1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bitkisel nargile de yasak
Bitkisel nargile de yasak

Bitkisel nargile de yasak

Kapalı ortamlarda tütün ve tütün mamullerinin yasak olması nedeniyle, nargileciler, tütün yerine şeker kamışı kullanarak yasağı deliyor. Bitkisel nargilenin de sağlığa zararlı olması nedeniy

A+A-

Kapalı ortamlarda tütün ve tütün mamullerinin yasak olması nedeniyle, nargileciler, tütün yerine şeker kamışı kullanarak yasağı deliyor. Bitkisel nargilenin de sağlığa zararlı olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı, bunun önüne de geçmek için yeni bir mevzuat üzerinde çalışıyor. Kocaeli İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, sigara yasağı kapsamında iş yeri sahiplerinin “Bitkisel nargile kullanıyoruz” adı altında yasağı delme girişimlerinin etik olmadığını söyledi.

Türkiye’de 19 Temmuz 2009 tarihinde “5727 sayılı tütün ve tütün mamullerinin kapalı mekanlarda içilmesi yasaktır” yasasının çıkarılması ile birlikte kapalı mekanlarda tütün ve tütün mamulleri içmek yasak hale geldi. İlk başlarda mekan sahipleri ve vatandaşlar, yasağa uymakta zorlansa da aradan geçen zamanla alıştı. Sigara yasağına uymak istemeyen işyeri sahipleri, yasağını delmek için birçok yöntemi denedi. Bazı kafe sahipleri, nargilelerde Hindistan'dan getirdikleri “Şeker kamışı” bitkisini kullanarak yasağı deldi. Şeker kamışında “Tütün ve tütün mamulü” bulmadığını belirten nargile kafe sahipleri, “Bitkisel nargile” kullanarak yasalara uyduklarını ileri sürüyor.

Yasakta “Tütün ve tütün mamulü ürünlerin içilmesi yasaktır” denilmesi bir anlamda nargile kafe sahiplerinin mekanlarında nargile içilmesine olanak sağlıyor. Mevzuatın mevcut haliyle  nargilelerde tütün ürünlerine benzerliği ve içerisinde tütün mamulü bulunması halinde gerekli işlemler yapılıyor. Tütünsel ürün bulunamayan nargile mekanları hakkında işlem yapılamıyor. Ancak bakanlığın sigara yasağını delen bitkisel nargile ile ilgili daha geniş mevzuat çalışması devam ediyor. Yeni mevzuat çalışmasının bitmesinden sonra önümüzdeki günlerde sigara yasağı yeniden şekillenecek.

Dr. Aydınlık: “Sağlığa Zararlı”

Bakanlıktan yapılan açıklamada bitkisel nargilenin sağlık üzerine zararlı olduğuna dair bilimsel kurul raporlarının mevcut olduğu kaydedildi. Kocaeli İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, sigara yasağı kapsamında iş yeri sahiplerinin “Bitkisel nargile kullanıyoruz” adı altında yasağı delme girişimlerinin etik olmadığını savundu. Bitkisel nargilelerin vücut için zararlı olduğunu kaydeden Aydınlık, “Yasağı delmek için bu yola başvurmak doğru bir davranış değil. Her türlü duman insan hayatı için zararlıdır. ‘Tütün kullanmıyoruz’ diyerek yasağı deliyorlarsa o zaman mangal kömürü kullansınlar. Sonuçta mangal kömüründe de tütün yok. Bu durumu izah etmek kolay değil. Gerekli mevzuatın çıkması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Göçer: “Nargile Türk Kültürünü Simgeliyor”

Kocaeli Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer ise nargile ve sigaranın kahvelerde içilmesinin Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu savundu. Göçer, bitkisel nargile konusunda bilgisi olmadığını ileri sürerek, “Sigara yasağı işlerimizi durma noktasına getirdi. Kahvehane sahiplerini mağdur etti. Bu yasağın kalkmasını istiyoruz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.