1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bölge ve biz
Bölge ve biz

Bölge ve biz

Büyük insanları büyük yapan,sadece yaşlarının büyük olması yada büyük işler yapmaları değil,önem ve önceliklerini doğru belirleyip lüzumlu olanları yapmalarıdır. Hani ideal insanı anlatırken sıkça

A+A-

Büyük insanları büyük yapan,sadece yaşlarının büyük olması yada büyük işler yapmaları değil,önem ve önceliklerini doğru belirleyip lüzumlu olanları yapmalarıdır. Hani ideal insanı anlatırken sıkça kullanılan;” içinde yaşadığı devrin gerek ve gerçeklerini kavramış,eşya ve hadiseleri iyi okuyan ve doğru yorumlayan “ mîsali.. Azami tasarruf prensibi ile en yüksek verimliliği yakalamak için en doğru olanı da bu olsa gerek!.

Gerçekten de tarihe altın harflerle düşmüş örnek şahsiyetlerle günümüzdeki örnekleri bu ve benzeri yönetim becerilerini maharetle uygulamış. Bu alanda hayatını büyük bir hayret ve ibretle okuduğum Liderlerden biri; Ömer b. Abdülaziz’dir. Devlet Başkanlığı süresi ile bu süre içinde gerçekleştirdikleri mukayese edildiğinde hayranlık duyulacak bir Lider’dir Ömer b Abdülaziz. Seçildiği gün hutbede: “Ben sizin en hayırlınız değil,sadece yükü ve mesuliyeti en ağır olanınızım..” diyerek söze başlayan Ömer b. Abdülaziz yönetim süresince yaptığı ilk ve önemli icraatı halkın bilgi kaynaklarının doğru olmasını sağlamak olmuştur. Hukukî esasları doğruluğu tartışılmaz bilgiden oluşturmuştur. Daha sonra toplumda birlik ve beraberlik ile kardeşlik duygusunun sağlanmasına önem vermiş,muvazeneli ve muadeleli bir devlet otoritesinin hissedilmesi önem ve öncelikleri arasında ilk sıralarda yer bulmuştur. Ve tabi daha bir çok tedbir. Aynen,doğru yerden ve doğru bakmak kaydıyla anlamak ve yorumlamak kaydıyla, “İnsanlar başlarındaki idarecilerin dinleri üzeredir.” nurlu beyanının ifade ettiği gibi.

Toplumdaki huzur ve sükun,başlarındaki yöneticilerin salah ve dürüstlükleriyle doğru orantılıdır. Bunun içindir ki Allah (cc) Rasulü (sav);” Siz nasıl olursanız,başınızdaki idareciler de öyle olur.”buyurmuşlardır. Uzak-yakın komşularımıza ve bir şekilde müktesebatımız bulunan bölge ülkelerine baktığımızda görüyoruz bu ve benzeri beyanların  hakikatini. Ve şükretmemiz gerektiğine inanıyorum ki, pek çoğundan şanslıyız. Ancak sahip olduğumuz bu farklılığın nimet olduğunun ne kadar farkındayız tartışılır. Bölge ülkeleriyle mukayese edilemeyecek bir birlik ve beraberliğe sahibiz. Bölgede söz sahibi ideali gibi bir kararlılığı sahip Lider ve kadrolarına sahip olduğumuz dünyanın ittifakı. Kalkınmışlık yada kalkınma hamleleri adına tüm dünyanın değilse de dostların gıpta ile takip ettiği bir ülke olduğumuz  gerçek. Bir diğer gerçek de,bugün bulunduğumuz yerden çok daha güzel yerlerde olmamız gerektiğine ve bunun da çok uzak olmadığına inancımız var.

Öyleyse…Öyleyse iyi yoldayız ve daha iyisi için önce kendimizin daha iyi olması gerektiğini bilmeli ve gereğini yapmalıyız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.