1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Borcunu ödemeyeni savunamayız
Borcunu ödemeyeni savunamayız

Borcunu ödemeyeni savunamayız

Kocaeli halkı olarak bizim ilimizin elektrik dağıtım işini üstlenen ve bu işten çok büyük paralar kazanıyor olmasına rağmen işini iyi yapmayan Sedaş'ı eleştirmeye hakkımız var. Sedaş, arızalı sokak lam

A+A-

Kocaeli halkı olarak bizim ilimizin elektrik dağıtım işini üstlenen ve bu işten çok büyük paralar kazanıyor olmasına rağmen işini iyi yapmayan Sedaş'ı eleştirmeye hakkımız var.

Sedaş, arızalı sokak lambalarını değiştirmiyor. Elektrik kesintilerini engelleyemiyor. Ortaya çıkan arızaları, ekipler yetersiz olduğu için çok uzun sürede onarıyor. Gerekli yatırımları yapmıyor.

Bütün bu nedenlerle Sedaş'ı eleştirme hakkımız var. Ancak hiç kimse çıkıp, uzun süre ve ısrarla elektrik borcunu ödemeyen abonelerin elektriğinin kesilmesi nedeniyle Sedaş'ı eleştirmemeli.

Keşke İSU da bunu yapabilse. Su faturasını ısrarla ödemeyenleri, kim olursa olsun gözünün yaşına bakmadan cezalandırabilse.

Sedaş ekipleri İzmit Serdar Mahallesi'nde 300'e yakın borçlu abonenin elektriğini kesmiş. Bu abonelerin borçları bir-iki gün ya da bir-iki ay gecikmiş değil. İçlerinde elektrik borcu olduğunu bildiği hâlde yıllardır ödemeyenler var. Diyorlar ki, “Borç bu kadar birikmeden, kabarmadan tebligat yapsaydınız”. Elektriği kullanan abone, bunun bedelini ödemek zorunda olduğunu bilmiyor mu?..

Yıllarca elektrik faturasını ödememiş, umursamamış, “Nasıl olsa bizden kimse bunu alamaz. Bizim elektriğimizi kimse kesemez” diye düşünmüş kişilerin savunulacak tarafı yok.

Sedaş, bizim burada Serdar Mahallesi'ne giriyor, borçlu abonelerin elektriğini kesiyor. Buna hakları var. Tabii, umarım Güneydoğu'da da hiç elektrik parası ödemeyen, adeta devlete kafa tutan abonelerin elektriğini kesecek, cezalandıracak bir kuruluş vardır...

C tipi neden kapatılamıyor

Ben bildim bileli İzmit Yenimahalle'deki C Tipi Cezaevinin kapatılacağı konuşulur. Hep dediler ki “Önce yeni cezaevi binaları yapılacak. Sonra, artık şehir merkezinde kalan, çok eskiyen cezaevi kapatılacak”

Yeni cezaevlerinin yapım işi uzun sürdü. Kandıra Yolu üzerinde bulunan F Tipi Cezaevi binasının karşısındaki alan belirlenmişti. Kamulaştırmada sıkıntılar oldu, hatta devlet biraz kazık yedi. İnşaat başladı. T Tipi adı verilen yeni cezaevi binaları ile lojmanlarının yapımı planlanandan uzun sürdü.

Ama bitti. T Tipi Cezaevi binaları da tamamlandı. Tutuklu ve hükümlülerin önemli bir bölümü buraya taşındı. Ancak, nedendir bilinmez Yenimahalle'deki C Tipi cezaevi hâlâ kapanmadı.

İzmit Yenimahalle'de evlerin arasında kalan C Tipi Cezaevi binası yaklaşık 20 dönümlük bir araziyi kapsıyor. Bu cezaevi tamamen boşalınca yıkılacak. Yerine, en az 3 büyük okul yapılacak. Zaten, hemen karşısında yolun alt tarafında kalan bölge eğitim alanı hâline gelmişti. C Tipi Cezaevinin yerinde de okullar olacak. Hatta şehir merkezindeki İzmit Lisesi ile Gazi Lisesi'nin bile buraya taşınması öngörülüyor.

Günler akıp geçiyor. Yenimahalle'deki cezaevinden çevre halkı rahatsız. İçinde kalan tutuklu, hükümlüler perişan. Bina köhne, yetersiz. “Yıkılacak” denmiş. Yıkılması için gerekli bütün koşullar tamamlanmış.

Ama hiç ilerleme yok. Unuttular... C Tipi Cezaevi Yenimahalle'de kaldı. Bizim şehrimizde çarklar ne kadar yavaş dönüyor değil mi?

Cep'cilerin büyük rekabeti

Türkiye'de faaliyet gösteren üç büyük cep telefonu şirketi Turkcell, Vodafone ve Avea İzmit'te çok büyük bir rekabet içindeler.

Bu rekabet başlangıçta şehrin her yerinde baz istasyonu kurmak için yer kapma yarışı olarak başlamıştı. Şirketler, şehre hakim bölgelerdeki binaların çatılarını, balkonlarını kiralamak için birbirleri ile yarışa girmişlerdi. Artık, yeterince baz istasyonu var.

Şimdi Cep'çiler, şehir merkezinde fatura tahsilat ve müşteri irtibat bürosu açmak için birbirleri ile yarışıyorlar.

Fethiye Caddesi, Alemdar Caddesi, İstiklal Caddesi'nde, Yürüyüş Yolu güzergahında nerede boş bir işyeri olsa, hemen Turkcell, Vodafone, Avea bayileri talip oluyorlar. Hatta, bu üç şirketin yetkilileri şehir merkezinde uygun konumdaki kimi dükkanların sahiplerine gidiyor, “Sen dükkanı kapa. Şu kadar kira verelim, işyerini bize kirala” diyorlar.

Cep telefonu firmaları, vatandaşın ayağının altında, çok insanın yürüdüğü bölgelerde olmaya özen gösteriyorlar.

Bu rekabet nedeniyle şehir merkezinde düşmekte olan kira bedelleri yeniden yükseltmeye başladı.

İzmit'te yürürken, çevrenize şöyle bir bakın. Gözünüzün görme alanı içindeki her 10 kişiden en az 5-6 tanesinin elindeki cep telefonu ile konuştuğunu ya da mesaj attığını görürsünüz. Cep telefonu kullanımı bu denli yaygın olunca, cep şirketleri de sürekli yeni mağazalar açıp, birbirlerinden müşteri çalmaya çabalıyorlar.

Yakında İzmit'te, şehir merkezinde konfeksiyoncu, ayakkabıcı, pastacı, börekçi kalmayabilir. Çünkü bütün dükkanlar ya Turkcell ya Vodafone ya da Avea'nın müşteri iletişim merkezine dönüşüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.