1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bölge Hastanesi’nin yeri; Seka arazisinin durumu?
Bölge Hastanesi’nin yeri; Seka arazisinin durumu?

Bölge Hastanesi’nin yeri; Seka arazisinin durumu?

AKP’nin 12 Haziran seçimleri öncesinde ilimiz için açıkladığı projeler arasında en önemlisi, bu kenti doğrudan ilgilendiren ender projelerden biri, Bölge Hastanesi projesidir. Aslında bu da

A+A-

AKP’nin 12 Haziran seçimleri öncesinde ilimiz için açıkladığı projeler arasında en önemlisi, bu kenti doğrudan ilgilendiren ender projelerden biri, Bölge Hastanesi projesidir.

Aslında bu da yeni değil. Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde, sadece bulundukları ilde değil, çevre illere de hizmet verecek büyük, görkemli Bölge Hastaneleri yapılmasını planladı, kararlaştırdı. İzmit, bu hastanelerin yapılacağı merkezlerden biri olarak seçildi.

Aslında bu konunun bana anlatıldığı günden buyana geçen süre içinde, Kocaeli Bölge Hastanesi’nin çoktan tamamlanmış olması gerekirdi. Ama bizim ilimiz için alınan yatırım kararlarında nedense hep bir sorun çıkar, gecikmeler yaşanır.

Bölge Hastanesi konusunda da aylarca yer tartışması yaşandı. İlk aşamada, İzmit’in yanı başında, D-100 karayolu kenarında bulunan Kavakçılık Araştırma Hastanesi’nin boş duran, değerlendirilmeyen geniş arazileri düşünüldü. Ancak, bu arazinin zemininin uygun olmadığı, böylesi büyük bir hastanenin mutlaka sağlam zeminde yapılması ve depreme dayanıklı olması gerektiği belirtildi. Bunun üzerine yeni yer arayışı başladı. Boş duran, değerlendirilemeyen ve nasıl değerlendirileceğine bir türlü karar verilemeyen Cephanelik arazisinde karar kılındı.

Bölge Hastanesi projesi, ilimiz için çok önemli, çok değerli bir yatırımdır. Hani, “Yapılsın da, nerede yapılırsa yapılsın” denilebilecek bir projedir.

Bölge Hastanesi projesi, sadece bir hastaneden oluşmayacak. 450 yataklı çok büyük; bünyesinde tıbbın her alanına giren bölümlerin bulunduğu, en modern cihazlarla donatılmış, kendi alanındaki en önemli uzmanların görev yapacağı çok önemli bir hastane olacak. Daha önemlisi, bu hastane kampusü içinde oteller, alışveriş merkezleri olacak. Amerikan modeli, çok önemli bir proje.

Sadece Kocaeli’deki hastalar değil, bölge illerdeki hastalar da şifa bulmak için buraya gelecek, sevk edilecek.

Projeye bir sözümüz yok. İzmit’te yapılacak olmasını da takdirle karşılıyoruz. Ancak Cephanelik arazisinin böyle bir iş için harcanmasına pek çok İzmitli’nin gönlü rıza göstermiyor. Cephanelik arazisi çok özel bir yer, 800 dönümlük bu araziyi askerden alıp, kentin malı yapmak için yıllarca uğraştık. Arazi alındıktan, İl Özel İdaresi’nin mülkiyeti olduktan sonra herkes, “Bu arazide yapılaşma olmayacak” sözü verdi.

Düşünün 450 yataklı dev bir hastane. Oteller, Alışveriş Merkezleri. Cephanelik alanının tamamı binalarla dolacak.

Oysa 25-30 yıl sonra, İzmit’in bu Cephanelik arazisine çok daha fazla ihtiyacı olacak. Bu şehirde yer kalmayacak. Belki vizyonu olan,  bu kent insanları için kalıcı bir şey yapma cesaretine sahip yöneticiler gelecek. Cephanelik arazisinde Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi, botanik bahçesi, ya da eğlence parkı kurulacak.

İzmit’in geleceğinde bulunması gereken bu tür fantastik projeler için başka alan yok. Ama Bölge Hastanesi için pek çok büyük alan bulunabilir. Örneğin, Kartepe ilçesinde, Uzunçiftlik-Uzuntarla arasında, hem de havaalanına yakın, D-100’ün dibinde, mevcut otoyol ile, yeni yapılacak Kuzey Marmara Otoyolu, Güney Marmara Otoyolu’nun kavşak noktalarında geniş, boş araziler var. Bu arazilerin, yakın gelecekte yabancı şirketlere fabrika kurmaları için peşkeş çekilmesinden kaygı duyuluyor. Madem bölge hastanesi olacak, madem çevre illerden de insanlar buraya gelecek, şifa arayacak, Cephanelik arazisi yerine, yol kavşaklarının yakınında  bir alanın tercih edilmesi daha doğru değil mi?..

Bana gelen bilgilere göre, aslında Cephanelik alanının bu şekilde yapılaştırılmasına Başkan Karaosmanoğlu’nun da gönlü rıza göstermiyor. Ama sesini çıkartamıyor. Varsın, Bölge Hastanesi Projesi biraz daha geciksin. Ama yeri konusu yeniden araştırılsın. Cephanelik alanı İzmit’in geleceği için rezerv olarak kalsın. Bölge Hastanesi için daha uygun bir yer mutlaka bulabiliriz.

AKP kurmaylarının 12 Haziran seçimleri öncesi ilimiz için açıkladıkları, 2023 vadeli

22 büyük ve çılgın projeyi heyecanla karşılayanlardanım. Bunların önemli bir kısmı Kocaeli için yapılan, Kocaeli’ye farklılık getirecek işler değil. Özellikle Derince Limanının konteyner limanı haline getirilmesini çok sakıncalı buluyorum. Ama önemli, kentin geleceğini rahatlayacak projelerin de olduğu muhakkaktır.

Ben, Seka fabrikasından boşaltılan arazinin geleceğini merak ediyorum.

AKP iktidarı, 2005 yılında Seka’yı yıktı, yok etti. 800 dönümlük muhteşem ve üstelik kent merkezinde bir alan ortaya çıktı. Bunun sahil kesimini AKP’liler kendileri için gayet güzel yaptılar. Alkolden arındırılmış ortamda, gelsin kahvaltılar, gitsin kebaplar. Hergün kendi kendilerini milletin parasından Seka Park sahilinde ağırlıyorlar.

İyi de neredeyse 6 yıldır savaşta bombalanmış gibi duran fabrika alanı ne olacak. 2023 yılına kadar buraya hiç el sürülmeyecek mi?.. Hani  çok büyük, Türkiye’de örneği bulunmayan, benzeri Londra’da New York’ta bulunan türden park yapılacaktı?. Hani bilim merkezi olacaktı?..

2023 vadeli projeler içinde Seka Park alanının adı hiç geçmiyor. Burası böyle harabe olarak mı kalacak?.. Turgut sırtlarından, Orhan sırtlarından eski Seka alanına baktıkça içim sızlıyor. Yıktılar, demirleri, hurdaları tabir yerindeyse yağmalandı. Makineleri satıldı. Yakında Borusan Mannesmann da oradan kalkacak. Şehrin göbeğinde muhteşem büyüklükte bir alan var.

Ne yapacaklar, bekletip bekletip, unutturduktan sonra Cephanelik gibi burayı da mı yapılaştıracaklar?.. Türkiye’nin, bölgenin, ilimizin çok büyük ve modern bir yaşlı sosyal tesisine, modern huzurevine ihtiyacı var. Çocuklarına, torunlarına yük olmak istemeyen, ya da yalnız başlarına kalmış, üstelik ekonomik imkanları, sosyal güvenceleri bulunan insanlar için, yüzlerce kişilik bir huzurevi neden bu alanda düşünülmüyor?..

Sadece AKP değil.. Takip ediyorum, diğer partilerin, diğer partilerin adaylarının da harabe halinde duran Seka fabrikası alanı ile ilgili en küçük bir söylemleri, bir basit projeleri bile yok.

Yazık günah değil mi?.. O arazi 2023’e kadar da, cumhuriyet kazanımlarının yıkılıp yok edilişinin bir ibret-i alemi olarak İzmit’in ortasında bu halde mi kalacak?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.