1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bizim vekiller kürsüye çıkar mı?
Bizim vekiller kürsüye çıkar mı?

Bizim vekiller kürsüye çıkar mı?

TBMM'nin en yoğun çalıştığı dönemlerden biri bütçe görüşmelerinin yapıldığı Aralık ayının son haftalarıdır. 2011 yılı bütçesi hükümet tarafından hazırlandı, dün Maliye Bakanı'nın sunumu ile TBMM

A+A-

TBMM'nin en yoğun çalıştığı dönemlerden biri bütçe görüşmelerinin yapıldığı Aralık ayının son haftalarıdır. 2011 yılı bütçesi hükümet tarafından hazırlandı, dün Maliye Bakanı'nın sunumu ile TBMM'ye geldi.

Şimdi 13 gün boyunca, yani 26 Aralık'a kadar TBMM'de her gün bütçenin farklı bölümleri ele alınacak. Bu 13 günlük süre içinde, sadece 18 Aralık Cumartesi günü CHP'nin olağanüstü kurultayı nedeniyle çalışmalara ara verilecek.

Bütçe görüşmelerinde her madde üzerinde, hükümet adına ve grubu bulunan partiler adına konuşmalar yapılacak. Parti liderleri, partilerin grup yönetimleri, Meclis'te bu görüşmeler için milletvekili seçerken dikkatli davranacaklardır.

Şimdi merak ediyorum. Parti yönetimleri bütçe görüşmeleri sırasında bizim milletvekillerimizden kaç tanesine konuşma görevi verecek?.. Bu görüşmelerde kişisel olarak söz almak da olası. Bunu saymıyorum. AKP, CHP ya da MHP grupları adına bizim milletvekillerimiz konuşma yapacak mı, bunu merak ediyorum.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, en azından kendi bakanlığının bütçesi için konuşacaktır.

AKP'den bir de belki Fikri Işık'a grup adına söz verilebilir. AKP'nin ilimizdeki diğer milletvekilleri Eyüp Ayar, Muzaffer Baştopçu, Sibel Gönül ve Osman Pepe'ye grup adına konuşma görevi verileceğini sanmıyorum. Verilirse, sürpriz olur.

CHP'nin ilimizdeki milletvekillerinden Cevdet Selvi, artık tamamen kenara çekildi. Meclis toplantılarını bile takip etmiyor olabilir. Hikmet Erenkaya'ya da CHP yönetiminin, “Hadi çık da şu konuda partimiz adına sen konuş” diyeceğini sanmıyorum.

MHP grubu diğerlerinden sayıca daha az. Bu nedenle MHP'li milletvekillerinin bütçe görüşmelerinde parti adına konuşma alma şansı yüksek. Ama MHP grubunun da Kocaeli Milletvekili Cumali Durmuş'a konuşma yaptıracağını, dahası bu konuda Cumali Durmuş'un istekli olacağını hiç sanmam.

Zaman zaman TBMM'deki toplantıları izliyorum. Başka kentlerin milletvekilleri sık sık kürsüye geliyorlar. Kendi seçim bölgelerinin sorunlarını, sıkıntılarını genel kurulda anlatıyor, konuşuyorlar.

Bir milletvekili konuştu diye o bölgenin sorunu hemen çözülmüyor. Ama en azından bu konuşmalar Meclis zabıtlarına geçiyor. Hükümet adına bir Bakan yanıtlamak zorunda kalıyor. Kocaeli'den seçilen milletvekilleri ise Meclis'in en suskun, en az kürsüye çıkan milletvekilleri. 13 günlük bütçe maratonu sırasında da bizim vekillere partilerinin önemli görevler vereceğini, bu konuda güveneceklerini hiç sanmıyorum.

18 yaşını doldur, pompalıyı götür

Türkiye yıllardır bireysel silahlanmayı, silah kullanımının yaygınlaşmasını, üstelik bu silahların gelişigüzel sıkılıp, insanların canının yanmasını tartışıyor.

Silah denetiminin yaygınlaşması, ruhsatsız silah kullanımının çok sıkı takip edilmesi, meskun mahalde zevk olsun diye silah sıkanların ağır cezalara çarptırılması, silah ruhsatı almanın zorlaştırılması isteniyor.

Ama sanki Türkiye'de insanların bu konuda canı hiç yanmamış gibi, silah kullanımını yaygınlaştıracak ve kolaylaştıracak yasal düzenlemeler yapılıyor.

TBMM'de silah alt komisyonunda 9 Aralık'ta kabul edilen, Meclis genel kuruluna yakında gelmesi beklenen yeni tasarıya göre, 18 yaşını dolduran insanlar, isterlerse pompalı tüfek taşıma ruhsatı alabilecekler. Üstelik, halen silah ruhsatı alabilmek için, tam teşekküllü hastanelerde “Nörolojik”, “Psikolojik” ve “Fiziki” testlerden geçip, sağlam raporu almak gerekirken, yeni yasa ile bunlar da kaldırılacak.

TBMM gündemine gelmek üzere olan yeni silah yasası, Türkiye'de internet üzerinden silah reklamını da serbest bırakıyor. Ülkemizde sigara, alkollü içki reklamları üzerinde büyük kısıtlamalar var. Ama yeni yasa çıkarsa, silah reklamı serbest olacak, internetten insanlar kendilerine silah siparişi bile verebilecekler.

AKP iktidarının halkın silahlanmasını kolaylaştırmak, herkesin en azından bir pompalı tüfek ruhsatı alıp, taşımasını sağlamak için neden bu kadar istekli olduğu sorusu insanın aklına takılıyor.

İskoç Bakan'ın istifa nedeni

Bizim buralarda iki gün etkili olan soğuk ve yağış devede kulak bile değil. Avrupa, özellikle Avrupa'nın kuzeyi, son 40-50 yılın en sert kışını yaşıyor. Soğuk ve etkili kar, Avrupa ülkelerini felç etti.

Sert kış koşullarından en çok etkilenen ülkelerden biri de İskoçya... Bu ülkede, hava ve kara ulaşımı tamamen durdu. Kar yüzünden uçaklar kalkamadı, kara yollarında insanlar mahsur kaldılar. Bu gelişmeler üzerine İskoçya'nın Ulaştırma Bakanı Stewart Stevenson  “Ben görevimi iyi yapamadım” diyerek görevinden istifa etmiş.

İskoçya Ulaştırma Bakanı Stevenson, halkın çektiği sıkıntılarda kendi payı olduğunu öngörmüş, koltuğunu bırakmış.

Böyle bir olayı Türkiye'de düşünebilir misiniz?.. Bizim Bakanlar, Belediye Başkanları ne yanlışlar, ne ihmaller yapıyorlar. Bu yüzden insanlar ölüyorlar. Ama bizdekilerin hiç biri istifa etmeyi aklının ucundan bile geçirmiyor.

Ya bizdeki demokrasi değil, ya İskoçya ve Avrupa'daki yönetim şekli bizim bilmediğimiz başka bir şey.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.