1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Biz Kocaeli’yi kurtarırken Türkiye karanlığa gömülmüş
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Biz Kocaeli’yi kurtarırken Türkiye karanlığa gömülmüş

A+A-
Davetlere icabet etmediğiniz zaman, giderek yanlış anlaşılıyorsunuz. Kimseyi önemsemeyen, kendini beğenmiş bir adam olarak değerlendirilebiliyorsunuz. Oysa ben, hem işim gerçekten çok fazla, zamanım çok sınırlı, hem de kalabalıklardan fazla hoşlanmadığım için davetlere icabet etmeyen biriyim. 
Dün Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun çok önemsediği ve belli ki çok uzun süredir titizlikle hazırlandığı “Yeni Kocaeli, yeni 100” başlıklı basın toplantısı vardı. Bu toplantıya katılmayı, Başkan’ı vücut diliyle birlikte izlemeyi görev kabul ettim. 
Kocaeli Ticaret Odası’nın(KOTO), İbrahim Keleş döneminde yapılan binasına, dün ilk kez girdim.  Gerçekten görkemli, mükemmel bir bina. Ne kadar ihtiyaç vardı, tartışılır. Ama ilimizde ne yazık ki hala Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmış böyle büyük, görkemli bir kongre merkezi, toplantı salonu bulunmadığı için Büyükşehir Belediye Başkanı da çok önemsediği bir toplantıyı burada düzenlemek zorunda kaldı. 
Toplantı öncesi, fuayede biraz takıldım. İnsanlar akın akın geliyordu.  AKP’nin bütün milletvekili aday adayları da belli ki kendilerini mecbur hissetmişlerdi, salona koşuyorlardı.
AKP’li dostlar, Büyükşehir yöneticileri ile fuayede sohbet ederken, benim bütün derdim, bu işin ne kadar zamanımı alacağıydı. Bir yetkiliye, “Bu program ne kadar sürer. Neler anlatılacak?” diye sordum.  “Başkan önce geride kalan dönemde yapılanları anlatacak. Sonra önümüzdeki dönem için hazırlanan 100 projeden söz edecek. Herhalde iki saat sürer” dedi. Ben, “Geride kalan 10 yıllık dönemde yapılmış fazla bir şey yok. Bu bölümü kısa sürer” deyince, çevremdeki AKP’li dostlar bile, sözlerimi onaylarcasına güldüler. 
………
Salonla geçtik, toplantı başladı. Başkan Karaosmanoğlu, sunuma geçti. Her fırsatta tekrarlıyorum;  ben İbrahim Karaosmanoğlu’nu bir insan olarak gerçekten çok seviyor ve güveniyorum. Salonda ikinci sırada bize yer ayırmışlar.  Çağdaş Kocaeli Gazetesi’nin Genel Yayın Müdürü Sadun Çetin, Demokrat Kocaeli Genel Yayın Müdürü Engin Şahin ve ben yan yana oturtulmuştuk. 
Karaosmanoğlu, geride kalan dönemde yapılanları anlatırken, hizmet konusunda ne kadar  kararlı oldukları, halkın kendilerine güvenmesinden nasıl güç aldıklarını vurguladı. Kocaeli’nin çok hızlı büyüdüğünü, sorunların sürekli arttığını, hizmet yapıldıkça vatandaşın haklı olarak daha iyisini beklediğini söyledi, Bu sırada, elektrikler kesildi, salon karanlığa büründü. Hiç ses çıkmadı aslında. Herkes bu kentte elektrik kesintisine alışıktı. Başkan da hiç kendini bozmadı. Ses düzeni kesildiği, önünde konuşma metnini gösteren cihaz köreldiği için, kürsüden ayrıldı, sahnenin ön tarafına gelerek, mikrofonsuz konuşmasını sürdürdü. Konuşma metni dışına çıkmış, doğaçlama olarak anlatmaya başlamıştı ki, bence işin bu kısmında söyledikleri çok daha doğal ve güzeldi. 
Önümde Vali, yanında Rektör. Karşımda sahnede Büyükşehir Belediye Başkanı. Sağım solum, ilçe belediye başkanları, genel müdürler, siyasetçilerle dolu. Biz o KOTO salonunda sanıyorduk ki, sadece oralarda veya sadece İzmit’te elektrik kesildi. Zaten Başkan Karaosmanoğlu da, Sedaş’ı yetersizliğine vurgu yaptı, elektrik özelleştirmesinin yanlışlığını söyledi. Ama meğerse, o sırada bütün Türkiye’de elektrik kesilmiş. İstanbul’da, Ankara’da da hayat durmuş ve devleti yönetenler d  ne olduğunu bilmiyormuş.
