1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bölge Mahkemesi için Belsa çok uygun
Bölge Mahkemesi için Belsa çok uygun

Bölge Mahkemesi için Belsa çok uygun

Yüksek mahkemelerin yükünü azaltmak için Bölge Adliye Mahkemeleri kuruluyor. İlk aşamada kurulan 9 Bölge Mahkemesi içinde İzmit yoktu. Kocaeli'nin bütün temyiz davaları için İstanbul Bölge

A+A-

Yüksek mahkemelerin yükünü azaltmak için Bölge Adliye Mahkemeleri kuruluyor. İlk aşamada kurulan 9 Bölge Mahkemesi içinde İzmit yoktu. Kocaeli'nin bütün temyiz davaları için İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi yetkili kılınmıştı.

Adalet Bakanlığı, 7 ilde daha Bölge Mahkemesi kurma kararı aldı. İstanbul'un yükünü hafifletmek için bu 7 mahkemeden birinin bu bölgede, Adapazarı veya İzmit'te kurulacağı biliniyor.

Kocaeli kenti, Baro Başkanı'nın da itelemesiyle, bu konuda siyasi ağırlığını koydu. Bölge Mahkemesi için tek eksik, geçici bir bina bulabilmekti.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, uzun süredir boş duran Belsa Plaza B Blok'u, Bölge Adliye Mahkemesi'ne tahsis etmeye hazır olduğunu söyledi. Aslında Belsa'nın boş bloku için yaklaşık 1. 5 yıldan beri Maliye Bakanlığı ile görüşmeler yapılıyordu. Vergi dairelerinin bu binaya taşınması söz konusuydu. Ancak Maliye Bakanlığı işi hep yokuşa sürdü, bina boş kaldı. Başkan Doğan şimdi, “Bölge Adliye Mahkemesi için, istenilen sayıda katı Adalet Bakanlığı'na vermeye hazırım” diyor. Belsa B Blok, gerçekten bu iş için çok uygun. Umalım ki, Adalet Bakanlığı Başkan Doğan'ın bu çağrısını duysun, hazır bina da bulunmuşken, Bölge Adliye Mahkemesi'nin İzmit'te kurulmasına onay versin.

Başbakan neden böyle yapıyor?

Türkiye 2011 yılı seçimlerine gidiyor. Hedef, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100 ncü yıldönümü olan 2023...

AKP hedefi uzak tuttu 12 yıl sonrasına göre plan yapıyor. 12 yıl sonrası için “Çılgın Proje” ler vaat ediyor. Ama aynı AKP seçim meydanlarında çok gerilere gidiyor. Oradan örnekler veriyor.

Hiç gereği yokken, Süleyman Demirel ile uğraşıyorlar. Oysa 2002'de Türkiye'yi yönetmeye talip olurken, Recep Tayyip Erdoğan aynı Demirel'in ayağına gitmiş, yatağının başucunda oturup, icazet istemişti.

Başbakan seçim meydanlarında İsmet İnönü dönemlerine de gidiyor, “CHP, ezanı Türkçe okuttu. Camileri kapattı, ahır yaptı” diyor. Başbakan yine İsmet Paşa döneminde 1944-1950 yılları arasında Kürtçe yazılmış kitapların yasaklandığını, daha sonra kendilerinin bunları bastırdığını anlatıyor.

Ne alaka bütün bunlar?..

60-70 yıl öncesine dönmek AKP'ye ne kadar oy kazandırır?

Doğru siyaset de değil, doğru mantık da değil diye düşünüyorum.

Bir köşede deprem çantanız bulunsun

17 Ağustos 1999 gecesi saat 03. 02'deki korkunç deprem felaketinin ardından “Depremle yaşayacağımız” gerçeği hepimizin kafasına “dank” etmişti. 2000'li yılların başında, hemen hemen her evde bir deprem çantası bulunurdu.

İçinde bir el feneri, ilk yardım kiti, su, belki birkaç tane mum, çakmak, birkaç paket kraker ya da bisküvi, eşortman, bir küçük el radyosu, pil, çakı bulunan çantalar, evlerin kapı girişinde hazır tutulurdu.

Sonra, bütün bunlar unutuldu. Geçtiğimiz hafta Kütahya Simav'da meydana gelen 5. 9 büyüklüğündeki deprem, taa buralardan da hissedildi. O büyük korku hatırlandı. Travma geri geldi…

320 kilometre uzaklıktaki meydana gelen 5. 9 büyüklüğündeki bir depremle bu kadar sallanıyorsak, her an olması muhtemel İstanbul veya Marmara depremini İzmit'te nasıl hissedeceğiz bir düşünün. Artçıları da olacak. Belki yine günlerce evlerimize giremeyeceğimiz zamanlar gelecek.

Bu gerçekle yaşamak zorundayız. Bu gerçeği kabul etmek zorundayız. Evlerde küçük bir “Deprem Çantası” bulundurmak, Zorunlu Deprem Sigortası'nı (DASK) ihmal etmemek gerekiyor.

Ramazan Şerbeti de Amerikalı'dan

Amerikan şirketlerinin özellikle tekel oldukları alanlarda onlarla rekabet neredeyse olanaksız. Alkolsüz içecek sektöründe de dünya pazarları Amerikalı şirketlerin elinde.

Coca Cola'nın Müslüman versiyonları yapıldı. Çok büyük tanıtımlarla halka sunulmak istendi. Ama taklit kola tutmadı.

Şimdi, Coca Cola hamle yapıyor. Önümüzdeki Ramazan ayında, özel Ramazan Şerbeti çıkartacaklarmış. Sadece Türkiye'de değil. Bütün İslam aleminde çok büyük bir pazar elde edeceklerine inanıyorum.

Bu yıl Ramazan ayı, sıcak ve uzun günlere rastlayacak. İftar sonrası oruç tutanlar mutlaka hararetlerini düşürecek soğuk bir içecek arayacaklar. Coca Cola, bunu düşünüp, Ramazan Şerbetini hazırlıyor. Formülü şimdilik gizli. Ancak uzun yıllar sıcak yaz aylarına rastlayacak olan Ramazan'larda, Amerikalı Coca Cola, bu şerbeti ile eminim büyük paralar kazanacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.