1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bizim KOTO kavga ederken
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bizim KOTO kavga ederken

A+A-

İzmit esnafı sahipsiz.. Şehir merkezinde ticaret neredeyse durmuş. Esnafın en önemli örgütü Kocaeli Ticaret Odası (KOTO). Kendi içinde kavgaya gömülmüş. KOTO, üyeleri için bir şey üretemiyor.


Bahar ayları, alışverişin en hareketli olduğu ayladır. Önümüzdeki pazar Anneler Günü.. Sonra, Yazlık alışverişi, bayram alışverişi başlayacak. Bu şehirde insanlar, adeta AVM’lere iteleniyor. AVM’lerin otoparkı var. Her hafta sonu çocuklar için, büyükler için cazip etkinlikler var. Şehir merkezindeki esnafın hiçbir cazibesi kalmadı. 


Bir şey yapmak lazım. İnsanları alışveriş için şehir merkezine çekmek lazım. Ama KOTO kavga ediyor. Hem de ucuz kavganın içindeler. Ankara Ticaret Odası, 6 Mayıs’ta Ankara’yı seviyorum” sloganı ile büyük bir organizasyon başlatıyor. Ankara’daki mağazalardan 25 TL’lik alışveriş yapan herkese kura numarası verilecek. Mercedes otomobil dahil ciddi armağanlar dağıtılacak. 


Bizim KOTO’nun büyük parası var.  Sözde çok görkemli alışveriş festivali yapacaklardı. Zaman geçiyor. KOTO yönetimi, meclisi kavga ediyor. İnsanlar alışveriş için şehir merkezine girmiyor. İzmit esnafı dükkan kapatıp, köşesine çekiliyor.  Şehir merkezinde işyeri kiraları bile gerilemeye başladı. Daha ne zamana kadar?.. KOTO şimdi bu kentteki üyeleri için bir şey yapmayacaksa ne zaman yapacak? 

Elma ile armutu karıştırmamak lazım 

Öyle görünüyor ki, önümüzdeki günlerde kentimizde yeni bir kavga başlayacak. Malum, Yıldız Holding, Alikahya OSB alanı içinde yeni bir Çelik Fabrikası kurmaya (Yıldız Metal) hazırlanıyor. Büyük olasılıkla önümüzdeki ay temeli atılacak, iki yıl içinde de tesis tamamlanacak.


Şimdi bu işi, aynı holdingin 2011 yılındaki Metal Fabrikası kurma girişimi ile karıştıranlar var. O girişim farklıydı. Uzuntarla bölgesinde, sanayi arazisi olmayan bir arazide, D-100 kenarında metal fabrikası kurulacaktı. Üstelik, o fabrika, Dilovası’ndaki Çolakoğlu benzeri olacak, hurda metalden üretim yapacaktı. Öylesi bir yatırım, bu kent için idam fermanı demekti. Kartepe ilçesini Dilovası’na benzetecekti. Hepimiz karşı çıktık. İsyan ettik. 
O dönemde Nihat Ergün Bakandı. Ergün, masaya yumruğunu vurdu, “Bu fabrikayı buraya yaptırmam” dedi. Yıldız Holding o girişimden vazgeçti.


Şimdi kurulacak Yıldız Metal farklı. Her şeyden önce, sanayi arazisine, OSB arazisine yapılacak. Oraya bu fabrika yapılmasa, başka fabrika yapılacak. Üstelik kurulacak tesis, hurdadan metal üreten bir tesis olmayacak. Üretilmiş metali alacak, soğuk haddeleme ile çekerek inceltecek, sanayinin kullanacağı ürün haline getirecek. Aynı bölgedeki Posco gibi. Üstelik Posco’dan daha modern, daha çağdaş  olacak.


Yani, 2011 yılında Uzuntarla’da kurulmak istenen metal fabrikası ile, şimdi Alikahya OSB’de kurulacak fabrikayı birbirine karıştırmamak lazım. Zararı olacaksa, çevreyi kirletecekse, hep birlikte buna da karşı çıkalım. Ama o iş başka, bu iş başka. 


