1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bıyık out, küpe in!
Bıyık out, küpe in!

Bıyık out, küpe in!

İzmit caddelerinde genç nüfus patlaması var. Bıcır bıcır kızlar, yakışıklı delikanlılar… Elbette bu gençlerin büyük bölümü Kocaeli Üniversitesi öğrencisi. Yurdun dört bir yanından gelmişler, İzmit

A+A-

İzmit caddelerinde genç nüfus patlaması var. Bıcır bıcır kızlar, yakışıklı delikanlılar… Elbette bu gençlerin büyük bölümü Kocaeli Üniversitesi öğrencisi. Yurdun dört bir yanından gelmişler, İzmit’te özgürlüklerini yaşıyorlar.

Dikkat ettim, delikanlıların büyük bölümü küpe takıyor. Küpeli gençlere baktıkça, İstanbul Üniversitesi’ndeki bıyıklı gönlerimi hatırlayıp, kendi kendime gülümsüyorum… Devir değişiyor…

Rahmetli babam pala bıyıklıydı. Bıyıklarına büyük önem gösterir, sık sık tarar ve uçlarını bükerdi. Ona özendiğimden olsa gerek, bıyıklarımın bir an önce çıkması için sabırsızlandım. Daha 18-20 yaşında bıyık bıraktım. Bıyıklarımı askere giderken kestim ve bir daha bıyık bırakmadım. Şimdi bıyıklı resimlerime bakıp gülüyorum. Bıyıktan bıyıksızlığa geçişimin nedenini tam olarak bilmiyorum, ama yaş ilerledikçe genç görünme isteği herhalde.

Bıyık konusundaki değişim tüm toplumda gözleniyor. Yetişkinlere oranla boyları uzayan ve bedenleri incelen gençler arasında bıyık ilgi görmüyor. "Bıyıklı Türk imajı" yeni nesille birlikte ortadan kalkıyor.

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, gençlerin vücut ölçüleri yetişkinlere kıyasla hem inceldi hem de uzadı. Genç kızların ağırlıkları ortalama 55 kilogram, erkeklerin ise ortalama 66 kilo. Oysa yetişkin nüfusta bu oran kadınlarda 64, erkeklerde ise 72 kilo. Yine de özellikle 15-22 yaş grubundaki kızların yaklaşık üçte biri daha zayıf olmayı arzuluyor.

Yetişkinlere oranla gençlerin boyları da iki santim daha uzadı. Kızlar 1. 63 m., erkekler 1. 74 m. Ancak daha da incelmek isteyen 15-22 yaş grubundaki kızların yaklaşık üçte biri daha da uzun boylu olmayı istiyor. Ayak numarası kızlarda 38, erkeklerde 42.

Türkiye nüfus ortalaması ile kıyaslandığında gelecekte "Bıyıklı Türk" imajı genç nesil ile birlikte ortadan kalkacak. 1993'te yüzde 77'yi bulan ancak 2005'te yüzde 41'e kadar gerileyen "yetişkin bıyıklı erkekler"i gelecekte görmek daha da zor olacak. Çünkü genç erkeklerin tercihi bıyık değil. Araştırmaya katılan bin 192 erkekten yüzde 91. 4'ü bıyıklı değil. Genç nesilde Türkiye genelinde bıyıklı erkek oranı 18-20 yaş grubunda yüzde 10, 21-22 yaş grubunda ise yüzde 14. Ağabey ve babalarının tersine bıyıktan hoşlanmayan genç erkeklerin bir kısmı sakal seviyor. Türkiye genelindeki erkek nüfusunun yüzde 19'u sakallı iken, 18-20 yaş grubundaki genç erkeklerin 19'u, 21-22 yaş grubundakilerin ise yüzde 28'i sakal bırakıyor. Genç erkeklerde uzun saç modasından eser olmadığı da ortada. Erkeklerin yüzde 9'unun saçları ense uzunluğunda. Saçları omuzlarında genç erkeklerin oranı yalnızca yüzde 5.

Genç kızların saç uzunluğuna bakıldığında ise "kadında uzun saç"ın her daim geçerli olduğu ortaya çıkıyor. Kızların neredeyse yarısının yüzde 49'nun saçları omuz hizasından daha uzun olduğu görülüyor. Saçları omuz hizasında olanların oranı yüzde 28. Yüzde 13'nün de saçları ense hizasında.

Küpenin başta kızlar olmak üzere gençler arasında kabul gören bir takı olduğu görülüyor. Kızların neredeyse tamamının kulakları delik. Kulakları delik ve küpeli olan genç kızların oranı yüzde 94'e kadar ulaşıyor. Küpeli erkek oranı ise yüzde 7'lerde. Ancak Türkiye'deki gençler Avrupa ülkelerindeki yaşıtlarının aksine vücutlarında dövme yaptırmaktan ve piercing takmaktan hoşlanmıyor. Dövmesi ve piercingi bulunan gençlerin oranı yalnızca yüzde 2.

Mete Han, Atilla, Fatih, Kanuni bıyıklıydı.

Bütün dünya Türkleri bıyıklı olarak tanıyor.

Ancak yeni nesil imaj değiştiriyor. Giderek batılılaştığımızın göstergesidir.

Yanlış anlaşılmasın, keramet bıyıkta olsaydı Cemil İpekçi bırakmazdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.