1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Boston’da operasyon: İkinci şüpheli canlı yakalandı
Boston’da operasyon: İkinci şüpheli canlı yakalandı

Boston’da operasyon: İkinci şüpheli canlı yakalandı

ABD’nin Boston kentindeki maraton saldırısının ikinci şüphelisi, polisin operasyonuyla gözaltına alındı. Boston’daki bombalama eyleminden sorumlu olduğu belirtilen ikinci şüpheli Dzhokhar Tsarnaev (19),

A+A-

ABD’nin Boston kentindeki maraton saldırısının ikinci şüphelisi, polisin operasyonuyla gözaltına alındı.

Boston’daki bombalama eyleminden sorumlu olduğu belirtilen ikinci şüpheli Dzhokhar Tsarnaev (19), kıstırıldığı evde canlı olarak yakalandı. Watertown kasabasında bir evin bahçesindeki bota saklanan Tsarnaev’in yeri, akşam saatlerinde çok sayıda polis ekibi tarafından tespit edildi. Evin etrafını kuşatan güvenlik güçleri, uzun süren ikna çabalarının ardından zanlıyı canlı ele geçirdi.

Massachusetts Üniversitesi öğrencisi olduğunu tespit edilen şüpheli Dzhokhar Tsarnaev'in kampüste kaldığı ve olayın olduğu günden sonra da kampüse uğradığı ortaya çıkmıştı.

Djohar yaralı ele geçti, ABD sevince boğuldu

Pazartesi günü Boston Maratonu'nu kana buladığından şüphe edilen Tamerlan ve Djohar Tsarnaev kardeşlerden birinin ölü diğerinin ise yaralı ele geçirilmesi Amerika’yı sevince boğdu. Başkan Barack Obama, güvenlik güçlerinin cuma akşamı Djohar’ı yaralı ele geçirmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, insanlara mensubu olduğu topluluktan dolayı önyargılı davranılmamasıkonusunda kamuoyunu uyardı.

Tsatnaev kardeşlerin sorumlu olduğu düşünülen bombalı saldırıda 3 kişi yaşamını yitirmiş 170'ten fazla insan da yaralanmıştı. Perşembeyi cumaya bağlayan gece ise MIT Üniversitesi’nin kampüsüne bomba bırakma girişiminde bulundukları belirtilen Tsarnev kardeşlerden büyük olanı Tamerlan (26) polis ile girdiği çatışmada yaralı ele geçirilirken küçük kardeş Djohar (19) olay yerinden kaçmayı başarmıştı.

Büyük kardeş Tamerlan, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken; Djohar, olay yerinden daha önce çaldığı araba ile uzaklaştı. İddiaya göre Djohar, kendini takip eden güvenlik güçlerinden kurtulabilmek için ev yapımı olduğu belirtilen bombalar attı.

AMERİKA’DA EN BÜYÜK İNSAN AVI

Amerika tarihinde en büyük insan avı olarak nitelendirilen operasyonda Djohar’ı yakalamak için alarma geçen güvenlik güçleri, cuma günü Boston’ı adeta hayalet şehrine dönüştürdü. Binlerce güvenlik görevlisinin katıldığı operasyonda Djohar’ın uzun süre saklanmayı başarması da dikkat çekti.

Okulları kapatan, toplu taşımayı askıya alan ve sokağa çıkmamaları konusunda Boston sakinlerini uyaran yetkililer, Djohar’ın yakalanması için şehirde hayatı durdurdu. Gün boyu yaşanılan koşuşturmada yerel saat ile 19:00 da polisin abulakaya aldığı Watertown ilçesinden yoğun silah sesleri geldi.

KÜÇÜK BİR BOTUN İÇİNE GİZLENİRKEN YAKAYI ELE VERDİ

Watertown ilçesinde bir evin arka bahçesindeki küçük botun içine gizlendiğini yönündeki ihbarı değerlendiren güvenlik güçleri, bölgeyi önce helikopter ile izlemeye aldı. İhbar edilen bölgede birilerinin olduğunu gören güvenlik güçleri daha sonra operasyon düzenledi. Yerel saat ile 18:59’da bölgeden 30 saniye kadar yoğun silah sesleri duyuldu.

Silah seslerinin ardından yaklaşık 2 saat sonra polisin Djohar’ı ele geçirdiği yolunda haber geldi. Ancak bu resmi makamlar tarafından 40-45 dakika sonra düzenlenen basın toplantısı ile doğrulandı. Güvenlik görevlileri Djohar’ı canlı ele geçirdiklerini belirtirken operasyon hakkında gazetecilere bilgi verdi.

ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ HAYALET ŞEHRE DÖNDÜ

Gün boyu Watertown’da Djohar’ı kapı kapı arayan güvenlik görevlileri Amerika tarihindeki en büyük insan avını başarılı bir operasyonla sonlandırdı. Binlerce güvenlik personelinin katıldığı operasyon nedeniyle Boston hayalet şehre döndü.