Kocaeli bir sanayi kenti. Belirlenmiş OSB arazileri var. Bu bölgelere fabrikalar kurulacak. Bundan kaçış, kurtuluş yok. Karşı çıkmanın da çok fazla alemi yok. Bizim bu kenti korumak adına, OSB’ler dışındaki alanlara fabrika kurulmasını önlememiz lazım. Deniz dolduran limanlara, trafiği berbat eden lojistik üstlerine karşı hep birlikte mücadele etmemiz lazım. Yıldız Metal’in Alikahya OSB içinde kuracağı,  demir çelik üretmeyip, üretilmiş metali incelteceği fabrikaya karşı çıkmakla, aynı holdingin önceki yıllarda Uzuntarla’da kurmak istediği ve kuramadığı fabrikaya karşı çıkmak arasında çok büyük fark var. 
Elma ile armutu karıştırmamak lazım. 

Herkes dikkatli ve duyarlı olmalı 
Hain terör, Türkiye’nin en önemli sorunu. Ülkemiz bir yandan PKK terörü ile, diğer yandan IŞİD terörü ile mücadele etmek zorunda kalıyor. 


Terör, Diyarbakır, İstanbul, Ankara gibi kentlerle sınırlı diye düşünüyorduk. Bursa’da canlı bomba patlattılar. Gaziantep’te Emniyet Müdürlüğü binasına bomba yüklü araçla saldırdılar. Yani, gözü dönmüş, kanlı terör örgütleri, ülke içinde dehşet havası yaratmaya çalışıyor. 


Bursa ve Gaziantep olaylarının ardından, Kocaeli’de de herkesin çok daha dikkatli ve duyarlı olması gerekiyor. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, bizim kentimizde hem PKK; hem IŞİD terör örgütünün unsurları barınıyor. Mücadele, sadece güvenlik güçleri ile olmaz. Her vatandaş duyarlı, dikkatli olmak zorundadır. Şüpheli bir durum veya kişi gördüğümüzde, oradan uzaklaşmak çare değil. Güvenlik güçlerine bilgi vermek lazım. Sağda solda paket, çanta, torba bırakmamak, unutmamak lazım. 


Kocaeli, özellikle İzmit, bu ülkede terörün en acımasız dönemlerinde bile sakin kalmayı başarmış bir kentti. Bu kentte, en azından bu huzur ve güvenlik ortamını korumak lazım. Güvenlik güçlerine bu bağlamda yardımcı olmak, güvenlik adına alınacak önlemlere, hayatımızı biraz zora soksa da destek ve yardımcı olmak gerekiyor. 


Türkiye, bu günleri de aşacaktır. Eminim, bu ülkenin birliğine, huzuruna, bütünlüğüne göz dikmiş bütün terör örgütleri ve teröristler temizlenecektir. Ama o günler gelene kadar vatandaş olarak hepimiz, üzerlerimizde bir miktar sorumluluk bulunduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek zorundayız.
 

Kitap Fuarı’nı heyecanla bekliyorum 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin son 7 yıldan buyana gerçekleştirdiği en başarılı, en önemli organizasyon bence Kocaeli Kitap Fuarı organizasyonudur. 


Büyükşehir Belediyesi’nin elinde,  ne yazık ki yeterince iyi değerlendiremediği Türkiye’nin en büyük, en muhteşem Fuar Merkezi binası var. Burada düzenlenen 7 Kitap Fuarının hepsine mutlaka en az bir kere gitmişimdir. Kitaplar arasında dolaşmak, her köşede bir yazarın, bir sanatçının etrafında genç insanları toplanmış görmek, bana büyük bir keyif veriyor. 


Kocaeli Kitap Fuarı’nın geride kalan 7 organizasyonundaki en önemli meziyet, bu organizasyonun gerçekten siyaset üstü bir anlayışla düzenleniyor olmasıdır. AK Parti siyasetine en sert muhalifler bile, bu fuara davet ediliyor, kitapları için imza günleri, söyleşiler düzenleyebiliyorlar. 


