1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Birlikte, Hep Birlikte
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Birlikte, Hep Birlikte

A+A-
Çokça sevgiye, çokça şefkate, çokça anlayışa ve belki de her şeyden önemlisi çokça huzura, “insan” gibi insanca yaşamaya ihtiyacımız var aslında . Belki birlikte yaşamayı, bir arada olmayı, birlikte bir şeyler deneyip, paylaşmayı, birlikte verilen emeği, sabrı, iyiliği unuttuk. Hepimizin birlikte baktığı göğün, üstünde durduğumuz toprağın, içtiğimiz suyun aynı olduğunu unuttuk. Ortak hiç bir değerimizin, düşüncemizin olmadığını,aksine bir ve tek olarak var olduğumuza inanmaya çalıştık. Ne bir başarıya ne de bir acıya ortak olduk. Bireysel , sadece kendini düşünen, kendi çıkar ve amaçları için yaşayan , duyguları alınmış robotlar haline dönüştük. Öyle miydi eskiden? Acıyı kendi acımız gibi görür, başkasının mutluluğuyla mutlu olurduk. Emek verirdik, severdik,saygı gösterirdik, bir arada yaşamanın getirdiği tüm incelikleri yaşar ve de  yaşatırdık.
Geçmiş geçmişte kaldı ama umut her zaman var. Açın  pencerenizi ve bakın dışarıya güneş orada, yeni açan çiçekler de. Dün yoktu bugün  var o çiçekler. Umut edin, bir de sevin, birlikte sevin, bencil olarak değil, bir arada olarak..
İki Sevgi Hikayesi 
SEVGİ, BENİMLE ASLA KONUŞMAK İSTEMİYOR…
Bu cümle karşısında Kıpti şöyle der :
‘’Sevginin söylediklerine kulak vermemiz için,onun yanımıza yaklaşmasına izin vermeliyiz.’’
İnsanlar aslında sevginin yanlarına yaklaşmasından biraz da korkarlar,çünkü sevgi,itâat etmeyi sevmez,özgürlükçüdür.
İrademizin altına girmekten asla hoşlanmaz.
Sevginin değiştirici ve iyileştirici gücü vardır.
Sevgi inançtan oluşmuş bir sistemdir aslında.
Sevgi , asla karşılık beklememelidir.Bunu bekleyerek sevenler daima düş kırıklığına uğramaya mâhkumdurlar.
Sevgi,karşıtlıklarla ve anlaşmazlıklarla beslenir ve büyür.
İnsan karşısındakini böylelikle keşfeder çünkü.
Yaşamın en büyük amacı sevmektir,Tanrı’nın özü de sevgiden ibarettir.
Sevgi,kaybetmeyi göze alan bir davranış biçimidir.Sevip de kaybetmiş olmak,hiç sevmemekten daha iyidir.
Sevgi bizi özgür ve cesur kılar.
Sevgi,bir yönden buluta da benzer.
Gökyüzüne yükselir ve bir süre uzaktan bakar bize,ama zamanı gelince yağmur damlası olup,yeryüzüne geri iner ve aramıza karışır.
Yani,dönüşür…
Sevgi,biz onu yaşayana dek sadece bir sözcükten ibarettir,ama onunla karşılaşınca gerçeğe dönüşür.
Asla pes etme,sevgin mutlaka ama mutlaka sana geri dönecektir.
Paulo Coelho- Akra’da Bulunan El Yazması
BEN O ÇOCUKLARI SEVDİM 
Bir profesör, sosyoloji sınıfındaki öğrencilerini Baltimore şehrinin kenar mahallesine göndermiş ve o bölgede yaşayan 200 erkek çocuğun durumlarını araştırmalarını ve her bir çocuğun geleceği hakkında bir değerlendirme yapmalarını istemişti. Araştırma yapan öğrencilerin hemen hepsi bu çocukların gelecekte hiç bir şanslarının olmadığını dile getirmişlerdi. Bundan tam 25 yıl sonra bir başka sosyoloji profesörü, araştırmaları esnasında bu çalışmayı buldu ve öğrencilerinden bu projeyi sürdürmelerini ve aynı çocuklara ne olduğunu araştırmalarını istedi.Öğrenciler o bölgeden taşınan ya da ölen 20 çocuk dışındaki 180 çocuktan 176’ sının olağanüstü bir başarı gösterip avukat, doktor,ya da iş adamı olduklarını ortaya çıkardılar. Profesör çok etkilenmişti. Bu konuyu izlemeye karar verdi. Birer yetişkin olan o çocukların hepsi o bölgede yaşadıkları için, her biriyle buluşma şansı  oldu. “O koşullarda nasıl bu kadar başarılı oldunuz?” sorusuna verdikleri cevap hep aynıydı. “Mahalle okulunda bir öğretmeniz vardı. Onun sayesinde.” Profesör, bu öğretmeni çok merak etmişti. Hâlâ hayatta olduğunu öğrendiği yaşlı öğretmenin izini bulması çok zor olmadı. Kendisini ziyaret etmek için evine kadar gitti. Karşısında yılların yüzüne eklediği kırışıklıklara rağmen hâlâ dinç duran bir kadın buldu. Merakla yaşlı kadına bu çocukları kenar mahalleden kurtarıp, başarılı birer insan ve  yetişkin olarak hayata nasıl kazandırdığını bunun sihirli bir formülü olup olmadığını sordu. Yaşlı öğretmenin gözleri parladı ve dudaklarının kenarında bir gülümseme belirdi. “Çok basit.” dedi. “Ben o çocukları sevdim” 
“Nerede bir can ölse oralı olur yüreğim. Olmalı zaten olmazsa İNSAN olmaz yüreğim . “
AHMET ARİF
Bu yazı toplam 715 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.