1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bisikletler tamam da bilgisayarlar ne oldu?
Bisikletler tamam da bilgisayarlar ne oldu?

Bisikletler tamam da bilgisayarlar ne oldu?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime yönelik desteklerini içtenlikle takdir edenlerin başında geliyorum. Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar okullara önemli destekler verdi. Kimsenin

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime yönelik desteklerini içtenlikle takdir edenlerin başında geliyorum. Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar okullara önemli destekler verdi. Kimsenin cebinden para çıkmıyor. Büyükşehir’in çok parası var. Elbette okullara da harcayacak, eksikleri giderecekler.

Başkan Karaosmanoğlu, aslen bir eğitimci. Okulların, eğitimin sorunlarını da yakından bilen bir yönetici, Bu durum, kent için bir avantaj.

Karaosmanoğlu, 29 Mart 209 seçimleri öncesi kent halkına pek çok söz verdi. Bunların neredeyse hiç biri şimdiye kadar başlamadı. Başkanın en önemli, en çarpıcı, hem siyaseten, hem topluma hizmet açısından en önemli vaadlerinden biri de, ilimizdeki bütün öğrencileri birer tane dizüstü bilgisayar sahibi yapmaktı.

Geçen yıl, Kocaeli’deki ilköğretim okullarının tamamında, 6 ncı sınıflarda eğitim gören

26 bin civarında öğrenciye birer tane dizüstü bilgisayarı Büyükşehir Belediyesi hediye etti. Bu Türkiye çapında ses getiren, olağanüstü bir hizmet olarak tarihe geçti. Başkan Karaosmanoğlu, daha sonra da her yıl 6 ncı sınıf öğrencilerine birer tane bilgisayar verileceğini açıklayıp, söz vermişti.

Büyükşehir Belediyesi, daha önce,  her yıl 10 bin civarında üniversite öğrencisine aylık 60-70 TL civarında karşılıksız burs veriyordu. CHP halt etti, bu işi Anayasa Mahkemesine götürüp, iptal ettirdi. 10 bin öğrenciye ayda 60-70 TL tutarında ve bir yıl boyunca verilen burs kesilince,  yılda bir kez 25 bin civarında ilköğretim okulu öğrencisine tanesi 350-400 TL’ye malolan bir dizüstü bilgisayar vermek için de fazlasıyla para kaldı.

Başkan, 29 Mart seçimleri öncesi bu “Her öğrenciye bir bilgisayar” projesini açıklamış, “Yeniden seçilirsem, dağıtacağım” demişti.

Seçim Mart’ta yapıldı. 2009-210 eğitim yılının sonu yaklaşmıştı. Yine de Kore’ye 26 bin bilgisayar sipariş edildi, o dönem eğitim yılı bitmeden bütün öğrencilere, ambalajı içinde gıcır gıcır ve gayet işlevsel dizüstü bilgisayarları dağıtıldı.

O zaman da bu kampanyayı büyük takdirle karşılamış, alkışlamıştım. Ama demiştim ki, “Büyükşehir madem bu işi her yıl yapacak, önümüzdeki eğitim yılında, okulların açıldığı gün, devletin gönderdiği ders kitapları ile birlikte, ilköğretim 6 ncı sınıf öğrencilerinin sıralarına Belediye’nin hediyesi bilgisayar da konulsun”

Haklısın demişti Belediye yetkilileri. Öyle yapacağız diye de söz verdiler.

Geçen gün, gazetede haber vardı. Büyükşehir Belediyesi,  SBS’de Türkiye çapında başarı sağlayan 300 öğrenciye bugünden itibaren Gebze’den başlayarak vaat ettiği bisikletleri teslim edecekmiş.

Umarım yakında, ÖSS’de Türkiye çapında derece yapan Kocaelili öğrencilere vaat edilen sıfır kilometre otomobilleri de verilir. Ama bu yıl 6 ncı sınıf öğrencilerinin beklediği dizüstü bilgisayarlardan henüz ses yok. Ne zaman bilgisayarlar verilecek belli değil..

