1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Biz 2018’i bekleyeceğiz 
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Biz 2018’i bekleyeceğiz 

A+A-

Türkiye bir yandan terör ve savaş ortamı içinde yaşamını sürdürüyor. Diğer taraftan gerçekten önemli ve büyük projeler hayata geçiriliyor.
Ramazan Bayramı öncesi, 30 Haziran’da büyük bir tören düzenlenmiş,  İzmit Körfezi’nin iki yakasını birbirine bağlayan Osmangazi Köprüsü açılmıştı. Köprü Bayram’da bedava olunca, biz de uyanığız ya, Ramazan Bayramı günlerinde şöyle Osmangazi Köprüsü’nden gururla geçeyim istemiştim. Ama ne mümkün… Bayramın 2’nci günü, Osmangazi Köprüsü’ne giden yollarda izdiham içinde kalıp, perişan olmuştum.
Şimdi, 26 Ağustos’ta İstanbul Boğazı üzerindeki 3’üncü köprü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldı. Bu köprü de Türkiye için gurur kaynağı. Üzerinden karşılıklı iki tren bile geçebilecek. İstanbul’u, TEM’i Tır trafiğinden kurtaracak. Merak ediyorum ama, şöyle halkın  çok yoğun ilgisi geçmeden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçmeyi denemeye hiç niyetim yok.
Zaten, biz buralılar, bu köprüden 2018’e Kuzey Marmara Otoyolu tamamlandıktan sonra yararlanmaya başlayacağız. Kuzey Marmara Otoyolu ve bu yolun yanından yapılacak yeni Hızlı Tren Demiryolu, bizim şehrimiz için çok önemli. Bu yol bitince, İzmit’ten İstanbul’a gidenler için 1’inci ve 2’nci köprüden daha çok Yavuz Sultan Selim Köprüsü ulaşım aracı olacak. Umalım ve dileyelim ki, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı da aksamadan, planlandığı gibi 2018 yılında tamamlansın.
İzmit Körfezi üzerindeki Osmangazi Köprüsü’nü rahat rahat kullanmamız için de Güney Marmara Otoyolu’nun bitmesini beklemek lazım. Acıdır, bu Güney Marmara Otoyolu Projesi ortaya atıldı, ama hiç ilerleme yok. Umalım ve dileyelim ki, şu Kuzey Marmara ve Güney Marmara Otoyolları bir an önce bitsin. Bu yollara artık İstanbul’dan çok İzmit’in, Kocaeli’nin ihtiyacı var. 

Duyarlı hekimlere çok teşekkürler 
Geçen hafta bu sütunlarda, basit bir safrakesesi taşı sorunu nedeniyle Seka Devlet Hastanesi’nde ameliyata alınan, ameliyatın başlangıcında kalp ritmi bozulduğu için komaya giren ve 2 gün sonra hayatını kaybeden 26 yaşındaki genç bir kadının başına gelen olaydan yola çıkarak, ülkemizde sağlık sektörünün ne kadar acımasızca ticaret konusu haline getirildiğini anlatmaya çalışmıştım.
Hekimlik, önce hastayla konuşmak, hastayı dinlemektir. Ama günümüzde Türkiye’de hekimlik, artık hasta ile diyalog kurmuyor. Doktor, karşısına gelen hastanın anlattıklarını dinlemiyor bile. Hemen ileri tetkikler istiyor. Sonra gelen raporlara bakıyor, “Seni ameliyat etmemiz yazım” diyor. 
Bu tablo, özellikle özel hastanelerde çok yaygın. Bir bakıma, artık birer ticarethane haline gelen hastanelerde, hekimler hastalardan ileri tetkik istemeye zorlanıyor. Çünkü yapılan her tetkik karşılığında, kurum hasta adına devletten para alıyor. 
Hiç gerekmediği halde anjiyo, kolonoskopi, diğer ileri tetkik yöntemleri uygulanıyor. Hiç gerekmediği halde, insanlar ameliyata alınıyor. Bunları, mesleklerine gerçekten büyük saygı duyduğum hekimleri de rencide etmeden yazmaya çalıştım. 
Birkaç değerli hekim aradı… Resmi ya da özel sağlık kurumlarına bağlı olmayan, bağımsız çalışan hekim arkadaşlardı. “Çok doğru şeyler yazmışsın. Yazdıklarının eksiği var, fazlası yok” dediler. 
Türkiye’nin bu sağlık politikasını mutlaka gözden geçirmesi gerekiyor. Yabancı ilaç firmaları, ileri tetkik cihazlarını ve bunların sarf malzemelerini üreten uluslararası dev firmalar da devrede. Bu iş, tamamen ticaret haline dönüştü. Çok basit rahatsızlıkları, çok basit tıbbi dokunuşlarla giderilecek insanlar üzerinde maddi çıkar hesabı yapılıyor. Sağlıkta özel sektörün içine girdiği inanılmaz rekabet ortamı insanları mağdur ediyor. 
Bütün hekimlerden rica ediyorum… Siz meslek yemini etmiş insanlarsınız. Hepimiz, hayatımızı, sağlığımızı sizin ellerinize teslim ediyoruz. Ne olur size gelen hastalardan çok gerekmedikçe ileri tetkik istemeyin. Başka çare olmadığı sürece, lütfen insanları ameliyat masasına yatırmayın. Bu işin tadı kaçmaya başladı. Çok düşünerek, mümkün olduğu kadar kimseyi kırmamaya çalışarak yazdığım yazı nedeniyle arayıp, beni cesaretlendiren hekim dostlara da çok teşekkür ediyorum. 