8 nci Kitap Fuarı 14-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Fuar, açık olduğu süre içinde her gün 10.30-21.30 saatleri arasında ücretsiz gezilebilecek. Bu yıl 380 yayınevi 48 sahaf fuara katılacağını bildirdi. Geçtiğimiz yıllarda organizasyon son derece başarılıydı. Fuar’a katılan yayınevleri, sahaf memnun ayrılmıştı. Bu nedenle, her geçen yıl ilgi ve katılım artıyor. 


Kocaeli 8 nci Kitap Fuarı’nın açık olduğu bir haftalık süre içinde 500 civarında etkinlik planlanıyor. Henüz net program açıklanmadı. Umarım, bu yıl da Türkiye’nin ünlü yazarları, sanatçıları İzmit’e gelip, bu fuara katılırlar. Kitap Fuarı, ilimizin son yıllarda gerçek manada çağdaş, özgür bir sanat platformuna dönüştü. Bu yıl daha da büyük ilgi görmesini, ziyaretçi sayısının milyonu bulmasını bekliyorum.


Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden ricam var. Bu Fuar’a taşıma insan getirmesinler. Zaten ilgi duyanlar koşarak geliyorlar. Mahallelerden partilileri toplayıp, kumanya verip, otobüslerle Fuar alanına taşımanın hiç gereği yok. Fuar Merkezi binası çevresinde şu sıralar kavşak inşaatı nedeniyle trafik biraz karışık. Bu konuda önlem alsınlar. Fuar alanına araçla giriş çıkışların düzen içinde yapılmasını sağlasınlar. Başkan bir şeye gerek yok. Heyecanla 14 Mayıs’ı bekliyorum. Kitaplar arasında, kitap meraklısı insanlar arasında dolaşmak, o havayı solumak için sabırsızlanıyorum.

Bu şehrin, eylem kabiliyeti yok
Ülkem adına da, kentim adına da son derece mutluyum. Bu yıl 1 Mayıs’ı gayet sakin, olaysız geçirdik. 
1 Mayıs, İzmit’te Perşembe Pazarı alanında kutlanacaktı. Tertip komitesi oluşturuldu, yasal izinler verildi. Merkez Bankası önünden yürüyüş başlayacak, Perşembe Pazarı alanında miting yapılacaktı. 


Her hafta olduğu gibi,  1 Mayıs Pazar günü de erken saatlerde İzmit şehir merkezine geldim. Yüzlerce polis, görev yerlerini almıştı. Perşembe Pazarı alanında polisler meydanı düzenliyordu. Cadde ve sokaklar kapatılmıştı. İzmit’teki yürüyüş ve mitinge birkaç bin kişinin katılması bekleniyordu.


Öyle ya, bu şehir İşçi Şehri’ydi. Üstelik, ilimizden İstanbul, Sakarya ve Çanakkale mitinglerine büyük katılımlar yapılıyodu. Demokratik kitle örgütleri,  aralarında CHP’nin de bulunduğu muhalefet partileri, 1 Mayıs’ı İzmit’te kutlayacaklarını açıklamışlardı. 


Ama, İzmit’teki 1 Mayıs mitingi, büyük bölümü üniversite öğrencisi gençlerden oluşan birkaç yüz kişilik katılımla gerçekleşti. Gebze’deki 1 Mayıs mitingine katılım çok daha yüksek olmuştu. Doğrusu, bu kadar cılız bir demokratik gösteri için bu kadar geniş güvenlik önlemlerinin alınmış olması tuhaftı. İzmit’te 1 Mayıs mitingine 5-6 bin kişi katılmıyorsa, bu şehirde muhalif güçlerden, eylemcilik ruhundan, demokratik haklara bağlılıktan da söz etmek abestir. Bu işler için çaba harcayanlara da yazık. İzmit’te miting, eylem falan düzenlemesinler. “İstanbul’a gittik. Oradaki mitinge katıldık” desinler. Boşu boşuna da kentte olağanüstü önlemler alınmasın. 

