1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Biz borcumuzu ödüyoruz, siz de ödeyin
Biz borcumuzu ödüyoruz, siz de ödeyin

Biz borcumuzu ödüyoruz, siz de ödeyin

10 liralık borç yüzünden vatandaşın elektriğini kesen SEDAŞ, alacakları konusunda hiçbir taviz vermiyor. SEDAŞ’tan yapılan her açıklamada, elektrik borçlarının mutlaka zamanında ödenmesi

A+A-

10 liralık borç yüzünden vatandaşın elektriğini kesen SEDAŞ, alacakları konusunda hiçbir taviz vermiyor. SEDAŞ’tan yapılan her açıklamada, elektrik borçlarının mutlaka zamanında ödenmesi isteniyor.

SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, “SEDAŞ’ta müşterilerine satmak üzere satın aldığı toplam enerji bedelini topluca yatırmakta ve bu ödeme taahhüdünü yerine getirmek üzere verdiği teminat mektuplarını da enerji satın aldığı elektrik Üretim Şirketlerinin Bankalarda gösterdiği hesaplarında tutmaktadır. SEDAŞ’ın da 1 Milyon 450 bin abonesinden ayrı ayrı topladığı fatura bedelleri ile satın aldığı enerji bedelini son ödeme günü gelmeden günü gününe ödediğini hatırlatmak isteriz. Her ticari kuruluş gibi SEDAŞ için de tahsilat ve işletme maliyetlerinin karşılanması, verilen hizmetin finansı ile müşterilerine satmak üzere satın aldığı enerji bedelinin süresi içinde ödenmesi büyük önem taşımaktadır” dedi.

SEDAŞ’TAN TEŞEKKÜR

Bekir Sami Güven, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“-Elektrik tüketim bedelini düzenli olarak ödeyen tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz. Ancak yıl içinde ödeme disiplinini kaybetmiş 30 bin abonemizin borcunu enerji kesimiyle birlikte icraya sevk ederek, kesim açım ekiplerimizle sahada aktif olarak denetlemelerimizi sürdüreceğiz. Müşterilerimizin borçlarına taksit kolaylığı sağlıyoruz.”

“KESİM AÇIM BEDELİ ÖDEMEK ZORUNDA KALMAYIN”

SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, yaptığı açıklamada, borcu olan abonenin elektriğinin kesilmesi işleminin en son uygulandığını, ancak müşterinin bu duruma gelindiğinde özellikle ticari faaliyet yapan kişi ve şirketler için bu işlemin ekonomik anlamda kazanç kaybına da yol açtığını, elektrik fatura bedelini ödememe riskini almanın, belli bir maliyeti göğüslemek anlamına geldiğini belirterek, “Müşterilerimizin enerjisinin kesilmesini bizde istemeyiz ancak Borçtan dolayı müşterilerin enerji kesilmesi ile karşılaşmamaları ve kesim açım bedeli ödememeleri için faturalarını ödeme disiplini içinde yatırmaları büyük önem taşıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği 24.maddesi gereği borçtan dolayı enerji kesim işlemi uygulanırken,  EPDK’nın Dağıtım ve bağlantı  bedelleriyle ilgili uygulamaya ilişkin usul ve esasları kapsamında, Resmi Gazetede yayımlanan Kurul kararları gereğince alçak gerilim müşterilerinden, 18,25 TL,  Orta gerilimden beslenen  Özel trafolu müşterilerden de  91,5 TL kesim açım bedeli alınmaktadır” dedi.

SEDAŞ EKİPLERİ BORÇ TAKİBİNDE DEDEKTİF GİBİ

SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, “Sahada görev yapan personel bir yandan sıcaklarla boğuşurken bir yandan da görevlerini yapmak için, bazı abonelerin engellemeleri ile de mücadele etmek zorunda kalıyorlar. SEDAŞ Ekipleri alacakların tahsili için borçlu müşterilerin mahalle mahalle, sokak sokak, adres takibiyle, kesim açım işine ağırlık veriyorlar. Problemli abonelerle ilgili olarak, kolluk güçlerinden de zaman zaman destek alarak yapılan enerji kesimi ile SEDAŞ birimleri kendi bölgelerinde bulunan borçlu müşteri sayısı ve ödenmemiş fatura sayısını düşürmek için yoğun bir çalışma sürdürüyorlar” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.