Büyükşehir Belediyesi, 26 bin dizüstü bilgisayarın ihalesine, yaz başında, haziran ayında yapmış olsa, işi takip etmiş olsa,  20 Eylül’de okulların açıldığı gün, 6 ncı sınıf öğrencilerine de bilgisayarlarını teslim etmiş olurdu.

Ama yavaşlar, umurlarında değil. Benim yıllardır Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni en çok eleştirdiğim konu budur. Para var. Veriyorlar. Ama takip etmiyorlar.

Başlayan iş ne zaman bitecek, umurlarında bile değil. Hangi işin ihalesi ne zaman yapılacak, bunu da umursamıyorlar.

26 bin bilgisayarın ihalesini, eylül ayında yaptılar. Sipariş verildi. Muhtemeldir ki, bu ihalede aracılık yapanlara paranın da bir kısmı ödenmiştir. Geçen Ramazan Bayramında Başkan Karaosmanoğlu bayramlaşmak için ziyarete geldiğinde bilgisayarların durumunu sormuştum. Bana, “Sen ananın karnında nasıl 9 ay durdun. Her işin acele” diye çıkıştı. Sonra ekledi,

“Merak etme. Ekim ayında veririz. En geç 20 Ekim’e kadar bilgisayarları vermiş oluruz” dedi.

Ekim bitti, gitti. Büyükşehir’in en azından 9 günlük uzun Kurban Bayramı tatili öncesi 6 ncı sınıflara bilgisayarları vereceğini umuyordum. Bayram bitti, ses yok. Kasım bitti, Aralık geldi. Şimdi SBS ödülü bisikletler dağıtılıyor. Bilgisayarlardan yine ses yok.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, elbet bu ders yılı bitmeden 26 bin 6 ncı sınıf öğrencisine dizüstü bilgisayarlarını hediye edecektir. Bundan kuşkum yok. Benim derdim, gecikme ile, umursamazlıkla.

Kocaelispor olayında böyle yaptılar. Verdiler parayı, verdiler parayı, bu paraların birileri tarafından yenmesine, Kocaelispor’un batmasına göz yumdular.

D-100’ü yaparken, Barcelona’yı, Paris’i, Londra’yı çok iyi bilen Yüksel Proje’nin sözde uzmanlarına verdiler milyon TL’leri, bastılar parayı, ortaya ucube bir yol çıkarttılar.

Her işleri gecikiyor. İhale yapılıyor. Muhtemelen para ödeniyor. Ama iş takip edilmiyor. Unutuyorlar. Unutmasalar da umursamıyorlar.

20 Eylül’de okullar açılmış. Demişler ki, “Okulların açıldığı gün, 6 ncı sınıflar bilgisayarını alacak.”

Olmamış, ihale geç yapılmış. Okullar açılmış, iki bayram geçmiş, ekim, kasım bitmiş. Yıl bitiyor. Sömestr geliyor. Muhtemeldir ki bilgisayarların parasının bir bölümü de ödenmiş. Ama ortada bilgisayarlar yok. Umurlarında da değil. Büyükşehir’den bir yetkilinin, bu büyük ihaleyi verip, bilgisayarları sipariş ettiği şirketi arayıp da, “Kardeş, ne oldu bizim çocukların bilgisayarı” diye sorduğunu da hiç sanmıyorum.

Münir Karaloğlu olsa, belki sorardı. Şimdi O da yok..

Görülen o ki, bu yıl da ilimizdeki 6 ncı sınıf öğrencilerinin dizüstü bilgisayarları, ancak ders yılının sonuna doğru verilecek. Bari gelecek yıl okulların açıldığı gün bilgisayarları vermek için hazırlık yapsalar. Bunu da sanmam ve bu kadrolardan beklemem.

Çünkü çok rahat insanlar. Çok fazla kendilerini beğenen, kendilerini çok başarılı zanneden insanlar. Oysa, o makamlarda, o koltuklarda, sadece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzü suyu hürmetine oturuyorlar.

Ne yazık ki, bunun da bir türlü farkına varamıyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.