1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Biz ne kadar utanıyoruz
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Biz ne kadar utanıyoruz

A+A-
Diyarbakır''da bir askeri kışlanın önünde her gün atık ekmekleri toplayan yaşlı bir ninenin hâli komutanın dikkatini çeker. Nineyi yanına çağırtır. Ancak nine Türkçe, komutan da Kürtçe bilmediği için bir süre anlaşamazlar. Kürtçe bilen bir askerin tercümanlık etmesiyle aralarında şu konuşma geçer.
Komutan: Teyze neden atık ekmekleri topluyorsun? Bu kadar mı ihtiyaçlısın?
Nine: Yok Evladım, Allah''a çok şükür paramda var, pulumda. Ancak; Benim 5-6 yaşlarında bir torunum var. Amansız bir hastalığa yakalandı. Doktorlar çare bulamadılar, sonra ilmine ve irfanına güvendiğim bir hoca efendi dedi ki; "Askeriye peygamber ocağıdır, ekmeği derde şifadır, her gün oradan ekmek al ve torununa yedir, inşallah hiç bir sıkıntısı kalmayacak" der.
Komutan: (Duygulanır ve gözleri dolar) Teyzeciğim madem öyle, bundan sonra atık ekmekleri toplama. Sen her gün gel, ben sana buradan ekmek verdireyim.Onu yesin.
Nine: O nasıl söz evladım. "Mehmetçiklerin hakkını torunuma yedirirsem bunun hesabını Allah''a nasıl veririm?"
Diyarbakırlı ninenin "askerin hakkıdır" diye bir dilim ekmeğe bakış açısı işte bu.Birde Dağlıca’da gözler önünde şehit olan 16askerimizin hakkını bana düşündürdü. Eli, ayağı öpülesi ninemizin ihlâs ve samimiyeti karşısında gel de utanma.
Utanıyorum Allah''ım, senin için şehadet şerbetini yudumlamış16şehidimizin hakkı adına hiçbir söz söylemeyenleri gördükçe utanıyorum. 
Muhalefet parti liderlerinin verdiği demeçlere bakıyorum utanıyorum. 
Hele hele HDP milletvekillerinin tavrına bakıyorum. Bunlar Kürt kardeşlerimizin temsilcisi mi? Yoksa terör örgütünün sözcüsü mü demekten kendimi alamıyor ve utanıyorum. 
Civan gibi evlatlarını kınalayarak devletime, milletime kurban olsun diye askere gönderen anne ve babalardan utanıyorum. 
Acaba o askerleri şehit edenler hiç utanmıyorlar mı? Neye ve kime hizmet ettiklerinin farkında değiller mi? Sizler Türkiye Cumhuriyetinin nasıl bir devlet olduğunun hiç farkında değil misiniz? Yahu Çanakkale de dünya’nın yedi düveli üzerimize saldırdı da bir şey yapamadı. Sizler bir avuç çapulcuyla mı devleti parçalayıp yıkacaksınız ? Bu işin olamayacağını hiç mi düşünmüyorsunuz?
Ben bunları söylerken herkes sokağa dökülsün, bağırıp çağırsın etrafı yaksın yıksın demiyorum ama.Mesela Siyasi parti liderleri iktidarı ve muhalefetiyle bir araya gelip kameralar karşısına geçip bizler bazı konularda belki anlaşamayabiliriz ama memleketimizin en önemli konusu olan bu terör konusunda hiçbir görüş ayrılığımız yok deseler olmaz mı.Olur.Ama maalesef muhalefet partilerinin aklında hep Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Partiyi suçlamak var.Yahu arkadaş sizin derdiniz Türk halkının refahı ve huzuru değil mi?
Cumhurbaşkanı % 52 halkın oyuyla seçilmiş biri. AK Partide % 41 halkın oyuyla en çok oy alan bir parti.Yani her ikisi de halkın oylarıyla oralara gelmişler. Bugün iktidarda onlar var. Sizlerde onlar gibi çalışıp güzel işler yapsaydınız da halk sizi tercih etseydi. Demek ki yapamadınız ki halk sizi tercih etmedi. Arkadaş kurtulun artık şu partizanca düşüncelerinizden. AK Parti iktidardan gidince ne olacak. Allah aşkına  sizmi bu köhnemiş siyasi anlayışınızla iktidara gelip ülkeyi terör belasından kurtaracaksınız. Sizin iktidar olduğunuz zamanda da terör vardı. Niye o zaman bitirmediniz. Hazır elinize verilen APO’ yu bile asamadınız. Hala utanmadan konuşuyorsunuz. Valla ben son olarak şunu bilir şunu söylerim. Türk halkı bu erken seçim sürecinde bütün partileri çok iyi tanıdı.1 Kasım’da inşallah göreceksiniz Türkiye artık her yönden çok daha güzel bir ülke haline gelecek bundan adım gibi eminim. Herkese iyi pazarlar.
Bu yazı toplam 716 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.