1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Biz size ne yaptık?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Biz size ne yaptık?

A+A-
Türkiye’nin büyüdüğünü, buna bağlı olarak ihtiyaçlarının arttığını, en çok artan ihtiyacın da limanlar olduğunu kabul ettiğimi daha önce de bu sütunlarda yazmıştım. 
Türkiye, çok sınırlı tarım ürünlerinden oluşan, yıllık 30-35 milyar dolarlık ihracat yapıyordu. 
Şimdi yıllık ihracatımız 160 milyar dolar.  Ampulden diş macununa, ayakkabıdan otomobile, cep telefonuna kadar pek çok ürünü de yurt dışından alıyoruz. Yıllık 200 milyar doların üzerinde de ithalatımız var.
Bu kadar malın gidiş gelişi küfecilerle olacak değil. Liman lazım, limanların kapasitesini yükseltmek lazım.. 
Ama neden biz?.. Neden sadece bu şehir?..
………
Kocaeli için biçilen gömleği sık sık bu sütunlarda yazıyoruz. Karar, AKP iktidarı döneminin ilk zamanlarında Ankara’da alındı. Kocaeli liman ve depolama merkezi olacaktı. Hep itiraz ettik. Liman ve lojistik merkezi olmak, bu şehri yaşanmaz hale getirecektir diye avazımız çıktığı kadar bağırdık. Adım adım bu dar gömleği bize giydirmek için gerekenleri yaptılar. Şimdi, Çevre ve Şehircilik Bakanı, asıl büyük hedefi açıkladı. Kocaeli, daha doğrusu İzmit Körfezi “Toplu Liman Alanı” ilan edilmişti. 
Bu kararın anlamı şudur: İzmit Körfezi’nin her yeri limanlarla kaplanacak. Özelleştirilen Derince Limanı, zaten büyüyecek.  Yarımca bölgesinde DP World inşaatı hızla devam ediyor. Muhtemeldir ki, Derince ile Yarımca arasındaki bütün alan liman olacak. Bitmedi; Yarımca’dan sonra, Bayramoğlu’na kadar olan alanda da Körfez kıyıları limanlarla kaplanacak. 
Sonra, belki karşı sahil.. Değirmendere ile Halıdere arası.. İzmit Körfezi’nin bitim noktası, Başiskele sahilleri..  “Toplu Liman Alanı” içinde kalacak. 
………..
Türkiye’nin limanlara, yüksek kapasiteli limanlara ihtiyacını kabul ediyorum. Ama bu iş için çok uygun başka alanlar var.. Tekirdağ bölgesi var. Kömür madenlerinin hali malum. Kapatın Zonguldak’taki madenleri, Zonguldak ve çevresini toplu liman alanı yapın. Mudanya taraflarında limanlara uygun geniş sahil alanları var. 
Ege var, Akdeniz var.. Türkiye liman yapacaksa, bunun için tek alan İzmit Körfezi değildir. 
Neden İzmit Körfezi Toplu Liman Alanı ilan ediliyor. Bunun da nedeni belli. Büyük sanayiciler burada. Bütün ithalat malları İzmit Körfezi’ne gelir, bütün ihracat malları İzmit Körfezi’nden giderse, bu bölgedeki sanayicinin nakliye maliyeti çok azalacak. Limanlarla dolu bölgeye, lojistik tesislerini de kuracaklar. Maliyetler içinde önemli yer tutan nakliye ve depolama kalemleri, bu bölgedeki patronlar için “Sıfır”a yaklaşacak. 
Bu yüzden bu projeyi ilimiz sanayicileri, Kocaeli Sanayi Odası heyecanla destekliyor,  hükümete gaz veriyorlar. 
………..
İzmit Körfezi’nin limanlarla dolu olması, sadece denizden gemi gelecek anlamı taşımıyor. Düşünün, bizim şehrimizde yıllardır İzmit-Karamürsel hattında yolcu taşıyan vapurlar, deniz otobüsleri çalışıyor. Yolcu vapurla Gölcük’e, Değirmendere’ye, Karamürsel’e gidiyor. İskelede iniyor, buradan evine gidecek toplu taşımanın organizasyonunu kuramadık. 
Limanlara gelecek binlerce ton malı, limanlar üzerinden gönderilecek binlerce top malı, tomrukları, otomobilleri karayollarından taşımak gerekecek. Bunlar depolara girecek, çıkacak. Hangi yoldan?.. Allah aşkına bu mallar, bu TIR’lar nereden geçecek. 
Yapın Zonguldak’ı liman şehri, Kuzey Marmara otoyoluna bağlantısını kurun.. Yapın Mudanya’ya, yeni yapılan İstanbul-İzmir otoyoluna bağlantısını kurun. Mersin’e, İskenderun’a, Tekirdağ’a yapın. 
Bizim şehrimiz mevcut yükünü taşıyamıyor. Ama İzmit Körfezi Toplu Liman Merkezi olursa,  kent yöneticilerinin ricası üzerine okul yaptıran, Kocaeli Birlikspor’a para veren patronların maliyeti düşecek. 
………
Liman şehri olmak büyük bir beladır sevgili dostlar.. 
Bu şehir, uyuşturucu merkezi olur. Bu şehirde hayat kadınları cirit atar, huzur, asayiş bozulur. Bu şehrin nüfusu çok daha hızlı artar, kentin kültürü, sosyal yaşamı dibe vurur. Toplu Liman kenti olmak, işsizliği azaltacak, ticareti geliştirecek bir unsur da değildir. Dünyanın her yerinden gemi adamları bu şehre akın eder. Ebola virüsü de önce bize gelir, ‘Deli dana’ hastalığı da önce bu şehirde ortaya çıkar. 
Uyuşturucunun, mafyanın,  fuhuşun merkezi haline geliriz. 
Biz AKP’ye ne yaptık da bize bu gömleği giydiriyorlar. 
Üret dediler, ürettik. Vergi dediler, ödedik. Oy istediler çuvalla verdik. Ama hiç biri şu şehri, bu şehrin geleceğini savunmadı. Bu şehirde sporu, sanatı, sosyal hayatı bitirdiler. Bu şehirde trafik sorununu çözmediler. Şimdi bu şehri Toplu Liman şehri yapıyorlar.
Biz ne günah işledik de, bu kadar musibeti hak ettik, bunu merak ediyorum.
Bu yazı toplam 357 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.