1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Biz ne kadar utanıyoruz
Biz ne kadar utanıyoruz

Biz ne kadar utanıyoruz

Diyarbakır''da bir askeri kışlanın önünde her gün atık ekmekleri toplayan yaşlı bir ninenin hâli komutanın dikkatini çeker. Nineyi yanına çağırtır. Ancak nine Türkçe, komutan Kürtçe bilmediği için bir

A+A-

Diyarbakır''da bir askeri kışlanın önünde her gün atık ekmekleri toplayan yaşlı bir ninenin hâli komutanın dikkatini çeker. Nineyi yanına çağırtır. Ancak nine Türkçe, komutan Kürtçe bilmediği için bir süre anlaşamazlar. Kürtçe bilen bir askerin tercümanlık etmesiyle aralarında şu konuşma geçer.

Komutan: Teyze neden atık ekmekleri topluyorsun? Bu kadar mı ihtiyaçlısın?

Nine: Yok Evladım, Allah''a çok şükür paramda var, pulumda. Ancak; Benim 5-6 yaşlarında bir torunum var. Amansız bir hastalığa yakalandı. Doktorlar çare bulamadılar, sonra ilmine ve irfanına güvendiğim bir hocaefendi dedi ki; "Askeriye peygamber ocağıdır, ekmeği derde şifadır, her gün oradan ekmek al ve torununa yedir, inşallah hiç bir sıkıntısı kalmayacak"

Komutan: (Duygulanır ve gözleri dolar) Teyzeciğim mâdem öyle, bundan sonra atık ekmekleri toplama. Sen her gün gel, ben sana buradan ekmek verdireyim.

Nine: O nasıl söz evladım. "Mehmetçiklerin hakkını torunuma yedirirsem bunun hesabını Allah''a nasıl veririm?"

Diyarbakırlı ninenin "askerin hakkıdır" diye bir dilim ekmeğe bakış açısı,Silvan da gözler önünde şehit olan 13 askerimizin hakkını bana düşündürdü. Eli, ayağı öpülesi ninemizin ihlâs ve samimiyeti karşısında gel de utanma.

Utanıyorum Allah''ım, senin için şehadet şerbetini yudumlamış 13 şehidimizin hakkı adına hiçbir söz söylemeyenleri gördükçe utanıyorum.

Muhalefet parti liderlerinin verdiği demeçlere bakıyorum utanıyorum.

Hele hele Bdp milletvekillerinin tavrına bakıyorum. Bunlar kürt kardeşlerimizin temsilcisi mi? Yoksa terör örgütünün sözcüsü mü demekten kendimi alamıyor ve utanıyorum.

Civan gibi evlatlarını kınalayarak devletime, milletime kurban olsun diye askere gönderen anne ve babalardan utanıyorum.

Maaş zamları 5 olamadı da 3 oldu diyerek işçilerin hakları adına eylem yapan sendikalar, tütün baş fiyatını beğenmeyerek, "Mahsulümüzü dolu vurdu hani bize yardım?" diyerek, Fındık alımlarındaki rakamlardan hoşlanmayarak hakkını aramak adına hükümete baş kaldırdığı hâlde, bu 13 şehidin hakkı adına ses çıkarmayanlardan dolayı utanıyorum. Nerede Şehit cenazelerinde bağırıp çağırarak ortalığı velveleye veren Türk yiğitleri? Nerede Mavi Marmara gemisindeki vatandaşlarımızın hukuku adına sokağa dökülen mücâhitler? Nerede tekel işçilerinin hakları adına yazılar kaleme alan ediplerimiz? Ozanlar neden suskun? Âşıklar neden söylemez? Şairler niye yazmaz? Utanıyorum Allah''ım, hepsinden dolayı utanıyorum.

Acaba o askerleri şehit edenler hiç utanmıyorlar mı? Neye ve kime hizmet ettiklerinin farkında değiller mi? Sizler Türkiye Cumhuriyetinin nasıl bir devlet olduğunun hiç farkında değil misiniz? Yahu Çanakkale de dünya’nın yedi düveli üzerimize saldırdı da bir şey yapamadı. Sizler bir avuç adamınızla mı devleti parçalayıp yıkmaya çalışıyorsunuz? Bu işin olamayacağını hiç mi düşünmüyorsunuz?

Ben bunları söylerken herkes sokağa dökülsün, bağırıp çağırsın demiyorum. Mesela Siyasi parti liderleri iktidarı ve muhalefetiyle bir araya gelip kameralar karşısına geçip bizler bazı konularda belki anlaşamayabiliriz ama memleketimizin en önemli konusu olan terör konusunda hiçbir görüş ayrılığımız yok deseler ne güzel olur. Hem halkımız kenetlenir. Hemde terörü destekleyen ülkelere de bir mesaj olur. Allah aşkına  hiç olmazsa içimizin yanıklığını dışa vuralım ve şu terör belasının ortadan kalkması için artık ne gerekiyorsa yapalım. Herkese iyi pazarlar.

İBRAHİM ELGİN

[email protected]

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.