1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bize öyle stat yapın yolunuza güller serelim
Bize öyle stat yapın yolunuza güller serelim

Bize öyle stat yapın yolunuza güller serelim

Ülkemiz insanının kafasını karıştıracak, tartışmalarına, bölünmelerine neden olacak “Abuk” konularımız sanki çok azmış gibi, geçen cumartesi günü, nurtopu gibi yeni bir ulusal sorunumuz

A+A-

Ülkemiz insanının kafasını karıştıracak, tartışmalarına, bölünmelerine neden olacak  “Abuk” konularımız sanki çok azmış gibi, geçen cumartesi günü, nurtopu gibi yeni bir ulusal sorunumuz daha oldu.

G. Saray’ın İstanbul’da yeni yapılan Türk Telekom Arena Stadının açılış töreninde, bu törenin en önemli konuğu olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ıslıklandı.

Olayı, baştan sona dikkatle izleyenlerden biriydim. Başbakan stada geldiğinde adı anons edildi. Hiç protesto olmadı. Yerine oturdu. Tören başladı.  TOKİ Başkanı, statta bulunan G. Saraylıların sinirini hoplatacak biraz abuk bir konuşma yaptı.

Aslında doğrudan Başbakan’ın protesto edildiğini sanmıyorum. Spontone bir olay gelişti. TOKİ Başkanının tuhaf konuşmasıyla sinirleri bozulan G. Saraylı taraftarlar ıslık çalmaya başladılar.

Küfür yok. Hakaret yok. Benim anladığım kadarıyla G. Saray taraftarlarının Başbakan’a yönelik siyasi bir protesto tavrı da yok. Başbakan’ın Fenerbahçeli oluşunu, stadın yapılışını tamamen hükümete mal etmeleri insanları biraz sinirlendirdi. Zaten ıslıklı protesto da çok uzun sürmedi.

Başbakanımızın eleştiriye, protestoya hiç tahammülü olmadığı bilinen bir durumdur. Erdoğan, Türkiye’nin alıştığı eski siyasetçiler gibi değil. Yüzüne karşı bir protesto ya da basın yoluyla bir eleştiri yapıldığında, bir siyasetçinin göstermesi gereken ölçülerin çok üstünde tepki veriyor. Stat açılışında da böyle olduğunu sanıyorum. Sayın Başbakan ıslıklı protestoyu-ki öyle 300-400 kişinin işi değildi. Neredeyse bütün stat ıslık çaldı- biraz duymazlıktan, önemsemezlikten gelse, belki törenin geri kalan kısmında bütün stat lehine tezahürat da yapabilirdi.

Kızdı, üzüldü ve stattan çıktı. Daha sonra bu protesto nedeniyle stadın G. Saray kulübüne devredilmeyebileceğini ima eden sözleri ise, bence o protestodan daha kötü bir siyasi hamleydi.

Neyse, bu olay, bazı gerçekleri öğrenmemizi de sağladı. AKP iktidarı döneminde Erzurum’a 700 milyon TL harcandı, kış olimpiyat tesisleri kuruldu. Yine bu hükümet, G. Saray Kulübünün stadını 600 milyon TL harcayarak yapmış.

Üstelik, törende de görüldüğü gibi G. Saraylılar vefasız ve küstah çıktılar. Devletin, milletin parasından 600 milyon TL harcayarak onlar için stat yapan Başbakan’ı ıslıkla protesto ettiler.

Halbuki bu hükümet, bu iktidar, gelip de bizim şehrimize yeni bir stat yapsa ben eminim ki Kocaeli halkı, Kocaelispor taraftarları Sayın Başbakan’ın yoluna güller döşerdi. Bizim yeni stadımızın açılışına gelse, o törende bütün Kocaelispor taraftarları, “Ya ya ya-şa şa şa-Başbakan Erdoğan çok yaşa” diye tempo tutarlardı.

Benim içimdeki Kocaelispor aşkı, son zamanlarda yeniden hortladı. Bu genç takımı, bu dürüst, özveri takımı çok seviyorum. Geçen pazar günü o yağmurda, soğukta Kocaelispor-Urfaspor maçı için yine İsmetpaşa Stadının yolunu tuttum.