Amerika’nın önde gelen entelektüel şehirleri arasında yer alan Boston, dünyanın dört yanından öğrenciler ile akademisyenlere ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Tarihte Amerika’nın İngiltere’ye ilk baş kaldırısının da merkezi olan Boston, cuma günü tam anlamı ile hayalet şehre döndü. Güvenlik gerekçesiyle halktan sokağa çıkmamaları, iş yerlerini açmamaları istendi, şehirde okullar tatil edilip, toplu taşıma araçlarına da seferlerini durdurdu. Boston’a New York gibi şehirlerden tren seferleri dahi iptal edilirken, güvenlik güçleri şehrin üzerinde adeta kuş uçurtmadı. Polis basın mensuplarını güvenli bir bölgede tutarken havadan görüntü almak isteyen televizyonların da bu arzularına olumsuz cevap verdi.

OPERASYONU AMERİKA SEVİNÇLE KARŞILADI

Liberal yapısı ile tanınan Boston’da güvenlik güçlerinin başarılı operasyonu ile yakalan Djohar’ın tutuklanması şehir sakinlerini sevince boğdu. Sokaklara çıkan kalabalık, ‘‘ABD, ABD’’ diye bağırdı. Kalabalık, operasyon bölgesinden geri çekilen güvenlik güçlerini alkışlayarak başarılarından dolayı kutladı.

Haber Amerika genelinde de büyük yankı buldu. Bombalı saldırının olduğu günden cuma gece yarısına kadar gelişmeleri olay yerinden canlı yayınları ile takip eden haber kanalları ile binlerce gazeteci, Djohar’ın yakalanmasını flaş haber olarak geçti. Amerika’da hafta içinde Teksas’taki gübre fabrikasında meydana gelen patlama, Başkan Obama ile Kongre’deki bir senatöre zehirli mektubu gönderen şahsın yakalanması bile Boston Maratonu saldırganlarına olan kamuoyu ilgisinin yönünü değiştirmeye yetmedi. Özellikle cuma günü Amerikan halkı tam anlamı ile Boston’a kilitlendi. Güvenlik güçlerinin hemen her haraketililiği bölgeden canlı yayınlarla anında duyuruldu.

Ölü ele geçirilen Tsarnaev, FBI tarafından 2011’de sorgulanmış

ABD’nin Boston şehrindeki maraton saldırısının ikinci şüphelisi, polisin büyük operasyonuyla yakalandı.

Boston’daki bombalama eyleminden sorumlu olduğu belirtilen ikinci şüpheli Djohar Tsarnaev (19), kıstırıldığı evde canlı olarak yakalandı. Watertown kasabasında bir evin bahçesindeki bota saklanan Tsarnaev’in yeri, akşam saatlerinde çok sayıda polis ekibi tarafından tespit edildi. Evin etrafını kuşatan güvenlik güçleri, uzun süren ikna çabalarının ardından zanlıyı canlı ele geçirdi.

Massachusetts Üniversitesi öğrencisi olduğunu tespit edilen şüpheli Djohar Tsarnaev'in kampüste kaldığı ve olayın olduğu günden sonra da kampüse uğradığı ortaya çıkmıştı.

Watertown’da ağabey Tamerlan Tsarnaev'ı ölü ele geçiren polis diğer zanlı Djohar'ı yakalamak için geniş çaplı operasyona gün boyunca devam etti. Kasabada yaşayan bir vatandaşın Djohar’ı görüp polise ihbar etmesi ile operasyon alanı daraltıldı. Olay yerine yapılan hava destekli operasyonda botun içinde yaralı bir şekilde saklanan Djohar, polis tarafından canlı olarak geçirildi. Perşembe gecesi meydana gelen çatışmada yaralandığı belirtilen 19 yaşındaki zanlı, Mt Auburn hastanesinde tedavi altına alındı. Çok kan kaybeden zanlının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

FBI, TAMERLAN TSARNAEV’I 2011’DE SORGULAYIP SERBEST BIRAKMIŞ

ABD medyasına yansıyan bazı haberlere göre, Federal Büro Araştırma (FBI), 2011’de Rus hükümetinin talebi üzerine Tamerlan Tsarnaev’i sorguya alıp herhangi bir suç unsuru bulamayınca serbest bıraktı. Ruslara göre, Tsarnaev Rusya’daki bazı terör eylemlerine katılabileceği bilgisi FBI’a iletildi. Bunun üzerine harekete geçen FBI, Tsarnaev’i sorguladı. Hakkında herhangi bir suç unsuru bulamayan yetkililer şahsı takip etmeyi bıraktı. Rus hükümetine, şahsın zararsız olduğu bilgisini veren FBI, söz konusu dosya ile ilgili daha fazla işlem yapmadı. Önceki gün meydana gelen patlamayla ilgili adı geçen zanlı, cuma sabaha karşı polisler tarafından ölü olarak ele geçirilmişti.

