1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bölge İstinaf Mahkemesi hangi ilde kurulacak?
Bölge İstinaf Mahkemesi hangi ilde kurulacak?

Bölge İstinaf Mahkemesi hangi ilde kurulacak?

Türkiye’deki hukuk sisteminin mevcut haliyle devam etmesini kimse savunamazdı. Yargı ağır iş yükü altında bunalmış, çok uzun süreli tutuklamalar, zaman aşımı nedeniyle kurtulmalar bir kenara

A+A-

Türkiye’deki hukuk sisteminin mevcut haliyle devam etmesini kimse savunamazdı. Yargı ağır iş yükü altında bunalmış, çok uzun süreli tutuklamalar, zaman aşımı nedeniyle kurtulmalar bir kenara, geciken yargı halkın gözünde itibar kaybederek “Güvenilmez” hale gelmişti.

AKP iktidarının 12 Eylül’deki referandumdan da güç alarak yaptığı düzenlemelerin doğruluğu, yanlışlığı politik bir tartışma konusu olabilir. Ama Türk Adaleti’ndeki mevcut sistemi savunmak kimsenin haddine değildi.

İlk olarak HSYK’nın yapısı değiştirildi.  Daha sonra Danıştay ve Yargıtay’da daire sayılarını arttıran düzenlemeler yapıldı, yürürlüğe giriyor. Yüksek mahkemelerde daire sayıları ile birlikte yargıç sayısı da arttırılıyor.

Bunlar, henüz yargıdaki yeni yapılanmada başlangıç. Asıl büyük değişim ve yargıdaki devrim-ki bunun yapılmasının şart olduğunu yüksek yargının başkanlarından, Cumhurbaşkanına kadar herkes kabul ediyor-  Bölge İstinaf Mahkemeleri’nin kurulması olacaktır.

Bu dönem bitti. Meclis 1 Mart’ta seçim kararını alacak. Yargıdaki asıl büyük reform anlamına gelen Bölge İstinaf Mahkemelerinin kuruluşu ile ilgili karar, 12 Haziran seçimleri sonrasında oluşacak meclisten çıkacak.

Ancak, Bölge İstinaf Mahkemelerinin oluşumu ile ilgili bazı ayrıntılar şimdiden biliniyor. Bu mahkemeler, yüksek yargının yükünü azaltmak, yerel mahkemelerden çıkan bütün davaların yüksek yargıda birikmesini önlemek için kurulacak.  Türkiye 9 bölgeye ayrılacak. 9 bölgede birer tane Bölge İstinaf Mahkemesi olacak.

İstanbul başlı başına bir bölge. Çok büyük olasılıkla, son yıllarda hem Sedaş, hem Marka yapılanmasında olduğu gibi, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu-hatta belki bunlarla birlikte Yalova ya da Zonguldak gibi iller- İstinaf Mahkemesi için bölgelerden biri olacak.

Bu yazı için zamanın erken olduğunu düşünebilirsiniz. Ama dün yaptığımız kısa görüşmede beni Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu bilgilendirdi. Bu nedenle, hazır tam da seçimlere hazırlanılan bir dönemde çok önemli olan bu konuyu erken erken kent gündemine sokmak istedim.

Kurulacak Bölge İstinaf Mahkemesi’nin merkezi, Kocaeli olmalıdır. Şimdiden, bu kentten milletvekilliği adaylığına hazırlanan her partiden siyasetçi, bu konuda  bilgi sahibi olmalı, seçildikten sonra bu konuda çalışmaya kendisini hazırlamalıdır.

Kocaeli, bölgesindeki en büyük ildir. Yolumuzu yapmıyorlar, stadımızı yapmıyorlar. Ama fabrikaları bizim buraya veriyorlar.

Hatırlayın, yıllar önce Bölge İdare Mahkemeleri kuruldu. Kocaeli, Sakarya’da kurulan Bölge İdare Mahkemesi’nin sorumluluk alanı içinde kaldı. Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açan herkes, Adapazarı’na gitmek zorunda kaldı. Bu mahkeme ile ilgili bütün işlemler Adapazarı’nda yapıldı. Kocaeli’de İdare Mahkemesi açılana kadar anamız ağladı.

Sakarya kentinin, özellikle AKP nezdindeki gücü ve lobi kabiliyeti, kabul etmeliyiz ki, bizim kentimizden çok daha güçlü. Bizim Büyükşehir Belediyemiz, siyasi ağırlığını koyup, Kocaeli’nin haklarını savunamıyor.

İktidar milletvekillerimiz, sayın bakanımız ve diğerleri iyi insanlar, dürüst insanlar. Ama konu Kocaeli kentinin çıkarları olunca, 10 kilometrelik bir  yolu bile yaptıramıyor, bir spor salonu inşaatını bitirtemiyorlar.

Kentimizin siyasi gücü ve lobisi zayıf olduğu için Sedaş’ın kuruluşunda, Bölge İdare Mahkemesi gibi, Sedaş’ın genel müdürlüğünü de Adapazarı’na kaptırmıştık.

Haziran’dan sonra, bu yıl bitmeden, mutlaka Bölge İstinaf Mahkemeleri kurulacak. Şimdiden Kocaeli kenti, bu işe asılmak zorundadır.

Bu kentteki dava sayısı, diğer illerden çok daha fazla. Bölge kapsamına giren diğer illerin hiç birindeki avukat sayısı, bizim ilimizdeki avukat sayısının yarısı bile değil.

Ama yine diyecekler ki, “Adapazarı bölgenin coğrafi olarak ortasındadır. Bu nedenle, Bölge İstinaf Mahkemesi de Adapazarı’nda kurulmalıdır. Bolu’daki, Düzce’deki vatandaş İzmit’e gitmektense, Adapazarı’na gelmelidir.”

Bu oyunu bozmak zorundayız. Bölge İstinaf Mahkemesi kurulup çalışmaya başladığında büyük önem taşıyacak. Yerel mahkemelerden çıkan bütün davalar, mutlaka bu mahkemeye gidecek. Bölge İstinaf Mahkemesi’ne sahip olmak demek, ekonomik canlılık demektir. Bizim kentimiz insanı için kolaylıktır. Bu kentteki avukatlar için daha çok iş, daha çok kazançtır.

Şimdiden Kocaeli kenti, Bölge İstinaf Mahkemesi’ne talip olmalı, hatta Adalet Bakanlığına yer göstermelidir. Mesela, boş duran Belsa B Blok sırf bu mahkeme kurusun diye Adalet Bakanlığı’na devredilebilir.

Aylar öncesinden bu konuyu yazdım, tarihe not düştüm. 12 Haziran seçimlerinde ilimizden yine AKP birinci çıkacak. Çok büyük olasılıkla, yine AKP tek başına iktidar olacak. Eğer bu Bölge İstinaf Mahkemeleri yasası çıkıp, Bölge Mahkemeleri kurulduğunda, Kocaeli Adapazarı’ndaki mahkemeye bağlanırsa, bu kent insanlarının oylarıysa seçilecek siyasetçilere bütün oyları haram etme hakkımız olacaktır.

AKP İl Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, AKP’den milletvekili olmaya hazırlanan herkes ve kuşkusuz muhalefet partilerinin adayları, şimdiden Bölge İstinaf Mahkemesi konusunda bu kentin haksızlığa uğramaması, bu işi de Adapazarı’na kaptırmamak konusunda duyarlı ve uyanık olmalıdır. Bu iş, Sedaş’ı ya da Bölge İdare Mahkemesi’ni Adapazarı’na kaptırmaya benzemez. Çok daha ağır sonuçlar doğuracak, çok daha büyük kayıp olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.