1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bizim nesil O’nunla büyüdü
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bizim nesil O’nunla büyüdü

A+A-

Sosyal medya ile hiçbir bağlantım yoktur. Yaz gecelerinde de neredeyse yatsı namazı ile birlikte yatarım. Bu nedenle gece hiç haberim olmadı. 

Sabah saat 07.00’de işe gelmek için arabama bindim, radyoyu açtım. 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ölmüş… 13 Mayıs sabahı bir kez daha hastaneye yatırıldığını duyunca, “Artık bu defa hastaneden çıkamaz” diye düşünmüştüm. Yaşı 90 küsurdu. 7 kez Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı görevine geldi. Bir defa bile oy vermedim. Ama Demirel gibi bir devlet adamının, üstelik o yaşta vefatını duyduğumda, içim “Cız” etti. Gözlerimden yaş süzüldü. 
………..
Türkiye için çok ama çok önemli biri olduğuna inanıyorum merhum Süleyman Demirel’in… Asker darbe yapıp, muhtıra verildikçe, o ünlü şapkasını alıp gitti. Yapabileceği başka bir şey yoktu. Eminim, kendi şahsından çok, ülkesinin menfaatlerini düşündüğü için iktidarı bırakmıştı. Ama her defasında halkın oylarıyla geri geldi. Türkiye’ye, demokrasinin erdemini, asıl gücün halkta olduğunu en iyi anlatan adam oldu. 
1960’lardan itibaren 2000’li yıllara kadar bu ülkeyi kısa aralıklar dışında Süleyman Demirel yönetti. 1924 Isparta İslamköy doğumlu. Türkiye’de kişi başına gelirin 50 dolar civarında olduğu yıllar. Ülkenin elektriği yok, fabrikası yok, barajı yok.
Ben 1958 doğumluyum… Bizim kuşaklar, Süleyman Demirel ile büyüdü. Fabrikalar yaptı, barajlar yaptı. Her zaman demokrasiden, özgürlüklerden yana oldu. Gazeteler O’nun hakkında, ailesi hakkında neler neler yazdı. Hiç birine baskı uygulamadı. Basın özgürlüğünü hep savundu. Türkiye için hep büyük düşündü. GAP’ı, Keban Barajı’nı o planladı. Türkiye’ye koalisyon kültürünü öğretti. Gün geldi, birinci parti çıktığı seçimlerin ardından, en yakın siyasi rakibi ile Büyük koalisyonu kurmak konusunda tereddüt etmedi. Süleyman Demirel- Erdal İnönü ortaklığı, Türkiye’nin bugün bile hatırlaması gereken uzlaşma kültürünün en önemli örneğiydi. 
Demirel, Türkiye’nin bütün yönetim erkini, halktan aldığı destekle çok uzun süre elinde tuttu. Ailesinin bazı fertleri, özellikle Yeğen Yahya yolsuzlukla, hayali ihracatla suçlandı. Demirel’in yeğeni için ortaya atılan iddialar, bugün olup bitenlerle karşılaştırıldığında devede kulak bile değildi. Ama Demirel iktidardayken, Yeğen Yahya hapse bile girmişti. 
Demirel döneminin özel zenginleri yoktur. Belki biraz Cavit Çağlar örneği verilebilir. Demirel siyasetinin temelinde toplumla paylaşmak vardı. Devletin fabrikalarında, devletin kurumlarında siyaseten partisine yakın olan insanların istihdamına önem verirdi. Kadroları vardı. Siyasi kadroları, yönetici, bürokrat kadroları, mühendis kadroları vardı. Adamını iyi tanır, çok tutardı. 
………
Merhum Demirel’in arasının en iyi olduğu illerden biri de bizim ilimizdi. Bu kentte pek çok yakın dostu, pek çok güvendiği isim vardı. Dün sabah gazeteye geldikten sonra, içimde merhum Demirel’in hüznü ile ilk olarak değerli dost Nuri Dirlik’i aradım. Bu kentte Demirel’e en yakın isimlerden biri olmuştu. Rahmetli Demirel, düzgün, dürüst açık sözlü insanları tutardı. Nuri Dirlik istese, Demirel döneminde tahsili olmamasına rağmen çok büyük fabrikalara Genel Müdür olabilirdi. 
Nuri Ağabey’e başsağlığı dilemek istedim. Karamürsel sahilinde yürüyüş yapıyormuş. Daha Demirel’in öldüğünü de duymamış. Benden öğrendi.”Cenazeye gitmem lazım” dedi. Rahmetli Hulusi Tataroğlu bu kentteki önemli adamlarından biriydi. Hastalığında, Tataroğlu için özel ambulans göndermiş, tedavi için Ankara’ya gelmesini sağlamıştı. Rıdvan Alyörük has adamlarından biriydi. Nurettin Timur, Demirel’in bu kentteki en yakın dostlarından biri, bu şehre geldiği zaman ünlü şapkasını taşıttığı isimdi. 
………
9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in bu kente, bu ülkeye çok büyük katkıları oldu.  1980’li yıllarda siyasi görüşleri, siyasi partileri farklı da olsa, İzmit Belediye Başkanı Sefa Sirmen’i oğlu gibi sevmiş, kollamıştı. Sirmen, Demirel ile kurduğu yakın ilişki sayesinde Büyükşehir Belediyesi’ni kurmayı başardı. Sirmen’in her eserinin açılışına geldi Demirel… Hatta 1996’da Outlet Center’ın açılış töreninde bu şehirde suikast girişimine hedef olmuştu. Yuvacık Barajı, Demirel’in sayesinde yapıldı. Sirmen de vefa olarak, Yahya Kaptan’da yaptırdığı görkemli kültür merkezine O’nun adını vermişti. 
Bu kentte pek çok kişi O’nun sayesinde iş sahibi oldu. Devlet için, ülke için çok önemli eserler yaptı. Hiç birini satmadı. Tam tersine, istihdam yaratmak adına, daha çok insana iş ve aş vermek adına belki devlet kuruluşlarına fazla eleman aldırdığı için eleştirilebilirdi. 
Süleyman Demirel’in vefatıyla Türkiye’de bir dönem bitiyor. Demirel’e eskiden benim gibi siyasi görüşte olanlar çok kızardı. Kıymetini bu dönemde daha iyi anlıyoruz. Muhaliflerine, kendisini eleştirenlere bile hoşgörü ile bakılması gerektiğini, demokrasilerde özgürlükten taviz verilmemesi gerektiğini, bizim kuşak Süleyman Demirel’den öğrendi. O dönemler bu kavramların önemini bilmiyorduk. Hakkında o kadar yolsuzluk eleştirisi yapıldı. O Güniz Sokak’taki her isteyenin girebildiği evinde mütevazi ve bilge adam yaşantısını sürdürdü. Doğduğu köy olan İslamköy’de kendi adına çok büyük bir müze ve kültür merkezi yaptırdı. 
Modern Türkiye’yi Demirel’e borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Keşke günümüz Türkiyesi’nde Demirel gibi liderler olsaydı diye düşünüyorum. Demirel’in manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, O’nu eleştirdiğim günler için kendimden biraz utanıyor ve O’na Allah’tan rahmet diliyorum. 
Bu yazı toplam 752 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum