1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BM, Bahreyn ve Yemen'e de el atsın
BM, Bahreyn ve Yemen'e de el atsın

BM, Bahreyn ve Yemen'e de el atsın

Kaddafi kontrol edilemez çılgın adamın teki. 40 küsur yıldan beri Libya'yı demir yumrukla yönetiyor. Tunus ve Mısır'da esen özgürlük rüzgarlarına kapılan Libya halkının önemli bir bölümü bu

A+A-

Kaddafi kontrol edilemez çılgın adamın teki. 40 küsur yıldan beri Libya'yı demir yumrukla yönetiyor. Tunus ve Mısır'da esen özgürlük rüzgarlarına kapılan Libya halkının önemli bir bölümü bu çılgın adama baş kaldırma cesaretini gösterdi. İlk günlerde bu halk hareketinin Kaddafi'yi devireceği sanılıyordu. Fakat olmadı. Kaddafi direndi, dayandı. Şimdi karşı atağa geçti. İsyancıların merkezi olan Bingazi'ye girmeye hazırlanıyor.

Kaddafi Bingazi'yi ele geçirirse özgürlük hareketini tamamen bastırmış olacak. Suçlu gördüğü onbinlerce kişiyi kıtır kıtır kesecek.

Dünyanın bu duruma duyarsız kalmaması gerekiyordu. Nitekim Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Libya'ya müdahale kararı aldı. ABD ve Fransa başta olmak üzere dünyanın süper güçleri gemilerini, uçaklarını hazır tutuyorlar. Kaddafi bu durum karşısında geri adım attı. Bingazi'de yaşanacak bir katliam şimdilik önlendi.

Buraya kadar iyi güzel… Ama son 30 yılda Afrika'daki bir sürü diktatör milyonlarca çaresiz insanı katletti. BM o zaman neredeydi?

O kadar uzaklara gitmemize de gerek yok. Bugün Yemen'de, Bahreyn'de insanlar öldürülüyor. BM niye bu ülkelere müdahale kararı almıyor?

Eğer ülkenizin değerli bir kaynağı yoksa dünya sizi umursamıyor. Ya da ülkenizin kaynaklarını süper güçlerin emrine sunmuşsanız, eli kanlı diktatör olmanız kimseyi rahatsız etmiyor.

Dünya ikiyüzlü davranmaya devam ediyor.

OSB arazilerinin fırlayan fiyatları

Türkiye büyüyor. Türkiye'ye çok önemli miktarda yabancı yatırım geliyor. Yabancılar Türkiye'de fabrika kurmak için yer arıyorlar.

Türkiye'de, artık özellikle Marmara bölgesinde fabrika yapmak için yer bulmak büyük bir mesele. Her yer dolmuş. Kamuoyunda önemli bir bilinçlenme var. Konutların yoğun olduğu bölgelerde fabrika istenmiyor.

Bu nedenle zamanında “Organize Sanayi Bölgesi” ilan edilmiş alanlar çok kıymetlendi. İstanbul'a yakın bölgelerdeki OSB'lerde boş arazilerin metrekare fiyatları İstanbul'da boğaz kenarındaki yerlerin fiyatlarını sollamış. Gebze, Tuzla, Dilovası bölgelerindeki OSB'lerde metrekare birim fiyatları 200-500 Dolar arasında değişiyormuş.

Şimdi ilimizdeki OSB'lerin oluşumunda, bu arazilerin sahiplerinden kaça satın alınıp, kamulaştırıldığını düşünüyorum. Devlet, çok düşük birim fiyatları ile köylünün elinden arazileri aldı, kamulaştırdı. Aynı durum, Alikahya OSB, Kibar OSB bölgelerinin oluşumunda tekrarlandı. Son olarak Kandıra bölgesindeki Gıda OSB'de köylünün arazisi için metrekaresi 4 TL'den bedel biçilmişti.

Nerede metrekaresi 4 TL'lik kamulaştırma, nerede bugün metrekaresi 500 Dolar'a çıkan OSB alanları.

Bu büyük rantı, zamanında ucuz fiyatla yapılan kamulaştırmadan yararlanan uyanıklar cebe indiriyorlar. Yazık... OSB için göze kestirilen arazilerde, en azından arazilerin kamulaştırma bedellerinin gerçekçi olması, toprak sahibinin kazıklanmaması gerekiyor.

Yatırımlar hep Gebze bölgesine

Aslında Kocaeli'de önemli yatırımlar yapılıyor. Özellikle yol bağlantıları, kavşaklar, yeni caddeler ve mevcut caddelerde onarım işleri büyük bir hızla devam ediyor.

Önümüzdeki bahar ve yaz ayları için de hazırlıklar var, ihalesi yapılmış işler var. Bunların tamamına yakın kısmı da Gebze bölgesiyle ilgili.

Gebze, Dilovası, Çayırova, Darıca bölgelerinde çok önemli, çok büyük, çok pahallı işler yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi, bu bölgeyi ihya etmekte kararlı. Gebze bölgesindeki bütün OSB'lere ulaşımla ilgili çok büyük projeler hayata geçirilecek. Büyük paralar harcanacak.

Bu arada, yine Gebze bölgesinde şehir içi yollar ile ilgili onarım ihaleleri de açılıyor. Çayırova Fevzi Çakmak Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi ile ilgili üst yapı işlerinin ihaleleri de açıldı. Büyükşehir, Gebze bölgesine büyük paralar harcamaya devam edecek.

Ama D-100 İzmit geçişindeki büyük hata hiç umursanmıyor. Kandıra Sapağı bölgesinde bir tünel, bir kavşak için en küçük çalışma yok. İzmit'in iyice bozulan, çukurlarla dolan ana caddelerinin onarımı ile ilgili, asfaltlanması ile ilgili bir ihale de bugüne kadar görmedim.

Gebze'ye, Çayırova'ya, Dilovası'na, Darıca'ya bol bol para harcanırken, İzmit'in bu kadar ihmal edilmesi hiç kabul edilebilir değil…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.