Neyse, 10 dakika içinde KOTO binasında jeneratör sistemi çalışmaya başladı. Beklendiği gibi, Başkan’ın geçmişte yapılanlarla ilgili sunumu çok uzun sürmedi. Büyükşehir yasasının, küçük belediyelerin kapatılıp, Büyükşehir Belediyeleri’nin bütün vilayet sınırlarından sorumlu olmasının faydalarını anlattı. Ulaşım ve trafik alanında çok başarılı olamadıklarını itiraf etti. 
………
Başkan, daha sonra 100 yeni projenin tek tek tanıtımına geçti. Bunların yarısından fazlası-60 kadarı- ulaşım ve trafikle ilgiliydi. 
İlk kez 2004 yılında, o dönem Büyükşehir Başkan Vekili İlyas Şeker’den duymuştum; Yarımca’dan başlayıp, İzmit Kozluk Mahallesine kadar uzanan 20 kilometrelik D-100’e alternatif bir yol projesi var. Aradan 10 yıl geçmiş. Başkan bunu da 100 proje içinde saydı.  Anıtpark’tan Umuttepe’ye gidecek; Kartepe zirvesine gidecek teleferik projelerini-bunlar da neredeyse 2004 yılından beri konuşuluyor- anlattı. Her projenin, sinevizyon perdesindeki görüntüsüne, Başkan uzun uzun eklemeler yaptı. Dün gösterilen bu projeler gerçekten yapılır, biterse, ilimizin hiçbir yerinde trafik sorunu kalmayacak. Ulaşım sorunu tamamen tarihe karışacak diyebilirim. 
Ama nasıl bitecek. Çok basit bir misal vereyim. Dünkü toplantının tamamı, elektrik kesintisi de dahil, 15 dakikada, bilemediniz yarım saatte bitebilirdi. Ama AKP’lilerin zamanı çok bol. Çok uzun anlatmayı seviyorlar. Şehrin valisi, üniversitenin rektörü, bütün belediye başkanları, bürokratlar orada. Belli ki kentteki bütün işler durmuş. Ve toplantı 2 saati aşkın devam ediyor. 
Ben bu gereksiz zaman kaybını anlayamıyorum. Yanımda oturan Sadun ağabey, bir fırsatını buldu, sıvıştı.  Ben utanırım. Yerimden kalkamadım.  Karnım acıktı, şekerim düşmeye başladı,  sigara krizine girmek üzereyim. Ama yerimden kımıldamadım. Başkan o kadar inanarak, o kadar samimiyetle yapılacak işleri anlatıyor ki, o kalabalık içinde ayağa kalkıp, dikkatini dağıtmaya cesaret edemedim. 
Ama konuşma uzadıkça uzadı. Misal, Başkan Kartepe Acısu’da yapılacak büyük bir mesire alanını anlatırken, “Buraya gençlerimiz için yapacağız” dedi ve lafı gençler arasındaki bonzai salgınına getirdi. 10 dakika konuda uzaklaşıp, bunu anlattı. 
Toplantı yaklaşık 2.5 saat sürdü. Salondan kendini dışarı atan ilk kişilerden biri ben oldum. Murat Yoldaş’la biz erken gelmiştik. Girdiğim kapıdan başka kapıya yönelmişim. Zaten her taraf araba dolmuş. Arabayı bıraktığım yeri karıştırdım. Bir süre arabayı bulmak için panik halinde koştururken, memleketin elektriğinin kesik olduğunu öğrendim. Zaten elektrik yokken, işte de fazla bir şey yapamazdım. Bunu düşünüp, kendimi rahatlattım, “Vakit kaybının pek de önemi yokmuş” dedim. 
Büyükşehir önemli projeler hazırlamış. Hiç biri yeni değil. Kavşaklar, köprülü kavşaklar, alt yapı işleri, yürüyen merdivenli üst geçitler. Yeni değil hiç biri. Ama sanki bu kez bunları hayata geçirmekte daha bir kararlılık var. Büyükşehir, vakti biraz daha iyi ve verimli kullanmayı başarır, zamanın nasıl su gibi akıp gittiğinin farkına daha iyi varabilirse, bunları yapar. Bular yapılırsa da kent gerçekten geleceğe hazırlanmış olur. Ama bence zor.
Bu yazı toplam 415 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum