1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. BİZ SİZİN KİM OLDUĞUNUZU BİLİYORUZ
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

BİZ SİZİN KİM OLDUĞUNUZU BİLİYORUZ

A+A-

Zaman zaman medyaya yansıyan “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” vakaları toplumda “kim olduğunu” hatırlatma meraklılarına ders d olmuyor. Hatta sanırım ders olmaktan öte, “reklamın iyisi kötüsü olmaz” zannıyla  “ben de bu sayede medyaya çıkarım” diye düşünüyorlar.

Toplum artık eski toplum değil. “kim olduğunu” hatırlatma meraklılarına tepki gösteriyor. İşin ilginç yanı bu tepkilere rağmen hala “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” ifadesi kullanılıyor.  Demek ki bu ifadeyi kullananalar farklı bir boyutta yaşıyor,  kendilerini toplumda farklı bir yere koyuyor.

“Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” diyenler, demeyi düşünenler, aklından geçirenler, hayatını toplumun üstünde bir boyutta yaşadığını düşünenler; sade vatandaşlar olarak sizin kim olduğunuzu biliyoruz.

Şımarık, egosu tavan yapmış, “insan”lıktan nasibini almamış, aslında hayatında faydalı bir iş de yapmamış, emek vermediği, unvan, para, işlere kolayca çeşitli şekillerde ulaşmış, hayatında zorluk yaşamamış, her şeyin kucağınıza hazır gelmiş insanlar olduğunuzu düşünüyoruz.

Ayrıca,  makam, unvan, para vb. şeylerden güç olarak “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” demeden davranışları ile hissettirenler de aynı durumda. İşin bir de psikolojik boyutu var elbette. O konuyu da uzmanlarına bırakıyoruz.

Ülke olarak daha çok çalışmamız gereken bir dönemde herkesin gerek üretim gerekse hizmet alanında üretkenlik ve verimliliği artırma yollarını düşünmesi gereken bir zamanda hala kimlik arayışında, üstünlük arayışında, ego tatmininde olduğunu görmek vahim bir durum.

“Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” düşüncesinde olanlar, bu söylemleriyle bulundukları yerde iş ve süreçlerini aksatıyor, motivasyonu bozuyor ve birçok negatif çarpan etkiye sahip oluyorlar.

Oysa “insan” ın vazifesi başka bir insanın işini kolaylaştırmaktır zorlaştırmak değil. Nereye giderseniz gidin kurallar vardır ve “kurallar herkes içindir”. Kurallarda kimlerin ayrıcalıklı olduğu yine başka kurallarla belirlenmiştir. Bunlara uymak gerektiğini aslında herkes bilir.

“Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” modundaki insanlar ise incelenmesi ve bu uygunsuz davranışları ile cezalandırılması gereken kişiler. Cezaları ise toplumda beğenmedikleri, küçümsedikleri işi yaparak olmalı. Yani egoları törpülenmeli.

İnsanlar nerede ne zaman hangi koşullarda hangi ülkede dünyaya geleceklerini bilemediklerine göre, bir kişinin elindeki kendince güce dayanarak bir başkasını küçük, hakir, hor görmesi, kibirlenmesi, ayırması bu zamanda akıl alacak durum değil. Bu durum başlı başına “kul hakkı” na girme nedeni.

“Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” diyenler dünya değiştirince bu hakları makamları, güçleri, paraları ile ödeyebilirler mi bilemem.

Sözün özü; Herkes biraz kendine çeki düzen vermeli. Kendinin kim olduğunun, hatta “kul” luğunun, şu koca dünyada “hiç” liğinin farkına varmalı.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı [email protected] Twitter:@Tumaymercan /Facebook:Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1198 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.