Boston olayı zanlısının annesi: Oğlum son bir kaç yıldır FBI’ın gözetimindeydi

ABD’de girdiği silahlı çatışma sonucu ölü olarak ele geçirilen Boston bombalamalarının şüphelisi Tamerlan Tsarnaev’in annesi Zubeidat K. Tsarnaeva, Russia Today televizyonuna verdiği mülakatta, oğlunun tüm hareketlerinin son bir kaç yıldır FBI tarafından bilindiğini iddia etti.

“Oğlum son 3 ya da 5 yıldır FBI’ın gözetimi altındaydı.” diyen anne, “Oğlumun ne yaptığını biliyorlardı. Hareketlerini, hangi sitelere baktığını.” biliyorlardı ifadelerini kullandı.

Washington Post Gazetesi de Rusya’nın Tamerlan Tsarnaev ile ilgili 2011’de FBI’ı uyardığını, FBI’ın bunun ardından Tsarnaev ile görüştüğünü yazdı. Görüşmenin ardından FBI’ın “uygunsuz ya da tehlike arz eden” bir durum olmadığı sonucuna vardığını duyurdu.

Boston zanlıların amcası: Kardeşimin çocukları olmalarından utanç duyuyorum

Boston Maratonu saldırılarının zanlılarının amcası Ruslan Tsarni, ‘‘Kardeşimin çocukları olmalarından dolayı utanç duyuyorum.’’ diye konuştu.

Gazetecilere açıklama yapan amca Tsarni, polisten kaçan yeğeni Djohar’a seslenerek, ‘‘Eğer hayatta isen, ortaya çık ve af dille! Sizlerin yüzünden tüm aile ve Çeçen milleti zan altında kaldı! Ailemizi ve milletimizi utanç içinde bıraktınız!’’ dedi.

Yeğenlerinin yaptığı eylemin İslam ile ilişkilendirilmesini ise amca Tsarni, ‘‘Biz Müslüman ve Çeçeniz. Kim bu saldırının İslami bir gerekçe ile yapıldığını söylüyorsa yanılıyor ve yalan söylüyor. Bu çocukların böyle bir şeyleri yoktu. Bunları bazı radikal kimseler motive etmiş olabilir; ama bu motiveyi yapan benim kardeşim değildi!’’ şeklinde konuştu.

Tsarni, ‘‘Kardeşimin çocuklarının yaptığı belirtilen olayda 8 yaşındaki çocuğun, 29 yaşındaki genç kızın ve öğrenci olan Çinli kız ile yaralanan insanlara bunu yaşatmak vahşettir. Hepimiz şok içindeyiz.’’ dedi.

Yeğenlerinin yaptığından dolayı utanç duyup duymadığı sorusuna Tsarni, ‘‘Elbette utanç içindeyim. Kardeşlerimin çocukları olmasından dolayı utanç duyuyorum.’’ diye cevap verdi.

Ailesini bu işten uzak tutmak istediğini belirten Tsarni, gazetecilerden de artık kendilerini rahatsız etmemelerini ve yaşadıkları zorlukları anlayarak saygı göstermelerini istedi.

BOSTON’DA HAYAT DURDU

Djohar Tsarnev’i yakalayabilmek için yalnızca Boston şehri ve Massachusetts eyalet polisleri değil FBI’nın yanı sıra keskin nişancılar gibi birçok güvenlik birimi Watertown ilçesini ablukaya aldı. Watertown ilçesinde olduğu düşünülen Djohar’ın ele geçirilebilmesi için güvenlik güçleri hem karadan hem de havadan kuşatma altına aldığı bölgede polis ilçe sakinlerini de toplu taşıma araçları ile tahliye etti.

Massachusetts eyalet valisi Davel Patrick, şehir sakinlerinin evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı. Boston şehrinde tüm okullar tatil edilirken, yine bütün toplu ulaşım da durduruldu.

FRANSA’DAKİ GİBİ OLMASI

Fransa’da geçtiğimiz yıl Mart ayında 10 gün içinde 7 kişiyi öldürdüğü iddia edilen ve polis tarafından vurularak öldürülen terör zanlısı Muhammed Merah’ın olduğu gibi Djohar’ın da aynı akıbet ile dosyasının kapanmaması gerektiği belirtiliyor. Terör uzmanları yaptıkları yorumda polisin Watertown’ı ablukaya çok sıkı şekilde almasını, Djohar’ı sağ ele geçirmek istediğine yorumladı. Uzmanlar, Amerikalıların şuan en çok merak ettiği sorunun, herkesin çok çok iyi çocuklar diye tarif ettiği zanlıların nasıl böyle bir eylemi yapabilmiş olabileceği olduğunu ifade ediyor. Djohar’ın ölü ele geçirilmesi durumunda uzmanlar, Boston Maratonu’na yapılan bombalı saldırının arkasında birilerinin olup olmadığı ya da bu gençleri böyle bir vahşete neyin motive edebildiği gibi soruların cevapsız kalabileceğine dikkat çekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.