1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Biten yıl; 2014
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Biten yıl; 2014

A+A-
Bu gece, bir yılı daha uğurluyoruz. 
Bu bölgede yaşayan herkes için çok büyük bir travma olan 17 Ağustos felaketini yaşadığımız 1999 yılının bitini hatırlıyorum. Milenyum,  2 nci bin yıl bitiyordu. 31 Ağustos 1999’u, 
1 Ocak 2000’e bağlayan gece için, çok ciddi felaket senaryoları ortalıkta dolaşıyordu. 
1000 yıllık değişime, bilgisayarların uyum sağlayamayacağı, bankalardaki bütün hesapların birbirine gireceği, havadaki uçakların yolunu kaybedeceği gibi senaryolar vardı. 
Dünya, her zaman yeni yıla, en batıdan; Avustralya-Yeni Zelanda bölgesinden başlayarak girer. Dünyanın en batısı gece yarısını aşıp, yeni yıla girdikten sonra  korkulan senaryoların gerçekleşmediği görülmüş, herkes rahatlamıştı. 
Yeni bin yıla girişimizin üzerinden bile 14 yıl geçti. 
……….
2014’ü dünya, ülkemiz  “İyi bir yıl” olarak hatırlamayacak. Dünya, insanlık bu yıl içinde IŞİD adı verilen yeni ve acımasız bir terör örgütü ile tanıştı. İnsanları, kameraların önünde tavuk gibi boğazlarını keserek öldürebilecek kadar gözü dönmüş, üstelik bu eylemleri din adına yaptığını öne süren bir örgüt.
Dünya, yine bu yıl içinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali şokunu yaşadı.  Ekonomik kriz hortladı. Bu gelişmeler içinde Türkiye açısından belki de en iyi şey, petrol fiyatlarının hızlı düşüşü olmuştur. 
………
Biten yıl, Türkiye’de de acılar, çok ciddi siyasi kavgalar, polemiklerle geçti. Soma faciası , “Ülke hızla büyüsün, üretimde maliyet düşük olsun” denilirken, insan hayatının öneminin nasıl göz ardı edildiğinin açık örneğidir. Başka maden faciaları oldu. İnşaatlarda asansörler düştü, garibanlar öldü. 
Hukuk, adalet konusunda büyük çalkantılar yaşadık. Hükümet ile paralel yapı arasında başlayan büyük kavganın ortasında kaldık. Her günü hareketli, her gün için ulusal basına manşet malzemesi olacak olaylar yaşandı. 
Geçtiğimiz yıllarda darbecilikle suçlanıp, cezaevine atılan insanların çıktığını, bu defa onları içeri atanların içeri girmeye başladığını gördük. 
2014 yılında iktidar partisi AKP; 30 Mart Yerel Seçimlerinden güçlenerek çıktı. 
10 Ağustos’ta Türkiye ilk kez Cumhurbaşkanını seçti. Ülkenin başbakanı değişti. Bir yıla sığan, belki 100 yıllık olaylar yaşadık. 
………….
2014’ü Kocaeli için kayıp yıl olarak görüyorum. Geride bıraktığımız bu yıl içinde, bu kentte yaşayanların hayatını kolaylaştıracak, renklendirecek hiçbir şeyin olmadığını belirtmek abartılı bir muhalif görüş olmasa gerektir. 
30 Mart seçimlerinden AKP 13-0’lık çok büyük bir başarıyla çıktı. 30 Mart 2014’den yılsonuna kadar bu kentte yeni ve önemli hiçbir şeyden söz edemeyiz. Kocaelispor Amatör Kümeye kadar düştü. Trafik ve ulaşım sorunu daha da büyüdü. 
Geçen pazartesi günü de yazdım. Bence 2014’de ilimizde yaşanan en sansasyonel, en konuşulan olay, yani Yılın Olayı Tüysüzler Kuyumculuk firması sahiplerinin bir gün aniden ortadan kaybolması olmuştur. 
Çok kurak bir yıl geçirdik. Zamanında önlemler alınmamış olsa, bu kent geçen yaz ve sonbaharda çok büyük su sıkıntısı çekebilirdi. Son 50 yılın en büyük kuraklığına rağmen bu kentte çok büyük bir su krizi yaşanmamışsa, bu yıl bu kentte işini en iyi yapan insanların başında İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ın geldiğini söylemek de, bir hakkı sahibine teslim etmek olsa gerektir. 
………
Ben bir insan için en önemli kavramın “Şükretmek” olduğuna inanırım. Kuşkusuz bilemediğimiz pek çok trajediler, kişisel acılar yaşanmıştır. Şahsım ve ailem adına, 2014 yılının sonunda şükretmesi gereken insanlardan biri olduğumu düşünüyorum. 
Dünya, ülkemiz ve kentimiz açısından pek parlak geçmeyen 2014 yılının sonunda sağlığımı koruyabildiğim için şükrediyorum. 
Bu gece yarısı başlayacak yeni yıl için çok umutlu olduğumu, büyük beklentilerimin olduğunu söyleyemem. Hepimizi, dünyayı 2015’de çok daha zor günlerin beklediğini düşünüyorum. Zihnimizde pozitif enerji üretmemiz önemli. Dünya artık küçük bir köy. Sadece kendimiz için iyilik, güzellik istemenin de bir anlamı yok. Dünya ne kadar huzurlu olursa bireysel manada o kadar huzurlu, dünya ne kadar sağlıklı olabiliyorsa, bireysel manada o kadar sağlıklı, dünya ekonomisi ne kadar iyi gidiyor ve büyüyorsa, bireysel anlamda o kadar refah mümkün olacaktır. Bu nedenle, yeni yıldan istek ve beklentileriniz bireysel değil, global olmak zorundadır. 
Bu gece, bir yıl daha biterken, önce şükredin. Sonra,  dilek ve temennilerinizi bütün insanlık adına ifade edin. Özellikle ülkemizin, bu ülkede yaşayan 77 milyon insanın üreteceği ortak pozitif enerjiye çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. 
Yeni yılda bütün okurlarıma sağlık ve esenlik dilerim.
Bu yazı toplam 555 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum