1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bölge İstinaf Mahkemesi de Kocaeli’ye çok büyük geldi
Bölge İstinaf Mahkemesi de Kocaeli’ye çok büyük geldi

Bölge İstinaf Mahkemesi de Kocaeli’ye çok büyük geldi

Yaklaşık 2 hafta kadar önce Kocaeli Barosu Başkanı Sayın Tamer Solakoğlu beni ziyareti sırasında Kocaeli kenti için çok ciddi önem taşıyan bir konuda bilgi vermiş, Sayın Solakoğlu’nun bu

A+A-

Yaklaşık 2 hafta kadar önce Kocaeli Barosu Başkanı Sayın Tamer Solakoğlu beni ziyareti sırasında Kocaeli kenti için çok ciddi önem taşıyan bir konuda bilgi vermiş, Sayın Solakoğlu’nun bu bilgileri ışığında bu sütunlardan konuyu yazarak, kenti bilgilendirmeye çalışmıştım.

İlgililer, özellikle ilimizdeki hukukçular konunun önemini çok iyi biliyor. Kent halkının büyük bölümü şimdilik bu konuya yabancı olabilir, önemsemeyebilir.

Türkiye’de yargı sistemi değişiyor. Kökten değişiyor. Olumlu yönde değişiyor. Yargının hızlanması, vatandaşın yargıdaki işinin daha sağlıklı ve hızlı görülmesi, tutukluluk sürelerinin kısalması,  “zaman aşımı” adı verilen çok büyük haksızlık ve hukuksuzluğun ortadan kalkması için önemli hamleler yapılıyor. Yıllardır gündemde olan, dünyadaki pek çok demokratik hukuk devletinde bulunan ve uygulanan, Türkiye’de çok geciken Bölge İstinaf Mahkemeleri, Türkiye’de de kuruluyor.

Bölge İstinaf Mahkemeleri kurulup, çalışmaya başladıktan sonra, yerel mahkemelerde görülen bütün davaların temyiz başvuruları bu mahkemelere yapılacak. Adalet Bakanlığı İstinaf Mahkemelerinin 9 bölgede kurulacağını açıklamış, ama bu 9 bölgenin merkezlerini açıklamamıştı.

Baro Başkanı Sayın Solakoğlu, bu konuda beni bilgilendirdi. İstinaf Mahkemelerinin kurulacağı 9 bölgeden birinin Kocaeli olması gerektiğini, bunun için kentimizi siyaseten temsil edenlerin gerekli girişimlere başlaması gerektiğini söylemişti.

Biliyorsunuz daha önce Bölge İdare Mahkemeleri kuruldu. AKP’den önceki dönemdi. Kocaeli yine kaybetmiş, Bölge İdare Mahkemesi Sakarya’da kurulmuş, Kocaeli oraya bağlanmıştı. İdare Mahkemeleri farklı bir şey. Vatandaşın devletle, devletin vatandaşla arasındaki davalara bakıyor. Yani kapsama alanı çok geniş değil. Buna rağmen Kocaeli gibi büyük bir merkez varken, Sakarya’da Bölge Mahkemesi’nin kurulması, Kocaeli’nin Sakarya’ya bağlanması haksızlıktı. İlimiz geçmişte de siyaseten iyi temsil edilemediği için bu haksızlığı sineye çekmiştik.

İstinaf Mahkemeleri ise çok daha önemli, Çünkü, bütün mahkemelerdeki-Sulh Hukuk’tan Ağır Ceza’ya, Ticaret Mahkemesinden İş Mahkemesine kadar bütün mahkemelerde görülen, boşanma davasından cinayete kadar- bütün davaların temyiz başvuruları Bölge İstinaf Mahkemeleri’ne gidecek.. Yani belli bir zaman dilimi içinde, herkesin, her kurumun, bir şekilde Bölge İstinaf Mahkemesi ile mutlaka işi olacak.

Adalet Bakanlığı İstinaf Mahkemelerinin kurulacağı 9 bölgeyi açıkladı. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, Konya’da Bölge İstinaf Mahkemeleri kuruluyor.

Kocaeli, Bursa Bölge Mahkemesine bağlanıyor.

Siyasetçilerin içine sinebilir. Sizin içinize sinebilir. Benim içime sinmiyor.

Kocaeli nüfus olarak Türkiye’nin 10 büyük ilinden biri. Avukat sayısı açısından, dava yükü açısından da mutlaka öyledir. Nüfus artış hızının en yüksek olduğu illerden biri.

Kocaeli, Türkiye’de kişi başına en yüksek vergiyi ödeyen- toplam bütçenin yüzde 15’ini biz karşılıyoruz- bu nedenle kirlenen, kanser olan, yolları tıkanan  kent..

Bize gelinde devlet “Ver, ver, ver” diyor..

Vergi ver.. Tarım alanlarını fabrikalara ver. Sahillerini limanlar, tersanelere, iskelelere ver.

“Bombanın üzerinde otur. Bomba ile birlikte yaşa “ diyorlar bize..

“Al” diyorlar. Doğuda, Güneydoğu’da, Karadeniz’de ne kadar yoksul bırakılmış vatandaş varsa, hepsini bağrına al. Sen kalabalıklaş. Senin trafik düzenin kalmasın. Senin huzurun kalmasın. Senin kent kültürün, kent bilincin kalmasın..

Hepsi bizim üstümüzde.

Hiç değilse yolumuzu yap diyoruz. “Yolun altında boru var” diyorlar.

Bari havaalanımızı açın diyoruz, “Bekle, sen daha küçüksün” diyorlar.

Bize de güzel bir spor tesisi,  güzel bir kongre merkezi yapın  diyoruz.. “Kes sesini sana lazım değil” diyorlar.

Hiç değilse kentimizin futbol takımına sahip çıkın diyoruz; “Ne gerek var. F:Bahçe, Beşiktaş, G. Saray’ı, Trabzon’u tutun. Onlarla gönlünüzü oyalayın” diyorlar.

Bölge İdare Mahkemesi Sakarya’ya, Sedaş Sakarya’ya, Bölge İstinaf Mahkemesi Bursa’ya..

Artık hergün binlerce vatandaş yüzlerce avukat Bursa’ya gidip gelecek. Görürsünüz, bu kentin pek çok insanı, Bölge İstinaf Mahkemesi’ne gidip gelirken, o bir türlü bitmeyen yolda hayatını kaybedecek, yaralanacak.

Bölge İstinaf Mahkemesi demek, çok büyük ekonomik getiri de demek. Bizim insanlarımız hergün Bursa’ya taşınacak, bazı avukatlar ister istemez Bursa’da büro kuracak, oraya gidip İskender kebap yiyecek.

Bursalı bize gelseydi de, Behçet Usta’da, Selman’da köfte yedirseydik.

Yine kazık yedik. Yine kaybettik. Zaten iki hafta önce ben bu konuya yazarken, olmayacak duaya amin dediğimi çok iyi biliyordum.

Kim savunacak bu kenti?.. Hangi siyasetçi?.. Hangisinin umurunda sanki?.. Nasıl olsa, bu kentte alışmışlar, AKP odun koysa, yüzde 60’ı alıyor. Neden bu kente hizmet için çaba harcasınlar ki..

Olabilir; Bursa Bölge İstinaf Mahkemesi’nin kurulması için Kocaeli’den daha uygun olabilir.  Adalet Bakanlığı’nın bu kararı işin doğrusu olabilir. Ben bir tek şunu merak ediyorum. Ama bu kentin bir temsilcisi, bu kentin seçtiği, güç verdiği insanlardan herhangi biri; mesela Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu, ya da Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Nihat Ergün, bir tek gün, bir tek dakika kafasından “Şu Bölge İstinaf Mahkemesi’ni Kocaeli’ye kazandırmalıyız. Hiç değilse kentimize bu hizmete getirmeliyiz?” diye geçirdi mi?..

Sayın Karaosmanoğlu Başbakan’a bir telefon açsa; ya da Sayın Bakan bir hükümet toplantısında Başbakan’ın önüne minik bir kağıt pusula gönderse, bu iş olmaz mıydı?..

Ya da onlar bunu yaptılar, Bölge İstinaf Mahkemesi’nin Kocaeli’ye kurulmasını istediler de mi olmadı?.. Adalet Bakanı mı böyle uygun gördü?..

Şu mahkeme konusunda Bursa’yı Kocaeli’ye bağlasalar, eminim Bursa’nın Büyükşehir Başkanı, AKP’li milletvekilleri ortalığı ayağa kaldırırdı.

Bizimkilerin umurunda değil. Bizimkilerin bu tür konulardan haberi bile yok.

Benim içim, bundan yanıyor. Çok ihmal edildik, çok harcandık, çok..

Benim kafam buna bozuluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.