlerle yola çıkacağım konusunda iyi bir ders aldım” diyerek ilgili isimlere gereken mesajı verdi.  Yıldız ile Buruş’un Aydın’dan sonra devam etmemeleri, edeceklerse bile Aydın’ın iznini almaları gerekirdi. Bunları yapmamaları yol arkadaşlığına yakışmadı, etik olmadı. Bir sonraki kongrede Murat Aydın’ın listesinde kimler olacağını bilemiyoruz ancak kimlerin olmayacağı çok belli. 
En iyi seçeneği zorlamak gerekir
Derincespor Başkanı Şahin Çavuşoğlu’nun  dün yaptığımız telefon görüşmesinde, ilçe belediye başkanı Ali Haydar Bulut’un takımın evine dönmesine olumlu bakabileceğine dair sözleri beni mutlu etti, heyecanlandırdı. Çavuşoğlu, bulut ile bu konuyu konuşmadıklarını ancak böyle bir izlenimi olduğunu söyledi. Çok iyi olur dedim ancak Çavuşoğlu aynı fikirde değildi.  “Dönme dolap değiliz” diye başladığı konuşmasına, “Derince Stadı’nın drenajı kötü, iki takımın yükünü kaldırmaz. Körfez’de zeminden çok çektik, aynı sıkıntıyı yaşamak istemiyoruz” şeklinde devam etti.
 Derince Stadı zemininin ne derecede kötü olduğunu bilmeyenimiz yok. Bir takımla bile sıkıntı çekilirken, iki takım olursa zemin kısa sürede berbat olur. Başkan Çavuşoğlu’nun bu konudaki endişeleri haklı. Ancak işe başka açıdan bakmak gerekir. Belediye başkanı ile sorun yaşanmamış olsa, yani Derincespor kendi sahasını kullansa, Çınarlıspor doğal olarak yanındaki sentetik sahada oynayacaktı. Derincespor Körfez’e gitmek zorunda kalınca, Derince sahası boş kaldı ve Başkan Bulut da burayı Çınarlıspor’a tahsis etti.
 Şimdi Belediye Başkanı Bulut, Derincespor evine dönsün diyorsa, bu durumda olması gereken bellidir. Derincespor kendi sahasına dönecek, Çınarlıspor da sentetik sahaya geçecek. Çözüm bu kadar basit. Kış dönemine giriyoruz, İsmetpaşa Stadı’nda da zemin sorunu söz konusu, iki takım ağır gelebilir. Çavuşoğlu’nun Derince Stadı’na yönelik endişesi aynı şekilde Derincespor’un İsmetpaşa’ya gelmesiyle Kocaelispor için de geçerli. Herkes için en iyi, kentin menfaatini gerektiren seçenek Derincespor’un evine dönmesi, Çınarlı’nın sentetik sahaya geçişi ve Kocaelispor’un da tek başına İsmetpaşa’yı kullanması. Bence bunu zorlamak gerekir. Derince Belediye Başkanı Bulut, gerçekten takımın evine dönmesini istiyorsa bu pek ala sağlanabilir. 
Bu yazı toplam 358 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.