Fevziye Bahçesi’ne bir tente yapamadık 
Pazar günü, bir kez daha Fevziye Camii avlusundaydık.  Makbuş’u (Makbule Çanakçılı) son yolculuğuna uğurladık.  İkinde vakti, iki cenaze vardı Fevziye’den..  Bahçe tamamen dolmuştu. Güneş vardı. Bahar güneşi. Çok rahatsız edici değildi. Ama kızgın güneşli, yağmurlu günler de olacak.


Fevziye Camii avlusu, İzmit için, İzmitli için önemli. Çok sık toplanıyoruz orada. Sevdiklerimizi uğurluyoruz. Yaşlı insanlar, hasta insanlar da  geliyorlar cenaze törenine.. Yıllardır konuşuyoruz. Hiç değilse, cenaze namazının kılındığı alanın üzerine, caminin dokusunu bozmayan, açılıp kapanabilen portatif bir tente yapılabilir. 
Özellikle sigara yasağı sonrasında, bu sektör ülkemizde çok gelişti.  Bütün lokantalara, kafelere portatif camekanlı veya brandalı tenteler yapılabiliyor. Bir ara İzmit Belediyesi de Fevziye avlusu için niyetlenmişti. Sonra vazgeçildi.
Anıtlar Yüksek Kurulu’nun izin vermediği söyleniyor.  İkna edilebilir. Kalıcı, betondan bir düzenek önermiyoruz. Sadece kalabalık cenazelerde, insanları güneşten veya yağmurdan koruyacak basit bir düzenek.
Allah aşkına, biz İzmitliler çok mu fazla şey istiyoruz?

Hem kaldırım işgal edilmiş, hem sıra sıra arabalar dizili

İzmit tuhaf bir şehir. Giderek daha da tuhaflaşıyor. Bu şehirde kuralların neye göre alındığını, uygulandığını da  anlayamıyorsunuz.
Cumhuriyet Caddesi’nde (Yürüyüş Yolunun alt tarafındaki cadde), çarşı içinde kesinlikte park yasağı uygulanıyor. Merkez Bankası kavşağından gelin Yenicuma önüne kadar olan bölgeye. Şehrin bütün trafik polisleri bu bölgede bulunuyor. Çekiciler hazır bekliyor. 5 dakikalığınıza arabanızı koysanız, ceza yazılıyor, arabanız götürülüyor. 
Bence bu bölgede tek sıralı araç parkını engellemek gereksiz. Ama madem kural böyle, saygı duyacağız.
İyi de, aynı caddede biraz ileri gidin. Ulugazi İlkokulu’nun karşısına rastlayan bölgede.. Leyla Atakan Caddesi kavşağına kadar gelinen yerde, kafeler,  yaya kaldırımını tamamen işgal etmiş durumda. İzmit Belediyesi elbette bu işgallerden para alıyor. Ama şehrin yaya kaldırımlarını bu denli işgal etmek ne kadar doğru tartışılır. Kaldırım kafeler tarafından kapatılmış. İyi de cadde kenarında yürüme şansı var mı?.. Hayır yok. Kafelere gelenlerin özellikle lüks arabaları sıra sıra yol kenarına dizili. Park ediyorlar. Yayalar bu bölgede ancak karşı taraftan, ya da Yürüyüş Yolu üzerinden yürümek zorundalar. Bu kadar çok aracın,  tamamen işgal edilmiş kaldırımların kenarında böylesine sıra sıra park ediyor olması İzmit’in önemli bir çirkinliği diye düşünüyorum.  Aynı caddede, çarşı tarafından kesin park yasağı var. Çarşıdaki bir pastaneden arabanızı 5 dakika durdurup, bir külah dondurma alacak olsanız, trafik polisi gelip başınıza dikiliyor. Ama caddenin öbür tarafında, arabanızı yolun kenarına park edin, girin bir kafeye, saatlerce oturun, bu serbest. 
Bana tuhaf geliyor. 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 2060 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.