İsmetpaşa Stadı tam bir rezalet. Eminim, Türkiye’nin 81 vilayeti içinde en kötü, en eski, en bakımsız stat bizim stadımızdır.

Diyeceksiniz ki, 3 ncü kümeye kadar düşmüş takımın var. Devlet sana neden stat yapsın.

Ama her yere yaptılar. Rize’ye, Urfa’ya 2 nci, 3 ncü ligdeki takımların kentlerine yaptılar.

Daha pek çok stat için hazırlıklar sürüyor. Eskişehir’e, Trabzon’a yapacaklar. Hatta Afyon’a bile yeni stat yakında başlıyormuş.

Bizim stadımızın çevresi çamur içinde, su birikintileri ile kaplı. İsmetpaşa Stadına artık stat demeye bin şahit lazım. Gençlik ve Spor İl Müdürü, maç günleri stadın tribünlerinde dolaşıp, sigara içenleri yakalamak için hafiyelik yapıyor. Beni de tribünde sigara içerken yakaladı, uyardı.

O statta sigara içsen ne olur, içmesen ne olur.

Sözde Büyükşehir Başiskele’de çok modern bir stat yapacaktı. İsmetpaşa Stadı yıkılacak, yeri satılacaktı. Bu proje de rafa kalktı.

Başbakan Erdoğan, bizzat ilgilenerek çok kısa sürede tamamlanmasını sağladığı G. Saray Stadında ıslıklandı. Üzüldü, kızdı.

O stat için harcanan 600 milyon TL paranın içinde de bizim, bu kentin parası bulunuyor. Türkiye’nin diğer kentleri modern büyük konforlu statlara, salonlara kavuşuyor.

Bizim paramızla, bizim vergimizle.. İzmit’e gelince, Kocaeli’ye gelince zırnık yok.

Cumartesi akşamı G. Saraylılar Başbakan’a ayıp ettiler. Nankörlük yaptılar.

Ben size söz veriyorum Sayın Başbakanım.. Bizim ilimize modern bir stat yaptırın. Öyle 600-700 milyon TL’lik olması da gerekmez.

100-200 milyon TL’ye malolacak, şöyle 25-30 bin kişilik, ama modern, şık, Kocaelispor taraftarının gurur duyacağı, keyif alacağı, takımın motive olacağı bir stat yaptırın; açılış günü yollarınıza çiçekler dökelim. Açılık töreninde sizi bağrımıza basalım, omuzlarda taşıyalım.

Bu kent hiç mi bir şeyi hak etmedi Sayın Başbakanım.. Her seçimde, her referandumda, bu kentten beklediğinizin üstünde oy almadınız mı?..

Bu kent hiç sizi ıslıkladı mı?.. Hala devletin vergi gelirlerinin en az 1/3’ünü bu kent vermiyor mu?..

Nankör G. Saraylılara 600 milyon TL’lik stat yapıyorsunuz. Bize gelince su yok..

Bu adalet mi Sayın Başbakanım..

Biz de stat istiyoruz. Bu kentin ödediği verginin 3 aylık toplamıyla yapın, küçük, butik ama yeni bir stat yapın, biz razıyız..

Ama Rize’ye, Afyon’a, Eskişehir, Antalya, Urfa’ya yapıyor, bize yapmıyorsunuz..

Yine de bu kent sizi protesto etmez, ıslıklamaz.. Eminim, önümüzdeki seçimlerde de yine bu kentten beklediğinizin üstünde oy alacaksınız.

Ama lütfen, artık bize de biraz bakın. Bu kent de yol istiyor, yeni devlet yatırımları, yeni stat, yeni salon istiyor..

Biraz da olsa, Kocaelispor’a destek, Kocaelispor’a sempati istiyor. Siz Sayın Bakan’a, Sayın Başkan’a, “Şu Kocaelispor’a biraz sahip çıkın” deseniz, bu bile yeter sayın Başbakanım..

Biraz bu kenti görün. Biraz bu kente verin.. Sizi omuzlarımızda taşıyalım.. Görürsünüz, bu kent öyle G. Saraylılar gibi nankör değildir. Biz hep size, almadan verdik.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.