Tramvay yolunda çalışan 1 kişi yoktu 
Dün günlerden pazardı. Sabah çok erken saatlerde şiddetli yağmurun sesiyle uyandım. Çıktım evden... Saat 09.00’a kadar İzmit’te tramvay yolu inşaatının devam ettiği bölgeleri dolaştım… 
Tramvay yolu inşaatından İzmit’in çektiği çileyi, artık Belediye yöneticileri dahil herkes kabul ediyor. Bu iş, düzeniz, plansız gidiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde işleyen takvime göre, tramvay yolu inşaatının bitmesi, İzmit’te tramvayın çalışmaya başlaması için 157 gün kaldı. Bu vadeyi tutturabilmek için çok çalışmak lazım. Ama dün sabah saat 09.00’a kadar tramvay yolu inşaatının hiçbir noktasında çalışan 1 tane müteahhit elemanı görmedim. Günün geri kalan bölümünde çalıştılar mı, bilmiyorum. Çalıştıklarını da sanmıyorum.
Pazar tatildir. Ama bazı işler için tatil olmaz. Tramvay müteahhitin vardiyalı işçi çalıştırması, bırakın cumartesi-pazar, bayramı falan geceleri bile güzergahı aydınlatıp çalışması lazım. Ama çalışılmıyor. Çalışmayanı denetleyen de yok. 
Bakın bu şehirde 20 günde bitecek yolu 120 günde zor bitirdik. 
Bu şehirde 2 ayda bitecek köprüyü 10 ayda bitiremedik. 
Ama bu şehirde 2.5 kilometre uzunluğundaki İnönü Caddesi’ni boydan boya 5 gecede asfaltladık. 
Yani, “Çalışınca oluyor”. Ama “Çalışmayınca olmuyor.” 
Belediyenin bütün yetkililerini şimdiden uyarıyorum; 157 gün sonra bu şehirde bunca işkenceye rağmen tramvay çalışmıyorsa,  çalışana kadar her gün yazacağım. Hala bu işi yapıyor ve gazeteyi hazırlıyorsam, her gün sizin yüzünüzü kızartacak,  her gün sizinle dalga geçeceğim. 
Tramvay müteahhiti de doğru dürüst çalışmıyor. Planlı çalışmıyor. Pazar günü sabah saat 09.00 sıralarında yağmur durmuş, pırıl pırıl bir hava ortaya çıkmıştı. Bu işi bir an önce bitirmek lazım, ama bitirmek için de çalışmak gerekiyor. 

Bu yazı toplam 1853 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.