1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. BİZE NE OLDU VE BİZ NE ARA BU HALE GELDİK? 
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

BİZE NE OLDU VE BİZ NE ARA BU HALE GELDİK? 

A+A-

Eskiden; esnaf dükkânını kilitlemeden namaza giderdi; hırsızlık, gasp ve talan olmazdı. Şimdi ise, hırsızlığın envaı çeşidi türedi. Palalarla, ateşli silahlarla dükkânlara soyguna gidenlerin sayısında patlama yaşanıyor.
 Eskiden; İlk siftah yapan esnaf, gelen ikinci müşteriyi siftah yapmayan komşusuna yollardı. Şimdi ise, esnaf komşular birbirlerini çekemez oldular ve hatta birbirlerini kötüler hale geldiler. 
Eskiden; komşu komşuya evlatlarını ve hatta namusunu teslim eder, gözü arkada kalmazdı. Şimdi ise komşunun çocuğuna tecavüz edip öldüren komşusu çıkıyor.
Eskiden; “hocanın vurduğu yerde gül biter” düşüncesiyle saygıda kusur etmez, başımızı öne eğer, kaldırmazdık. Şimdi ise, pompalı tüfeklerle okul basıp hocalarımıza ateş eder olduk. 
Eskiden; gelinler kaynanadan korkar ve onlara hürmet ederdi. Şimdi ise, tam tersi… 
Eskiden; huzurevi yoktu, derme-çatma barakalar dahi olsa huzur oralarda idi. Sadece darülacezeler vardı ve yalnız kimsesizler buralarda yaşardı.  Şimdi ise, huzurevleri doktor, avukat, öğretmen ve mühendislerin anne ve babalarıyla doldu taştı. 
Eskiden; iki Müslüman ya da iki taife kavga ettiğinde, üçüncü kişiler araya girer sulh ettirirlerdi, barıştırırlardı. Şimdi ise, üçüncü kişiler güçlüden yana tavır alıp zayıfı birlikte ezer oldular.  
Eskiden; yolda yürürken önceliği karşılaştığımız insana verir ve ona ikram ederdik. Şimdi ise yol verme kavgası yüzünden cinayetler işler olduk. 
Eskiden; alacak-verecekler için çek ve senet verilmez, gün tayin edilir ve o günde borçlar ödenirdi. Şimdi ise, çeksiz-senetsiz kimse kimseye mal vermediği gibi, bankalar protesto olmuş çek ve senetlerle dolup taşıyor. Kimse borcuna sadık değil. 
Eskiden; hayır hasenat gizli yapılırdı, hatta gece karanlığı tercih edilirdi, samimiyet vardı. Şimdi ise, selfy eşliğinde göstere göstere riya ile yapılır oldu. 
Eskiden; karz-ı hasen yapılır, borç para verilir ve iflas etmiş esnaf kalkındırılırdı. Şimdi ise, batan esnaf seyircilerinde patlama meydana gelmiş.
Eskiden; siyaset yapanın “parası pul, karısı dul” olurdu. Şimdi ise milyonlara milyonlar katarak ikinci-üçüncü metresler edinip, farklı farklı mekânlarda evler açanların sayısında patlama yaşanıyor.
Eskiden; siyaset erbabı ulemanın kapısını aşındırırdı. Şimdi ise, günümüz uleması siyasetçilerin kapılarını aşındırır oldu. 
Eskiden; kardeş kardeşin mütemmim cüz’ü, yani birbirini tamamlayan parçalar idi. Şimdi ise, “gece hocaları” vasıtasıyla birbirlerinin rakibi ya da hasmı oldular. 
Eskiden; “sırdaşlar” vardı. Şimdi ise, “sır taşıyanlar” çoğaldı. 
Eskiden; sanatkârın yanında çıraklar yetişir ve onlara bir baba gibi hürmet ederlerdi. Şimdi ise, yetişen çıraklar kendilerini yetiştiren sanatkârlara rakip ya da düşman oluyorlar. 
Eskiden; Müslim’i-gayrimüslimi, Hıristiyan’ı, Süryani’si, Ermeni’si, Kürdü Türkü, Laz’ı, Acemi ve Arabı bir arada barış ve huzur içinde yaşar, kimse kimseye yan gözle bakmazdı. Şimdi ise, kimsenin kimseye tahammülü yok, birçokları birbirine düşman gözüyle bakıyor. 
Eskiden; birkaç gün camiye sabah namazına gelemeyen komşularının kapısı çalınır, sağlıklı olup olmadığı sorgulanırdı. Şimdi ise, kimsenin kimseden haberi yok ve kimse kimseyi sormaz oldu.
Eskiden; konu-komşu ailecek birbirlerini ziyaret eder, sohbet ederlerdi. Şimdi ise, kimse kimseye gitmez veya herkes karşı taraftan bekler oldu. Komşusuna gitmeyi zül addeden ekâbirler sürüsü türedi. 
Sahi bize ne oldu ve biz ne ara bu hale geldik?
Galiba, traktör küçük tekerlekleri önde; büyük tekerlekleri arkada olduğu halde icat edildiğinden beri her şey tersine döndü, küçükler öne alınıp; büyükler arkaya terk edildi ve biz de bu hale geldik! 

Bu yazı toplam 2228 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum